Jak je možné, že je Galaxy Note 3 o tolik rychlejší než LG G2, když mají tak podobnou výbavu? Stejnou otázku si při testech položili i redaktoři arstechnica.com, a zjistili, že vlajková loď od Samsungu tak trochu podvádí.

Benchmarky by měly měřit výkon při chování srovnatelném s běžným provozem, kdy je aktivní jen jedno jádro a celý procesor je podtaktovaný na 300 MHz kvůli úspoře energie. Pokud ale zapnete některý z populárních benchmarků, aktivuje Note 3 všechna jádra a zvýší frekvenci na maximálních 2,3 GHz. Výsledky jsou pak až o 20 % lepší.

Redaktoři zkusili zkompilovat aplikaci s benchmarkem pod jiným názvem, a okamžitě dostali standardní výsledky, Note se choval podle očekávání. Podobným obviněním ze zkreslování výsledků přitom čelil Samsung i v minulosti (u grafického čipu mezinárodní verze Galaxy S4), kdy omlouval umělé navyšování výkonu tím, že podobně se telefon chová i v jiných aplikacích, například v prohlížeči, fotoaparátu nebo galerii, aby šetřil baterii a vyzařoval méně tepla.

Stejný benchmark s jiným jménem na Galaxy Note 3

Vlevo původní benchmark, vpravo úplně stejný, ale se změněným jménem. Tři jádra procesoru jsou nyní offline. Zdroj: http://arstechnica.com

Tentokrát se ale redaktorům podařilo rozkompilovat soubory použitého Androidu a dostat se až ke kódu, který navyšování výkonu spouští. Zjistili, že jsou v něm explicitně vyjmenované nejpoužívanější a nejpopulárnější benchmarky – zařízení zjevně kromě CPU upravuje výkon i u grafického čipu. Galerie a další zmiňované aplikace sice také mají specifická nastavení, ale s „benchmark modem“ se nemůžou srovnávat.

Redaktoři následně nainstalovali přejmenované verze ostatních aplikací, a průměrně dosáhnul Samsung o 20 % nižšího skóre než předtím. Paradoxní je přitom to, že i po odstranění neférové pomoci je Note 3 podle měření arstechnica.com rychlejší než LG G2, celá aféra je tedy vlastně i z pohledu Samsungu zbytečná.

Jiné zdroje pak naznačují, že Samsung není jediný výrobce, jehož zařízení se takto chová. Podle Slashgear.com nestandardně navyšují výkon například i HTC One nebo právě LG G2.