Trochu netradičně jsme se podívali najednou na dva páry sluchátek, která mají několik společných vlastností. Oba modely mají in-ear konstrukci, oba slibují vyšší odolnost, než je v této kategorii běžné, oba nabízejí jednoduchý mikrofon pro iOS, Android i Windows Phone. A oba výrobci, jakkoliv odlišní, slibují skvělý zvuk.

Oba výrobci jsou ale odlišným směrem, který určuje hlavně cenovka. Švédský UrbanEars sází na hluboké tóny a nečekané designové detaily za přibližně tisíc korun. Beyerdynamic se drží téměř devadesátileté tradice výroby audioproduktů pro profesionály v mezích možností daných cenou kolem tří tisíc korun.

UrbanEars Kransen

Sluchátka Kransen se představila poprvé před měsícem na veletrhu IFA v Berlíně a na první pohled zaujala barevností. Plastová konstrukce a opletený kabel daly designérům prostor vyřádit se a nabídnout sluchátka, která budou barevně ladit k iPhonům 5c nebo, a tam se budou hodit lépe, k levným barveným Lumiím od Nokie. K dispozici je celkem 10 odstínů.

Urbanears Kransen fialova sluchatka

Recenzovaný kus je barevně konzervativní – šedá je univerzální, ale zase nezaujme tolik jako třeba fialový model. I tak je ale design zajímavý díky dvojici drobností, které spolu s opleteným kabelem chrání sluchátka před zašmodrcháním. „Špunty“ totiž fungují trochu jako lego a lze je vzájemně spojit – jde o čistě mechanické řešení, které se může časem ochodit, ale které zatím funguje na výbornou. Sluchátka navíc velmi dobře drží v uších.

Druhý prvek, který brání zauzlování kabelů, je speciální koncovka konektoru, která má výraznou ochranu před zlomením kabelu s malým kroužkem, kterým lze prostrčit samotný konektor a svázat tak stočený kabel. V praxi se vám nejspíše nepodaří stočit tak úhledné balení, jaké prezentuje výrobce, ale zamotání sluchátek zabráníte spolehlivě.

Zvukově sluchátka Kransen nezkoušejí oslovit audiofily, místo toho se spokojí s výraznými basy, u kterých umí jít pořádně do hloubky. Evidentní je to u skladby Smack That od Akona. Žádné praskání, žádné zkreslení, ale pulzující nízké tóny, které fanoušek hip-hopu pravděpodobně čeká.

Jednoznačná preference nízkých tónů ale neznamená, že by se se stejnými sluchátky nedalo poslouchat nic jiného. Trochu nepříjemné jsou výrazné basy třeba u jazzového kontrabasu. Můžete si ale pustit Ravelovo Bolero a překvapí vás, jak čistě zní hudba od počátku do závěru, kdy si musí sluchátka i uši poradit s celým orchestrem.

Pokud na pohled barvičky vzbuzují despekt, zvukově Kransen mile překvapuje, samozřejmě na svou cenovou kategorii. Můžete je brát jako in-ear obdobu Koss Porta Pro – není to audiofilská záležitost, ale cena odpovídá kvalitě.

O sluchátka je podle všeho zájem, černý model se už vyprodal, ostatní barvy ale jsou a výrobce sluchátka s cenou 39 eur (1000 korun) posílá i do Česka, poštovné je v ceně.

 

Beyerdynamic MMX 101 ie

Beyerdynamic je vedle Sennheiseru druhá legendární německá značka sluchátek. Model MMX 101 ie patří tak trochu k rodinnému stříbru – sluchátka získala hned několik ocenění „sluchátka roku“ v kategorii in-ear. Velkým očekáváním ale nakonec „pecky“ nedokážou úplně dostát.

Na první pohled vypadají Beyerdynamicy obyčejně, jde o malé lehoučké pecky, které mají podobně jako Kransen jen jednoduchý mikrofon, který funguje snad se všemi telefony pro příjem hovorů. Chybí ale ovládání hlasitosti. Vzhledem k vyšší ceně sluchátek, která se pohybuje kolem tří tisíc korun, to je překvapivé, ale na druhou stranu to dává smysl, protože sluchátka nemají výměnný kabel, a tak by fungovala buď jen s iPhony, nebo jen s Androidy.

Beyerdynamic mmx 101 ie

Mile potěší důraz na odolnost – kabely mají na všech kritických místech výztuhy zabraňující zlomení při nepatrném zacházení. Pohodlí při nošení je na vysoké úrovni, ale z nějakého záhadného důvodu konektor ve tvaru L rád vyskakuje ze zdířky – pokud nosíte telefon v zadní kapse kalhot, určitě se s tím setkáte.

Zvukově se Beyerdynamic MMX 101 drží firemního receptu – analytický zvuk, který se u spotřebitelských sluchátek trochu poladí tak, že sluchátka výborně zvládají basy i výšky, ale střední pásmo je mírně potlačené. U sluchátek za tři tisíce je i mírný nedostatek ve středním pásmu nutné zmínit, ale celkově jsou zvukově příjemná. Neunavují při poslechu tolik jako profesionální modely stejného výrobce, bez problému je můžete mít v uších od rána do večera.

Vzhledem k ceně i horší dostupnosti v Česku nejsou tato sluchátka od Beyerdynamicu ideální koupí. Za tři tisíce korun si lze vybírat z desítek zajímavých modelů těch nejznámějších značek. Pokud ale máte pro značku slabost a chcete přesné podání zvuku bez příliš výrazných basů, u Beyerdynamicu v této cenové kategorii možná stejně skončíte. Nebo si připlatíte několik set korun a pořídíte třeba Etymotic Research hf5.