Nejhlasitější kritici farmaceutických firem se rekrutují z řad stoupenců alternativní medicíny a milovníků konspiračních teorií. Ale na problémy upozorňují i lidé pevně ukotvení v realitě a vybavení odbornými znalostmi. Nevidí svět černobíle, přesto mají pocit, že dosavadní způsob, jakým se vyvíjejí a k pacientům dostávají nové léky, s sebou nese řadu problémů.

K těmto nefanatickým kritikům patří i britský epidemiolog a publicista Ben Goldacre, jemuž nedávno (ve Velké Británii v září 2012, ve Spojených státech letos v únoru) vyšla kniha Bad Pharma: How Drug Companies Mislead Doctors and Harm Patients - Zlé (nebo špatné, zkažené, mizerné, jak je libo) farmaceutické firmy: Jak výrobci léků uvádějí lékaře v omyl a škodí pacientům.

Je to už jeho druhá kniha. První, Bad Science (Mizerná věda) pro změnu pranýřovala šarlatány všeho druhu. Kritizuje tedy obě skupiny, které zpravidla stojí proti sobě: firmy vydělávající na tradičních postupech západní medicíny i alternativce, kteří rádi prohlašují, že místo „zhoubné chemie“ přinášejí „přírodní, čisté a z moudrosti našich předků vycházející“ léčebné postupy.

Goldacre psal dlouhá léta sloupky do Guardianu a provozuje populární blog

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se