Tlačítko na zádech telefonu není tak hloupý nápad, jak to z počátku vypadalo. LG stálo dlouho stranou zájmu a „supertelefon“ s FullHD rozlišením v nabídce nemělo. To se změnilo právě s představením G2, které se začne prodávat v říjnu i v České republice.

Chytrý telefon G2 od korejského LG Electronics vypadá i díky přesunu ovládacích prvků dozadu elegantně a dokonale využívá dostupný prostor. Po stranách téměř chybí rámeček a spodní i horní okraj je také minimalistický. Výbava je proti tomu maximální, alespoň ve světě Androidu.

LG při návrhu svého nejvyššího modelu G2 vsadilo na kompaktní design s integrovaným akumulátorem. Díky tomu je telefon s velkým displejem s úhlopříčkou 5,2" prostorově mnohem úspornější než třeba Xperia Z nebo Z1, a díky oblým zádům krásně padne do dlaně.

Šok samozřejmě následuje ve chvíli, kdy budete chtít telefon zapnout nebo probudit ze spánku. Osvědčené hmaty nefungují – vypínač je na zadní straně přístroje a navzdory tvrzení LG nepadne okamžitě do ruky. Zvykal jsem si možná týden, ale nebylo to utrpení – stačilo odhalit malý, ale o to užitečnější trik.

LG u G2 usnadňuje ovládání tím, že lze telefon probudit ze spánku poklepáním prstem na displej, stejným způsobem lze telefon uspat. Na tuto drobnost se zvyká velice rychle, podobně jako na odemykání iPhonu stiskem tlačítka Home a podržením prstu, aby si systém načetl otisk.

video: Test supertelefonu LG G2: Rival Samsungu vyrobil lepší hardware, software mu tolik nejde
Ota1x.mp4.jpg

Výbava bez výhrad

Hlavní devizou telefonu je displej s úhlopříčkou 5,2" (13,2 cm). Přestože je displej o půl centimetru větší než u Galaxy S4, celý telefon je jen asi o dva milimetry vyšší a neznatelně širší, ale zároveň menší než Xperia Z nebo Huawei D2.

LG se o kousek větší úhlopříčkou chce odlišit, ale velikost není jedinou devizou displeje – barevnost a jas jsou také na špičce, i když spíš než na věrné barevné podání sází na líbivost, podobně jako retina displeje u iPhonu 5 a 5s. Osobně mi o něco více vyhovuje možnost nastavení u Galaxy S4, ale vysoký jas telefonu od LG je rozhodně plus.

Telefon využívá, stejně jako nové modely od Samsungu či Sony, procesor Snapdragon 800 od Qualcommu. Výkonný procesor doplňují 2 gigabajty operační paměti a úložiště s kapacitou 16 nebo 32 GB

LG G2 je dokonce v testech výkonu procesoru o něco rychlejší než Galaxy Note 3, ale zaostává za iPhonem 5s i Xperií Z1. Mezi zařízeními s Androidem však jednoznačně patří k absolutní špičce. I systém je relativně plynulý, až na neochotně mizející klávesnici SwiftKey, která u některých aplikací zůstává při zavření aplikace na obrazovce o sekundu déle, standardní systémová klávesnice to nedělá.

Při práci s aplikacemi je telefon podle očekávání svižný, výborný výkon ukazuje i ve hrách. Na velkém displeji vypadají hry výborně a i náročnější tituly jako Riptide GP2 ve Full HD rozlišení běží naprosto plynule.

Fotoaparát se slepicí

LG propaguje kvalitu fotoaparátu ve svém telefonu videem se slepicemi, které mají schopnost udržet hlavu na místě, i když s jejich tělem manipulujete. Optická stabilizace obrazu v LG G2 má dokázat to samé a v podstatě se to daří, což poznáte zejména na videu a částečně i ve fotografiích za špatných světelných podmínek.

Působivé ukázky stabilizace z veletrhů v praxi nepřinášejí vyloženě zázračné obrázky, ale G2 fotí dobře. Slabinou obrázků s rozlišením 13 megapixelů je dynamika, tedy schopnost pojmout do jednoho snímku tmavá i světlá místa. HDR režim tento problém částečně odstraní, ale ne tak jako podobné funkce u kvalitních fotoaparátů.

Automatické režimy LG G2 přinášejí výsledky srovnatelné s konkurencí, vysoké rozlišení občas pomáhá LG G2 překonat v kvalitě snímků iPhone 5/5s, ale přece jen jsou u telefonu od LG patrné větší sklony k přepalům. I tak se LG povedlo výrazně zkvalitnit funkce fotoaparátu a videokamery proti předchozím modelům.

Zpátečnický software

LG se podobně jako Samsung snaží dát Androidu vlastní tvář a v mnohém přímo Samsung kopíruje – například ve funkcích, jako je automatické udržování zapnutého displeje, pokud na něj uživatel kouká. Podobně jako Samsung, i LG nabízí možnost spouštět miniaplikace v plovoucím okně nebo využívat velkou sadu zkratek pro ovládání telefonu z notifikační lišty, nic z toho ale nevypadá dobře. Praktické to často je, ale design je nepovedený.

Nelogické ovládání čeká uživatele třeba ve fotogalerii, kde není možné samostatně vybrat několik obrázků najednou a poté zvolit, jakou akci s nimi provedete; vícenásobné označení je k dispozici pouze po stisku tlačítka pro sdílení.

Jako lákadlo pak LG používá speciální vyzvánění nazpívaná Vídeňským chlapeckým sborem. Za mě osobně prosím nebrat, zvláště, když i odpočet elektronické minutky končí zpěvným Goood morniiiiing. Naštěstí je snadné vybrat jiný zvuk z připravené nabídky nebo použít libovolný MP3 soubor.

Část výtek lze odstranit použitím alternativního launcheru, jako je Nova, upravit lze i vzhled ikon systému, ale i tak by si LG G2 zasloužil „Google Play“ verzi s čistým operačním systémem bez úprav výrobce. Takový telefon by byl teprve prodejním hitem.

To nejlepší nakonec

Největší překvapení si LG schovává uvnitř jednolitého plastového těla. Dostupný prostor vyplňuje baterie s kapacitou 3000 mAh, která i přes vysoký jas displeje a výkon celého telefonu vydrží celý den intenzivního používání s focením, sdílením internetu do notebooku nebo sledováním videa a přehráváním hudby z Google Music All Acess. Když po dvanácti hodinách telefon ukazuje, že zbývá ještě 35 % baterky, nezbývá než smeknout.

LG G2
Nejvyšší model chytrého telefonu od korejského LG se skvělým hardwarem a horším softwarem

OS: Android Jelly Bean 4.2.2
Displej: 5,2", IPS, 1920 × 1080
Procesor: čtyřjádrový Snapdragon 800, 2.26 GHz
Paměť: 2 GB RAM, 16/32 GB
Fotoaparát: 13 MPx
Rozměry: 138,5 × 70,9 × 8,9 mm
Hmotnost: 143 g
Cena: 12 999 Kč

Bude se líbit
Výborný displej
Vysoký výkon
Cena

Může vadit
Úpravy Androidu
Nezvyklé ovládání
Malý dynamický rozsah fotoaparátu

Verdikt
LG překonalo samo sebe v oblasti hardwaru, ale u softwaru stále dělá zbytečné chyby. Vzhledem k příznivé ceně je LG G2 i přes softwarové nedostatky výborný telefon. Chválu si zaslouží nejen výkon či displej, ale hlavně překvapivě dlouhá výdrž telefonu v reálném provozu.