Už dnes si na tenkém notebooku s integrovaným grafickým čipem můžete zahrát hry jako Star Wars: The Old Republic nebo Guild Wars 2. Stačí mírně omezit množství detailů. Nová generace ultrabooků a dalších počítačů s procesory Intel „Haswell“ ale zvládnou více – poradí si i s 3D střílečkami a přehráváním UltraHD videa.

Intel se připravuje na uvedení nové generace procesorů a první zveřejněné detaily se týkají právě grafických čipů. Intel se má čím chlubit, protože místo obvyklého nárůstu v desítkách procent výsledky testů ukazují vzestup výkonnosti až na dvojnásobek u čipů pro ultrabooky a téměř na trojnásobek u čipů pro větší notebooky a stolní počítače.

Nejvyšší nárůst výkonu až na trojnásobek se týká grafického čipu u procesorů Core i7 pro desktopy se spotřebou 65 W. Intelu se v tomto případě podařilo zvýšit dramaticky výkon i přes nižší celkovou spotřebu ve srovnání s loňským (aktuálním) procesorem Core i7-3770K.

Nový model i7-4770R nabídne trojnásobný grafický výkon při spotřebě 65 W proti 77 W u předchozího modelu díky grafickému čipu Iris Pro 5200. Levnější varianta nového procesoru se spotřebou 84 W s označením Core i7-4770K a běžnou verzí grafického čipu Iris bude mít grafický výkon vyšší o přibližně 70 procent.

Dvojnásobek výkonu pak nabídnou čipy Iris 5100 pro větší ultrabooky a notebooky se spotřebou 28 W. Ultrabooky s malými 11“ obrazovkami a hybridní zařízení pak budou mít méně výkonné procesory s grafickými čipy, které navýší výkon ve hrách a graficky náročných operacích o 50 procent při celkovém snížení spotřeby ze 17 na 15 W.

Nové grafické čipy se nedostanou do všech procesorů od Intelu, firma uvádí, že stávající řada Intel HD Graphics bude nadále v nabídce. Uživatelé si tak při výběru notebooku budou muset dávat větší pozor na to, jaký procesor a jaký grafický čip výrobce do stroje osadil. Všechny konkrétní prezentované informace se týkaly pouze nejvyšší řady procesorů Intel Core i7, většina počítačů na trhu však používá méně výkonné varianty Core i3 a i5.

Intel nové procesory uvede na trh oficiálně 3. června, těsně před zahájením veletrhu Computex, kde pak výrobci počítačů představí oficiálně počítače s novými čipy. Je téměř jisté, že ve stejné době již budou k dispozici reálné testy nových procesorů a grafických čipů.

Zároveň však platí, že posiluje i konkurence, nVidia například počátkem dubna představila novou řadu grafických čipů GeForce 7xxM s vylepšenou správou napájení a optimalizací výkonu.