Asus aktuálně patří k nejlepším výrobcům tabletů. Silnou pozici získal zejména díky levnému tabletu Nexus 7, který vyrábí pro Google. Nová generace Nexusu je podle prvních recenzí nejlepší malý tablet na trhu, lepší než iPad Mini. Jak je na tom velký tablet? Hodně dobře.

Už první série MeMO Padů dopadla docela dobře, ale měly jednu slabinu, společnou většině tabletů s Androidem – nízké rozlišení obrazovky. MeMO Pad FHD 10 tento nedostatek odstraňuje použitím Full HD panelu, který nabízí snadno patrné zvýšení čitelnosti textů. Cenu přitom Asus udržel v Česku na zajímavé úrovni – 9 490 korun není „málo“, ale je to plně konkurenceschopné.

Asus MeMO Pad FHD 10 sází v podstatě vše na kombinaci Full HD displeje a procesoru Intel. Netradiční kombinace ale jednoznačně funguje. Tablet sám o sobě působí solidním dojmem, i když má plastové tělo místo hliníku nebo jiného pevnějšího materiálu.

Při dvou týdnech používání se ukázalo, že použitá konstrukce je dostatečně pevná a odolná. Tablet se vůbec neprohýbá, tak jako levné čínské modely nebo třeba Galaxy Note 10.1. Jediné, co lze z hlediska designu a zpracování vytknout, jsou zbytečně velké rámečky kolem displeje nebo čočka přední kamerky umístěná nikoliv doprostřed, ale o několik centimetrů doprava od středové linie.

video: MeMO Pad FHD 10 od Asusu má kvalitní displej, nízkou cenu a dost výkonu
Tablet.mp4.jpg

Displej v pohodlném nadprůměru

Hlavní rozdíl proti většině konkurenčních modelů je ale v displeji. Asus použil IPS LCD panel, který má velké pozorovací úhly a na LCD technologii překvapivě syté barvy. Spolehlivě funguje i dotyková vrstva, schopná rozpoznat deset prstů najednou. Při psaní, hraní her i ovládání běžných funkcí jsem snad ani jednou nemusel opakovat dotyk.

Rozlišení tabletu není na úrovni iPadu s retinou, ale bez přímého srovnání to uživatelům nebude vadit, i když při bližším pohledu jsou při čtení vidět jednotlivé body – když se soustředíte. Naopak vedle tabletu se „standardním“ rozlišením 1280 × 800 ukazuje MeMO Pad FHD 10 jasný rozdíl v kvalitě. Jas displeje by mohl být vyšší, ale na používání doma bez problémů stačí. Venku by se hodil „outdoorový“ režim, který jas za cenu prudkého nárůstu spotřeby ještě zvýší, ale nějak Asus dražší produkty odlišit musí.

Slušná je také věrnost barevného podání, kterou oceníte při sledování videa i prohlížení či editaci fotografií. Největší překvapení se však skrývá mezi nainstalovanými aplikacemi. Asus Splendid totiž nabízí možnost jednoduché „kalibrace“ displeje – teploty barev i sytosti.

Atom už není otloukánek

Druhým zásadním prvkem tabletu je procesor. Místo Tegry 3 nebo Snapdragonu od Qualcommu dostal prostor Intel s novou generací dvoujádrových atomů. Výsledky z testů ukazují, že se Intelu daří dohánět konkurenci s ARMem – přes 20 tisíc bodů v testu Antutu dávají zatím pouze zařízení s procesorem Snapdragon 600 a s náskokem Tegra 4, která však teprve vstupuje na trh.

V testu 3DMark se ukazuje, že ARMová konkurence má o něco silnější grafickou část čipu, ale i tak je na tom MeMO Pad FHD 10 dobře. Potvrzuje se to i přímo ve hrách – Real Racing 3 ve Full HD vypadá výborně a perfektně se hýbe. Dead Trigger jako jedna z nejoblíbenějších stříleček je také naprosto plynulý a uvidíme, jak to dopadne s novou verzí, která se chystá na následující týdny až měsíce.

Spoustu výkonu má dvoujádrový Atom s taktem 1,6 GHz i v běžném provozu při práci s prohlížečem, zpracováním javascriptu nebo při práci s obrázky. Dobrou zprávou je i to, že po pěti hodinách plného zatížení (Battery test Antutu) tablet jen mírně hřeje (senzor na baterii ukazuje 36 stupňů), je tak výrazně chladnější než iPad s retinou při plném výkonu.

Výdrž je potom na srovnatelné úrovni s iPadem. Při 100% vytížení procesoru vydrží tablet pět až šest hodin, při přehrávání HD videa kolem deseti. V běžném provozu jsem nabíjel jednou za čtyři dny, tedy podobně jako iPad.

Během testování jsem nenarazil ani na nekompatibilní aplikace. Všechny, které používám, běžely bez potíží, včetně Flipboardu nebo Battery Widget Rebornu, který při testování prvních zařízení s procesory Atom nefungoval.

Multimediální centrum

MeMO Pad FHD 10 je proti „pracovním“ Transformerům s přídavnou klávesnicí zaměřený více na multimédia, a tomu odpovídá také zvuková výbava. Dvojice reproduktorů je sice vzadu, ale zvuk je dostatečně silný a čistý na sledování filmů nebo hraní her. Charakter zvuku je podobně jako u displeje možné jednoduše nastavit, nechybí ani nastavení určené pro nahrávání.

Do multimediální kategorie patří i fotoaparát schopný nahrávat Full HD video, což se může hodit, i když vlastně netuším, kdy jsem naposledy použil fotoaparát v tabletu mimo testování hardwaru. Pochvalu si každopádně zaslouží povedený ovládací software se základní nabídkou filtrů s živým náhledem už při snímání.

Ve výsledku je pravděpodobné, že spíše než fotoaparát budete používat zatím mnohem méně rozšířenou funkci Miracast, která umožňuje snadný přenos obrazu a zvuku z tabletu na televizní obrazovku – Miracast je běžnou výbavou chytrých televizí modelové řady 2013. Nebo využijete přítomnost micro HDMI výstupu k připojení tabletu k televizi nebo projektoru.

Android s trochou balastu

Asus tradičně používá jen mírně upravený Android bez výrazné grafické nadstavby, jen s typickými miniaplikacemi. MeMO Pad se tohoto trendu drží a navíc přidává miniaplikace schopné pracovat v „plovoucím“ režimu nezávisle na jiných spuštěných aplikacích. Tento trend multitaskingu propaguje už nějakou dobu Samsung, podobné aplikace nabízí i Sony a ve výsledku to funguje.

Kromě miniaplikací nabízí Asus i vlastní sadu aplikací, jako je Splendid pro nastavení displeje nebo podobná aplikace pro nastavení zvukových profilů, nebo nástroje na tvorbu fotopříběhů a fotoalb (dvě samostatné aplikace) či poznámkový blok Supernote Lite.

 

Asus Memo Pad FHD10
Výkonný tablet s kvalitním displejem a Androdiem 4.2

CPU: dvoujádrový Intel Atom Z2560 (1.6 GHz)
Grafika: PowerVR SGX 544MP
Operační paměť: 2 GB
Displej: 10,1" IPS LCD, 1920 × 1200 bodů
Úložiště: 32 GB, MicroSD karty až 64 GB
Operační systém: Android 4.2
Fotoaparát: Zadní 5 Mpx (a Full HD video), přední 1,2 MPx (a 720p video)
Rozměry: 264.6 × 182.4 × 9.5 mm
Hmotnost: 580 gramů
Cena: 9 490 Kč s DPH

Bude se líbit
Kvalitní displej s možností nastavení barevného podání
Výdrž na akumulátor
Výkon a výbava

Může vadit
Cena vysoko nad sedmipalcovými tablety
Široký rámeček kolem displeje

Verdikt
Asus nabízí výborně vybavený tablet s kvalitním displejem za rozumnou cenu. Použitý procesor příjemně překvapil kombinací výkonu, spotřeby a nízkého zahřívání, ale to uživatele nebude tolik zajímat. Hlavní je poměr mezi cenou a výbavou, a ten je velmi dobrý. Jenže alespoň pro mě ne stejně dobrý jako u nového Nexusu 7.