Značka BlackBerry byla spojována s výkonnými stroji, které byly vybaveny plnohodnotnou hardwarovou QWERTY klávesnicí, uměly velmi dobře synchronizovat došlou poštu i úkoly v kalendáři, a v neposlední řadě hodně dbaly na bezpečnost a šifrování komunikace. K plnému provozu však vyžadovaly speciální služby BIS/BES, které slouží pro přenos dat a synchronizaci.

V lednu letošního roku představila společnost RIM, čerstvě přejmenovaná na BlackBerry, novou řadu telefonů s novým operačním systémem verze 10. První dva modely nesou označení Z10 a Q10. Z10 je dnes standardní typ s celodotykovou obrazovkou, Q10 připomíná starší oblíbené modely s hardwarovou QWERTY klávesnicí. Na Q10 si musíme ještě pár dní počkat, ale verze Z10 je dostupná už dnes a my jí mohli otestovat.

Telefon Z10 na první pohled připomíná možná iPhone 5, ovšem jeho design byl představen dřív než design "pětkového" iPhone. Pohání jej dvoujádrový procesor, nabízí 2GB RAM, 16GB vnitřní paměti a má možnost připojit MicroSDHC karty. Uvnitř jsou k dispozici všechny funkce běžné u současného high endu, od GPS přes podporu sítí LTE až po technologii NFC.

Tělo telefonu je z plastu, ovšem rozhodně nepůsobí "lacině". Nikde nic nevrže ani neskřípe a dílenské zpracování je zkrátka na jedničku. Na bocích nabízí konektory pro USB, HDMI a sluchátka, jedno vypínací tlačítko, a tlačítka na regulaci hlasitosti. Zezadu naleznete objektiv fotoaparátu (který fotí bohužel jen průměrně) a přisvětlovací LED.

video: Test BlackBerry Z10
Blackberry.mp4.jpg

Na přední straně nemá model Z10 žádná tlačítka, ani senzorová, jen 4,2" IPS displej. Díky novému operačnímu systému nejsou zapotřebí - telefon totiž hojně využívá ovládací gesta, podobná jako tablet PlayBook od stejného výrobce. Pomocí několika gest můžete přecházet mezi aplikacemi, minimalizovat je (ano, BB10 umí plnohodnotný multitasking až osmi aplikací) nebo třeba jen "nakouknout", jaká vám přišla zpráva, a pak se rozhodnout, jestli se jí budete věnovat, nebo jestli budete pokračovat v práci. První hodinu budete možná trochu tápat, ale jakmile se vám dostane ovládání do krve, zjistíte, že je vysoce návykové.

Výrobce si vůbec dal na ergonomii ovládání velmi záležet. Od detailů, jako je zobrazení číselné řady na virtuální klávesnici při zadávání hesla, přes velmi sofistikovanou predikci psaní, která nabízí nejen automatické opravy, ale i celá slova, až po to, že důležité ovládací prvky máte v dosahu palce. Práce se Z10 je tak velice příjemná a plynulá, i když se drobné mušky najdou (například gesto přijetí napovídaného slova je občas velmi podobné gestu minimalizace aplikace).

Telefon má integrovanou práci s maily, zprávami, kontakty i se sociálními sítěmi - vše funguje naprosto bez problémů a "na první zapojení". Nepotřebujete už ani speciální služby BIS/BES, vystačíte si s mobilními daty.

Jedinou slabinou nového telefonu tak může být nabídka aplikací, kterých je sice několik desítek tisíc, ale pro českého uživatele některé stále chybí. Kupříkladu originální mapy zatím neznají Českou republiku (naštěstí existuje volně dostupná alternativa), a chybí třeba české jízdní řády (ale dle dodavatele brzy budou).

Na druhou stranu má "desítkový" systém zajímavou možnost nainstalovat a spouštět aplikace napsané pro OS Android, takže pokud jste zvyklí na nějaké androidí aplikace, můžete je s trochou štěstí nainstalovat i do nového BlackBerry.

Technologickému high-endu odpovídá i cena, která se pohybuje okolo 15 000 Kč, což může být trochu problém, obzvlášť v době, kdy konkurence představila své nové vlajkové lodě s čtyřjádrovými procesory a špičkovou výbavou. I přesto má šanci si zákazníky získat.

Za zapůjčení teleofnu Z10 děkujeme obchodu ShopBlackBerry.cz