Někdy je testování hardwaru za odměnu. Nebývá to úplně často, ale v případě plazmové televize Panasonic Viera TZ60 to jinak označit nejde. Panasonic svoji zatím nejlepší plazmovou televizi ukázal na začátku roku a zájem vzbudil už tím, že ji postavil hned vedle legendárního panelu Kuro od Pioneeru.

V domácích podmínkách jsem mohl 60" plazmu, vyrobenou novým procesem s krycím sklem nalepeným přímo na zobrazovacím panelu, porovnat pouze s několik let starou „spotřební plazmou“ s úhlopříčkou 42". O to více ale vynikly rozdíly v kvalitě obrazu i výbavě.

Technickou převahu Panasonicu nad konkurencí jsem mohl posoudit při prezentaci pořádané Panasonicem už v únoru. Pokrytí barevného gamutu, jemnou gradaci odstínů, rychlost a přesnost fosforových výbojů, prezentované na speciálním testovacím softwaru, jsou jedna věc. Zajímavá, přesvědčivá, ale v podstatě nezáživná.

Něco jiného je, když máte televizor na týden k dispozici a můžete vyzkoušet, jak se chová v reálném provozu – místo krátkých ukázek, klipů a testovacích vzorků si pustíte oblíbené filmy na blu-rayi, zahrajete pár her a vyzkoušíte online služby včetně úplné novinky – iVysílání České televize v rámci standardu HbbTV, na které se čekalo několik let.

Náročná instalace

Televize s úhlopříčkou 60" je menší ze dvou nabízených modelů se Studio Master Panelem, druhý je ještě o 13 centimetrů větší. Už u televizoru s úhlopříčkou 153 centimetrů jsem se bál, aby se nám vůbec vešla do obýváku, tedy aby se s ní vůbec dalo projít dveřmi a po schodech. To se nakonec povedlo, přestože Panasonic televizi dodává v obrovské krabici.

Rozbalení ukázalo, že zatímco délka krabice odpovídá obsahu, šířka je hodně naddimenzovaná. Viera TZ60 je na plazmu extrémně štíhlá a zároveň má úzký rámeček, takže starší 42" plazma vedle ní vypadá jako ošklivé tlusté kačátko.

Montáž si už vyžádala přítomnost dvou lidí – televize je těžká a výrobce nedoporučuje to, co se při montáži větších úhlopříček dělá – tedy položení panelu na postel nebo stůl a přimontování podstavce. Tady se musí podstavec připravit na televizní stolek a následně na něj zvednout a přišroubovat panel. Není to nic složitého, jen to v jednom člověku nejde zvládnout.
Obavy z velikosti samotného panelu v poměru k místu v pokoji se ukázaly zbytečné, naopak, po zabalení TZ60 zpátky do krabice vypadala televize s metrovou úhlopříčkou komicky malá. I v mnohem menší ložnici se obrovská televize vyjímala výborně.

Obraz jako v kině

Hlavní devizou nejvyšší modelové řady televizorů Panasonic je kvalita obrazu – perfektní podání barev a detailů, o extrémním kontrastu a „černé černé“ nemluvě. I přes nepopiratelné kvality levnějších plazmových obrazovek měl Panasonic stále co zlepšovat, i když jinde než v oblasti věrnosti barev. Hlavní nedostatek plazem se týká jasu obrazu ve světlých místnostech a odlesků světla z boků.

Právě v této oblasti se nová řada výrazně zlepšila, mimo jiné odstraněním vzduchové mezery mezi ochranným sklem a plazmovým displejem. Výrobní technologie Studio Master Panelu odlesky potlačuje a odstraňuje i zdvojení obrazu při pohledu z extrémních úhlů, což je ale problém, na který majitel klasické plazmy narazí jen těžko.

S viditelností obrazu v jasně osvětlených místnostech se Panasonic také popral lépe než u doposud testovaných plazmových televizorů, navíc bez citelných kompromisů v kvalitě obrazu – „denní“ kinorežim nabízí obraz s vyšším jasem, ale stále s perfektním barevným podáním. Na druhou stranu, u sledování televizních zpráv to není důležité a při sledování filmů na blu-ray bude vždycky lepší zatáhnout žaluzie – to platí i pro LCD panely.

Parametry obrazu lze detailně nastavit přímo na televizoru nebo prostřednictvím výborné aplikace pro mobily a tablety. Možnosti nastavení jsou pro běžného spotřebitele zbytečné, už z továrny jsou kino režimy nastavené téměř dokonale, ale pro profesionální využití se samozřejmě taková aplikace ve spojení s kalibrační sondou maximálně hodí. Její přínos je nejen v pohodlnějším ovládání, ale také v tom, že na obrazovce televizoru při kalibraci nepřekáží ovládací prvky.

Smutná televizní realita

Rozlišení 1920 × 1080 bodů na 1,5m úhlopříčce má daleko k optimálnímu stavu, zvláště pokud na televizor rádi koukáte zblízka a už jste viděli v provozu 4K modely. Samotné rozlišení zobrazovacího panelu ale není takový problém. Skutečný problém se skrývá ve stávající kvalitě televizního vysílání. Možná je na tom kabelovka lépe, ale satelitní vysílání Freesatu i digitální pozemní vysílání dodává obraz hluboko pod zobrazovací možnosti v podstatě všech dnes prodávaných televizorů.

Televizní noviny na ČT i Nově v HD sice obrazově ujdou, ale vysílání v nativním HD je spíše výjimkou a kvalitu obrazu snižuje i nízký datový tok. U menších obrazovek vám to tolik nepřijde, ale u takto kvalitní obrazovky, navíc s tak velkou úhlopříčkou, jsou všechny nedostatky vidět více. A ani kvalitní upscaling to nezachrání.

Smysl obrazu s optickými disky

Jediný způsob, jak si podobný televizor užít, je připojit k němu blu-ray přehrávač nebo výkonný počítač. Dark Knighta jsem viděl možná už dvacetkrát, pouštím ho na každé testované televizi, stejně jako Sherlocka Holmese a muzikál Mamma Mia, ale Panasonic znovu ukázal, o kolik lepší kontrast a dynamiku nabízí kvalitní plazma ve srovnání s LCD, včetně modelů s lokálním stmíváním LED podsvícení.

Mamma Mia prověřuje v průběhu testování spíše zvukový výstup než obrazové kvality televizoru, a i v tomto ohledu je Panasonic jen „uspokojivý“. Nadšenec do AV techniky k takové obrazovce připojí kvalitní stereosoupravu nebo prostorovou audiosoupravu, ale i zabodované reproduktory odvádějí obstojnou práci – dialogy jsou srozumitelné a hudba netrhá uši. Zachovat slušný zvuk navíc japonští inženýři zvládli navzdory tomu, že je TZ60 nejtenčí plazma na trhu.

Propojení s počítačem pak znamená možnost použít plazmu jako špičkové prezentační zařízení (a potenciálních firemních zákazníků asi bude víc než těch domácích). Kromě zobrazení souborů v PowerPointu nebo videokonferenčních hovorů (přímo v televizi je Skype, ale kamerka se prodává zvlášť) plazma poslouží i jako výborné zobrazovacích zařízení pro videohry.

Výkonný počítač přitom zvládne obrazovku zásobovat špičkovým obrazem s maximem detailů ve FullHD rozlišení s vysokou snímkovací frekvencí, kdy se detaily neztrácejí v přechodech mezi jednotlivými snímky. Jenže kdo by si ve velkých firmách hrál na televizi v kanceláři vedení nebo v hlavní zasedací místnosti.

S hrami ovšem výrobce počítá, takže proč se do nich nepustit. Na PC je to lepší, PlayStation 3 i Xbox 360 mají stejný problém jako televizní vysílání – her v nativním FHD rozlišení je absolutní minimum, 7 let staré konzole na to nemají výkon. Ale Uncharted 3 na 150cm úhlopříčce… děkuji, to si nechám líbit. Totéž platí i pro další tituly. Třeba Wipeout HD, který patří mezi výjimky schopné běžet ve FullHD s 60 snímky za sekundu, vypadá navzdory jednodušší grafice fantasticky a díky velké ploše dokáže hráče pohltit. Zvláště když zvolíte 3D režim zobrazení, který znamená ztrátu detailů, ale zato nabídne výbornou iluzi prostoru.

Znovu Avatar

Viera TZ60 samozřejmě podporuje i 3D zobrazení. Plazmové obrazovky mají v této disciplíně výhodu ve větší stabilitě obrazu a nevýhodu v menším jasu. Nejvyšší model od Panasonicu se vyššího jasu nebojí, a kvalita 3D obrazu je výborná. Smutné je jen to, že kromě her, které 3D podporují za cenu ztráty rozlišení, není moc na co koukat. Jediný film, který ve 3D opravdu stojí za to, je i po letech Avatar. Ten je skvělý, ale jinak je to bída.

S 3D obrázky to nevypadá dobře ani v budoucnosti – v USA se chystá skončit jeden z prvních 3D televizních kanálů vůbec – ESPN D, který navíc nabízel kvalitní obsah – živé sportovní přenosy i záznamy ve 3D. Trojrozměrný obraz u sportů přitom nabízí lepší orientaci v dění. Diváků ale není dost a funkce 3D zobrazení nepatří k lákadlům nových televizí. Technologie umírá kvůli absenci kvalitního obsahu.

Chytrá televize

Poslední kategorií, kterou stojí za to u ZT60 prozkoumat, je funkce chytré televize. ZT60 je první Panasonic, na kterém jsme mohli vyzkoušet nový koncept domácí obrazovky s „widgety“, ale musím říct, že i když to vypadá hezky, za tu práci s nastavením mi to nestálo, protože tablet i mobilní telefon nabízí rychlý přístup ke stejným informacím s pohodlnějším ovládáním.

Ostatní funkce chytré televize jsou standardní – přehrávaní multimédií ze sítě i lokálně připojeného USB disku s podporou českých titulků, kterou Panasonic doplnil už loni, podpora LDNA pro přehrávání souborů z počítačové sítě, včetně mobilních telefonů, a aplikace jako YouTube, Skype, Facebook. A také čistě české záležitosti jako Voyo a Topfun, kdy zejména Voyo začíná zkvalitňovat nabízený obsah.

Jako překvapení, spíše jen shodou náhod, jsem mohl na ZT60 vyzkoušet hned po spuštění také iVysílání České televize, (konečně) nabízené prostřednictvím technologie HbbTV. Systém funguje a kvalita pořadů je výrazně vyšší než u televizního vysílání v digitálu nebo přes satelit, a to přesto, že nejsou dostupné ve FullHD, i když je v tomto formátu televize natočila. Nižší rozlišení se solidním datovým tokem ale znamená pěkný obraz, který navíc vylepšuje i upscaling – úspěšněji než u klasického televizního vysílání.

Perfektně funguje již zmíněné propojení s mobilním světem. Ovládání televize přes tablet nebo telefon je pohodlné a puštění videa na YouTube nebo obsahu uloženého v telefonu je otázkou okamžiku. Podobné funkce nabízejí samozřejmě i levnější chytré televize – od Panasonicu i konkurenční značky. Kvůli „chytrým“ funkcím si ZT60 s Master Studio Panelem nikdo nekoupí, ale je fajn, že kromě zobrazovací jednotky je na úrovni i ovládání a přístroj nabízí pokročilé funkce.

 

Panasonic Viera ZT60 (P60ZT60)
FullHD plazmový televizor s novou generací obrazovky „Studio Master Panel“

Technologie: NeoPlasma 3000 Black (Studio Master Panel)
Úhlopříčka: 152 cm (60")
Rozlišení: 1920 × 1080
Příjem signálu: analogový, 2x, DVB-T, 2x DVB-C, 2x DVB-S (digitální tuner jsou s podporou HD)
Rozhraní: 3× HDMI, 3× USB, 1× SD Card, Y,Pb,Pr, VGA, Ethernet, Wi-Fi
Přehrávač: MP3, JPG, MP4, DivX, MKV, AVCHD, FLV
Spotřeba: cca 300 W (528 W maximum) , stand-by 0,1 W
Cena: 109 990 Kč