To, že Samsung chystá zmenšenou verzi své vlajkové lodi po vzoru Galaxy S3 a Galaxy S3 mini, nikoho nepřekvapí. Samsung menší Galaxy S4 zatím oficiálně neoznámil, ale její uvedení nijak nepopírá a první úniky informací se objevily už před měsícem. Nové jsou však informace o zmenšeném HTC One.

Po vzoru Galaxy S3 mini půjde o designovou kopii dražšího modelu, která ale bude mít o stupeň horší výbavu. Podle Evleaks, anonymního, ale spolehlivého zdroje úniků informací o telefonech, přinese HTC One mini rozlišení 720p na úhlopříčce 4,3 palce proti rozlišení 1080p na úhlopříčce 4,7", jímž se pyšní HTC One.

Evleaks informace o HTC One mini (kódové označení M4) zveřejnilo prostřednictvím serveru Phonearena.com . Podrobnosti o připravovaném telefonu zahrnují kromě velikosti obrazovky a rozlišení displeje také informaci o použití dvoujádrového procesoru a 16GB úložiště, velikost operační paměti by měla zůstat na špičkových 2 GB.

HTC M4 půjde podle Evleaks na trh s využitím značky One (proto se o něm píše jako o HTC One mini) a bude mít také novou technologii fotoaparátu s menším rozlišením. Ta nás ale v naší recenzi a při srovnání s konkurencí nepřesvědčila

Mini od HTC bude podle všeho o něco lépe vybavené než zmenšená Galaxy S4, u telefonu od Samsungu se hovoří o použití displeje s nižším rozlišením. Zatímco GS3 mini měla rozlišení 800 × 480 bodů, novinka má sázet na rozlišení o stupínek vyšší – 960 × 540 bodů, tedy stále výrazně nižší, než má konkurence. Je ale možné, že se i Samsung „pochlapí” a použije displej s rozlišením 720p.

Galaxy S4 má mít navrch u fotoaparátu, díky použití 8MPx snímače s podporou pokročilých funkcí z Galaxy S4, včetně „drama shot” záběrů, které skládají kompozitní snímek pohybujícího se objektu. Podobně jako předchozí „mini” model nabídne GS4 mini většinu funkcí z velké S4. Je tak pravděpodobné, že součástí telefonu bude funkce „Partner pro chůzi”, která sleduje pohybovou aktivitu uživatele. Ovšem bez přídavných senzorů – teploměru a vlhkoměru.

Oba telefony by se na trh měly dostat ještě ve druhém čtvrtletí, tedy do prázdnin. Ceny je zatím možné odhadnout na standardní hladinu konkurenčních telefonů. U HTC s obrazovku s rozlišením 720p lze počítač s cca 10 tisíci korunami, Samsung by mohl být při horším displeji o něco levnější. Galaxy S3 mini stála při uvedení na trh 8 395 korun (v prodejnách O2 bez závazku), Galaxy S3 potom 14 990 korun.