Analytici hlásí, že zájem o první BlackBerry nové generace s fyzickou klávesnicí překonává očekávání a tam, kde je k dostání, jde v prodejích na odbyt lépe než plně dotykový model Z10. Pokud se prodejní úspěch BlackBerry Q10 potvrdí, znamená to, že spousta lidí stále dává přednost klasické klávesnici. A ty nemá nikdo lepší než právě BlackBerry.

Náš redakční test modelu BBQ10 musí vzít dlouholetí uživatelé a fanoušci značky s rezervou – na fyzickou klávesnici je nutné si zvykat déle než pár dní. I po pěti dnech je nicméně jasné, že zvyknout se dá, a i když je psaní pomalejší než na softwarových klávesnicích typu Swype, je také mnohem přesnější.

Q10 je typické BlackBerry, polovinu telefonu tvoří klávesnice, polovinu čtvercový displej s úhlopříčkou 3,1" a relativně jemným rozlišením 720 × 720 bodů. Telefon je docela mohutný a těžký, se 139 gramy je těžší než špičková konkurence s většími displeji a jinými systémy i než dotyková Z10.

Nejzajímavějším designovým prvkem je zadní kryt telefonu z uhlíkových vláken, pod kterým se skrývá relativně malý (objemově) akumulátor, prostor pro microSIM a microSD kartu. Testovaný kus měl na sobě také nálepku, že jde o testovací kus v majetku společnosti BlackBerry – je tedy možné, že některé vlastnosti telefonu se v maloobchodním balení mohou lišit.

Všechny technické parametry (zjistitelné) nicméně odpovídají specifikacím výrobce. Kromě dnes atypického displeje jde hlavně o procesor Snapdragon S4 Plus, který už nepatří k absolutní špičce. Naopak 2 GB operační paměti a 16 GB úložiště v kombinaci s podporou paměťových karet nedávají moc prostoru ke kritice. Telefon podporuje i LTE sítě, to je ale v Česku zatím zbytečná informace.

video: BlackBerry Q10: Pro fanoušky značky skvělý pracovní stroj, pro ostatní žádná velká radost
Blackberry_Q10.mp4.jpg

Nezvyk s klávesnicí

Pro typického zákazníka BlackBerry je fyzická klávesnice jediný důvod, proč si telefon za 17 tisíc koupí. Z pohledu potenciálního zájemce, který by přecházel z Androidu nebo iOS, jde ale zprvu o překážku. Logika ovládání klávesnice je totiž odlišná od softwarových klávesnic v iOS a klávesnic pro Android.

Asi nejméně pochopitelná je nemožnost napsat alternativní znaky zobrazené na jednotlivých tlačítkách dlouhým podržením – to ukáže pouze verze s diakritikou, ale ne interpunkční znaménka nebo čísla – k tomu je nutné stisknout klávesu alt na klávesnici.

Klávesnici také chybí tlačítka pro přijetí či ukončení hovoru – nevešly se. Hovory se tak přijímají nebo odmítají potažením jména volajícího dolů pro přijetí a nahoru pro odmítnutí hovoru. Hovor lze zahájit z aplikace kontakty nebo kliknutím na ikonku telefonu, která se objevuje v dolní liště na pohotovostních obrazovkách BlackBerry 10.

Klávesnice má solidní softwarový prvek – až na ono psaní teček, hvězdiček a křížků – automatické opravy umí dobře česky a do telefonu je možné nastavit neomezené množství zkratek, se kterými se dá psát ještě rychleji. Systém v základu rozepisuje zkratku BB na BlackBerry – všechna vylepšení je možné zapnout či vypnout podle preferencí uživatele.

Systém nad klávesnicí

Když pomineme klávesnici, která je s ohledem na technické parametry telefonu a jeho cenu (o tisíc korun více než dotyková Z10, stejně jako GS4 či HTC One či iPhone) jediným reálným důvodem pro koupi, mohl by uživatele ještě lákat nový operační sytém BlackBerry 10. Ten už plně vyžívá možnosti dotykového ovládání a nabízí povedený prvek označovaný jako Hub.

BlackBerry Hub na jednom místě shromažďuje e-maily, SMS, události z kalendáře, zprávy ze sociálních sítí i informace o hovorech. Tato funkce vlastně kombinuje aplikace telefonu a emailový klient s notifikačním centrem v Androidu a aplikaci „Já“ ve Windows Phone. Koncept ovládání není špatný – k Hubu se uživatel dostane z hlavní obrazovky posunem doleva, aplikace se pohodlně zavírají tažením prstu od spodního okraje obrazovky vzhůru (ve Windows 8 je to naopak).

Tam, kde je povedená filosofie ovládání ale chybí podobně propracované aplikace. Asi nejhorší je zpracování e-mailu, který by měl být nejsilnější část systému. Na BB Q10 aplikace ztrácí už tím, že má k dispozici jen malou plochu obrazovky, a tudíž zobrazuje málo informací. S trochu dobré vůle můžeme uznat 5 emailů v přehledu došlé pošty, a i to je málo. Nová aplikace Gmail i s plýtváním místem a zobrazením prvního řádku z emailu ukáže na obrazovce Galaxy S4 nebo HTC One osm zpráv i s první větou e-mailu. Na druhou stranu HTC One ve vlastní e-mailové aplikaci také ukazuje pouze pět mailů.

Smazání pošty je možné přes kontextové menu (na BB Q10 také přes klávesu Backspace na klávesnici), přes kontextové menu je také dostupný výběr více položek. Gmail pro Android i další mailové aplikace pro konkurenční systémy nabízejí větší přehled a rychlejší přístup k běžným akcím. Tato výhoda ale trvá do chvíle, než začnete na e-maily odepisovat; poté se dostane ke slovu klávesnice a platí výše napsané – pro tradiční uživatele BlackBerry to bude paráda.

Aplikace s otazníkem

BlackBerry je se systémem BB10 v podobné situaci jako Microsoft před dvěma lety. BlackBerry má výhodu v tom, že je možné v nových telefonech BlackBerry spouštět i aplikace z Androidu (ne všechny) a spousta aplikací v online obchodu BlackBerry World nabízí právě „přebalené“ aplikace z Androidu.

Bohužel mezi takovými aplikacemi není spousta populárních, jako je Instagram, který by krásně ladil se čtvercovým displejem telefonu. I Instagram a další desítky tisíc aplikací si uživatelé mohou nainstalovat i mimo BlackBerry World – při hledání instalačních souborů ale mohou narazit na spoustu nevyžádané reklamy i pokusy o napadení svého počítače, podobně jako u nelegálního softwaru pro Windows nebo u .apk souborů pro Android.

U lokálních aplikací, kde není velký potenciál získat velké množství zákazníků, je převedení existující aplikací pro android zajímavou alternativou, ale tvůrci aplikací by museli upravené instalační soubory nabídnut ke stažení bu´d přímo v Blackberry World nebo alespoň na svých oficiálních stránkách.

Nemilé překvapení čeká uživatele i u aplikací, které jsou součástí operačního systému – tedy u map. Nejen, že chybí navigační funkce, ale po spuštění aplikace se dozvíte pouze to, že pro Česko nemá BlackBerry žádná data. V tomto kontextu si nelze nevybavit silný argument fanoušků Nokie, že Lumie mají offline mapy s navigací. I to může být důvod, proč Windows Phone nakonec vyhraje bitvu o třetí místo v popularitě operačních systémů.

Rozpačitá multimédia

Stejně jako práce s e-maily nebo prohlížení webu, i multimediální funkce telefonu narážejí na omezení v podobě malé obrazovky s úhlopříčkou 3,1". Přehrávání hudby velikost obrazovky neovlivňuje, i když se na malém displeji opět zobrazuje méně informací. Mnohem horší je to však u prohlížení fotografií či sledování videa. K tomu „10“ prostě není určená a to samé i o hrách. Angry Birds sice pro BlackBerry existují, ale na pidi-displeji se čtvercovým poměrem
stran je hraní spíše za trest.

Malá obrazovka hodně komplikuje i práci s fotoaparátem, který v základním režimu pracuje s výřezem 1:1, tedy ve tvaru displeje. Použít lze i tradiční 4:3 a dnes populární 16:9, ale to znamená, že malý displej ukáže ještě menší náhled budoucí fotografie. Nedostatek místa na displeji pak trochu komplikuje i nastavení fotoaparátu.

Výstupy také nepatří k absolutní špičce, zejména u HDR snímků se objevují silné „duchy“ a obraz postrádá detaily. Při focení za ideálních podmínek jsou výstupy dobré, v šeru spíše podprůměrné. V přímém srovnání s iPhone 4S/5 či Galaxy S4 vychází BlackBerry 10 jako poražený. Právě u fotoaparátu je ale možné, že finální prodejní kusy mohou mít lepší výsledky než „Evaluation Unit“ od BlackBerry.

Srovnání fotografií z Galaxy S4 a BlackBerry Q10
Srovnání HDR fotografie (100% výřez) z Galaxy S4 (vlevo) a BlackBerry 10, po kliknutí zobrazíte větší velikost

Srovnání fotografií z Galaxy S4 a BlackBerry Q10
Srovnání fotografie pořízené v absolutní tmě s bleskem (100% výřez) z Galaxy S4 (vlevo) a BlackBerry Q10, po kliknutí zobrazíte větší velikost


Srovnání fotografií z Galaxy S4 a BlackBerry Q10
Srovnání  "makro" fotografie (100% výřez) z Galaxy S4 (vlevo) a BlackBerry Q10, po kliknutí zobrazíte větší velikost

BlackBerry Q10
Chytrý telefon s plnohodnotnou klávesnicí a novým systémem BlackBerry 10

OS: BlackBerry 10
Displej: 3,1" 720 × 720 bodů
Procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960
Paměť: 2 GB RAM, 16 GB pro data + microSD
Fotoaparát: 8 MPx
Rozměry: 119,6 × 66,8 × 10,35 mm
Hmotnost: 139 g
Cena: 16 990 Kč

Co zaujme
klávesnice
nový OS

Co může odradit
malý displej
omezené multimediální využití
nedostatek aplikací

Verdikt
Nová generace BlackBerry s fyzickou klávesnicí osloví stávající uživatele telefonů stejné značky. Proti konkurenci ztrácí, a to hlavně kvůli malému displeji a omezené nabídce aplikací v kombinaci s vysokou cenou.