Nejvýznamnější čínský list ostře zaútočil na USA v souvislosti s aférou Edwarda Snowdena. Oficiální deník čínské komunistické strany Žen-min ž'-pao odmítl obvinění, že Čína usnadnila odjezd Snowdena z Hongkongu, kde se od 20. května ukrýval. List rovněž napsal, že Snowden "strhl Washingtonu svatouškovskou masku".

Ostře formulovaný komentář na titulní straně zahraničního vydání deníku je reakcí na rozhořčenou kritiku Washingtonu, podle nějž Peking Snowdenovi umožnil utéct z Hongkongu do Moskvy, odkud se chystá patrně do Ekvádoru.

Tato slovní přestřelka znamená zhoršení vztahů mezi USA a Čínou jen několik týdnů po úspěšném setkání prezidentů Baracka Obamy a Si Ťin-pchinga, napsala agentura Reuters. Experti ale míní, že se Washington patrně neuchýlí k žádné "trestné akci".

Bílý dům uvedl, že rozhodnutí umožnit Snowdenovi odlet bylo "záměrnou volbou vlády pustit stíhaného na útěku navzdory platné žádosti o zatykač, a toto rozhodnutí nezpochybnitelně má negativní dopad na americko-čínské vztahy".

USA nenabídly omluvu ani vysvětlení

Žen-min ž'-pao, který tlumočí oficiální názory vlády, napsal, že Čína nepřijme "tento druh nespokojenosti a nesouhlasu". Čínská vláda uvedla, že je velmi znepokojená Snowdenovými odhaleními, podle nichž se Spojené státy nabouraly do mnoha sítí v Hongkongu a Číně a sledovaly mimo jiné čínské mobilní telefonní sítě či jednu z nejvýznamnějších univerzit.

"Nejen že nám americké úřady neposkytly ani vysvětlení ani omluvu, namísto toho vyjádřily nespokojenost s Hongkongem za to, že se k záležitosti postavil v souladu s právem," napsal v komentáři Wang Sin-ťün, výzkumník Akademie vojenských věd.

"Svým způsobem se Spojené státy změnily z 'modelu lidských práv' na 'slídila v osobním soukromí', na 'manipulátora' centralizované moci nad mezinárodním internetem a na šíleného 'vetřelce' do sítí jiných zemí," dodal list. "Svět si Edwarda Snowdena bude pamatovat," uvedl deník. "Byla to jeho neohroženost, co strhlo svatouškovskou masku Washingtonu."

Externí poradce amerických tajných služeb Edward Snowden vyzradil informace o protiteroristickém programu Prism sledujícím internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem. Spojené státy za to v pátek třicetiletého Snowdena obvinily; v USA mu za špionáž hrozí deset let vězení a pokuta.

Čína: Snowdenovi jsme odlet neusnadnili

Čína navíc odmítla - jako "nepodložené a nepřijatelné"  - obvinění Spojených států, podle nichž Peking usnadnil Edwardu Snowdenovi odcestovat z Hongkongu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na pravidelné tiskové konferenci prohlásila, že všechny strany by měly přijmout fakt, že hongkongská vláda řešila Snowdenův případ v souladu se zákonem.

Bílý dům v pondělí uvedl, že jednání Hongkongu bylo "záměrným rozhodnutím ponechat na svobodě uprchlíka navzdory platnému zatykači, což nesporně bude mít negativní dopady na americko-čínské vztahy".