Rusko označilo amerického diplomata, zatčeného v Moskvě při údajném verbování ruského agenta, za nežádoucí osobu a nařídilo mu, aby se co nejrychleji vrátil do vlasti. Třetí tajemník amerického velvyslanectví Ryan Fogle byl podle ruských médií zadržen v noci na úterý ruskou kontrarozvědkou při pokusu zverbovat pracovníka ruské tajné služby.

Fogle je prý agentem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a v ruské metropoli působil pod diplomatickým krytím. Ruské ministerstvo zahraničí označilo diplomata za "nežádoucí osobu". "Takové provokace v duchu studené války nepřispívají k posílení vzájemné důvěry," dodali jeho zástupci.

Podle ruské agentury ITAR-TASS, která se odvolává na komuniké kontrarozvědky FSB, byl Fogle eskortován k výslechu. Po "provedení nezbytných procedur" byl pak předán pracovníkům amerického velvyslanectví v Moskvě.

Fogle podle ruských zdrojů pracoval v politickém oddělení amerického velvyslanectví, které má tři sekce - vojenskou, vnitropolitickou a zahraniční. Při zatčení prý měl u sebe technické zařízení, psané špionážní instrukce, maskovací oděv a velkou sumu peněz.

Podle ruských médií Fogle ruskému agentovi za spolupráci nabízel milion dolarů (20 milionů korun) ročně plus zvláštní bonus za mimořádně cenné informace. Jen za rozhovor věnovaný možné budoucí spolupráci měl ruský agent dostat 100 tisíc dolarů.

Kontakt chtěl Fogle se svým ruským spolupracovníkem udržovat prostřednictvím elektronické pošty, případně přes wi-fi spojení v některé z moskevských internetových kaváren. Amerického řídícího agenta měl prý zverbovaný ruský spolupracovník kontaktovat na elektronické adrese unbacggdA@gmail.com.

Aktivita amerických špionů sílí

Americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul na twitterové žádosti o komentář odmítl reagovat. Má před sebou nicméně cestu na ruské ministerstvo zahraničí, které si ho pozvalo na středu na pohovor.

Podle ruských diplomatů aktivita amerických agentů v Rusku v poslední době zesílila. O zverbování pracovníků ruských tajných služeb se prý agenti z USA pokoušeli několikrát, kontrarozvědka FSB ale údajně měla tyto pokusy pod kontrolou.

Experti očekávají, že incident dále poznamená rusko-americké vztahy, které se zhoršují už od návratu bývalého důstojníka sovětské tajné služby KGB Vladimira Putina do Kremlu. Předvádění špiónských propriet na obrazovkách státních televizí už přiživuje tradiční protiamerickou propagandu. Taková show podle newyorského profesora Marka Galeottiho nasvědčuje, že za diplomatovým zatčením byly politické důvody.