Evropská organizace pro jaderný výzkum zpřístupnila v úterý historicky první webovou stránku na její původní adrese.

Vedení CERN tak připomíná, že se organizace přesně před dvaceti lety vzdala veškerých práv spojených s technologiemi pro budování a používání webových stránek – webového serveru, klienta pro prohlížení webových stránek a knihovny kódů pro tvorbu webových serverů a klientů.

Autorem původních kódů, které byly duševním vlastnictvím CERN, byl zaměstnanec Evropské organizace pro jaderný výzkum sir Tim Berners-Lee, který první webovou stránku oficiálně spustil již 6. srpna 1991. Její cíl byl prostý – popsat princip WWW a podpořit rozvoj nové technologie. Stránka přitom běžela na počítači typu NeXT s grafickým uživatelským prostředím NeXTSTEP.

Uvolnění technologií spojených s webem jako "public domain", tedy bez nároků na licenční poplatky, bylo základem pro úspěch webu a jeho rozvoj do současné multimediální a komerční podoby. Obnovená první webová stránka na světě obsahuje také přehled lidí, kteří za vznikem webu stojí. Kromě jména Tima Bernerse-Leeho je v seznamu dalších 18 jmen a jeden název pětičlenného týmu z Helsinské technické univerzity.

Kromě původní podoby webu s jedním webovým serverem a několika zpřístupněnými dokumenty se můžete podívat také na kopii dokumentu, kterým se CERN vzdává práv k projektu. 

Další podrobnosti o vzniku a vývoji internetu a WWW si můžete připomenout v dalších článcích věnovaných historii největší počítačové sítě světa.