reklama
reklama
3. 11. 2013 | poslední aktualizace: 3. 11. 2013  13:33
Battlefield 4 z vás udělá pořádného vojáka

Battlefield 4 nabízí solidní příběh, ale zaujme hlavně díky parádnímu on-line válčení v týmu

Battlefield se může snažit, ale jako příběhová akční hra moc neuspěje. Zabaví, ale neuchvátí. Stačí ale vstoupit do on-line klání a pustit se do opravdového válčení, ve kterém jedinec nic neznamená. O to větší je radost z týmového vítězství.
V Siege of Shanghai můžete zbořit mrakodrap
V Siege of Shanghai můžete zbořit mrakodrap
foto: battlefield.com

Po dvou letech vyšel nový díl ze série Battlefield. Opět nabízí kampaň pro jednoho hráče s nádhernou grafikou a akčním filmovým příběhem, ale láká hlavně na multiplayer. Výčet novinek se nezdál být velký, ale společně posunují herní zážitek zase o krok dál.

Battlefield 4 vyšel na současnou generaci konzolí – Playstation 3, Xbox 360 – a ve verzi pro PC, kterou jsme testovali my. Za několik týdnů vyjde hra také na Xbox One a Playstation 4. Zatímco současné počítače si s krásnými grafickými efekty poradí vcelku hravě (hardwarové požadavky nejsou tak hrozné, jak by se dalo čekat), konzole už nestíhají. Nová generace to napraví.

reklama

Třetí díl byl velmi úspěšný, základní hry i dodatkových balíčků se prodalo na miliony, čtyřka tedy vzbuzuje velká očekávání. Recenze jsou zatím vesměs nadšené a až na pár drobností si hra získala i mě.

Singleplayer 2.0

Kampaň nikdy nebyla hlavním lákadlem série, ale vývojáři se rozhodně snaží. V roce 2020 zuří ve světě další velká válka. USA už šest let bojují s Ruskem a teď se do boje hodlá zapojit i Čína. Admirál Chang chystá převrat – ze zavraždění prezidentského kandidáta Jin Jiéa obviní Američany a vyhlásí stanné právo.

Hráč je členem speciálních jednotek, týmu Tombstone, a dostane se přímo do centra dění. Tým má za úkol převézt VIP ze Šanghaje na letadlovou loď Valkyria – nic ale samozřejmě nejde snadno a realita neodpovídá plánům vymyšleným na velitelství. Hráč tak prožívá jednu akčně laděnou misi za druhou. 

Důraz na příběh je zjevný. Někdy je to možná trochu na škodu, obešel bych se bez nutnosti jít po letadlové lodi z bodu A do bodu B, abych našel postavu X, ale ve většině případů jsou zápletky chytré a hlavně akční – filmové.

Jedna věc se autorům obzvlášť podařila – členové týmu sice nebudou vaše druhá rodina a nebudete na ně vzpomínat ještě po dvaceti letech, ale rozhodně mají charakter, zapamatujete si jejich jména, interakce s nimi je zajímavá a mají ve hře své místo. V tomhle dosud vedlo konkurenční Call of Duty; na sniperské mise s kapitánem Pricem vzpomínám dodnes, zatímco u Battlefieldu 3 si ani nemůžu vybavit, jestli v kampani nějaký tým byl – a to se mi líbila.

Kromě toho, že si teď týmu budete všímat, ho také můžete využívat. Kampaň přebírá některé prvky multiplayeru, například označování cílů a možnost dát týmu (nebo třeba přátelské helikoptéře) povel k útoku. Ve většině případů to funguje výborně a opět to dává hráči další možnosti volby, takže ani pomalý přechod přes dlouhé bitevní pole nenudí.

Jedinou výtku mám k občasné tuposti vašich kolegů. Když se potichu plížíte hotelovým lobby k nepříteli a nechcete dělat hluk, očekávali byste, že týmový kolega zaútočí na váš rozkaz třeba nožem. Hlučná salva ze samopalu, která přiláká další nepřátele (a navíc ani nezabije původní cíl) není zrovna realistické řešení. Jinak ale tým v boji funguje a interakce udělala od třetího dílu velký krok vpřed.

Nejen hlavní příběhová linie a lidštější tým stojí za zmínku. Vynikající jsou také „náhodné“ události, které nesouvisí s misí, obzvlášť pokud nekončí happy endem. Dodávají válečné hře skvělou, méně pohádkovou atmosféru – někdy prostě nemůžete zachránit všechny.

Tradiční výtka, že moderní hry nedávají hráčům žádný prostor k improvizaci a volbě postupu, a nabízejí pouze stupidní checkpointové a cutscénové mise, je sice možná namístě, ale podle mě to není vždycky na škodu.

Singleplayerovou kampaň v Battlefieldu bych považoval za vynikající „filmový“ zážitek – naskriptované sekvence vtáhnou do děje a „jednoduchá a přímá“ cesta zase umožňuje vývojářům, aby si vyhráli s prostředím. Grafické efekty jsou úchvatné a během kampaně zavítáte do rozmanitých prostředí. Žádná z misí, kterou jsem už dohrál, nebyla stejná.

Hra navíc není nijak stupidní – nově můžete i v kampani používat vozidla nebo využívat prostředí v boji (například uvolnit připoutanou stíhačku na nakloněné letadlové lodi, aby smetla nepřátele). Přibyly sběratelské zbraně a identifikační známky. Příjemnou novinkou jsou také odstupňovaná ocenění za dobře provedenou misi. Obojí je pro hráče skvělá motivace prozkoumat level a hraní „neuspěchat“, i když na prvním místě je akce, s Hitmanem si prostě Battlefield nespletete.

Naštěstí také zmizely příšerné cutscény, ve kterých musel hráč mačkat sekvence kláves – to byla jedna z nejotravnějších součástí jinak pěkné kampaně ve třetím dílu.

Multiplayer opět v hlavní roli

Battlefield = multiplayer, to platí už mnoho let a ani čtvrtý díl není výjimkou. Oproti třetímu dílu přibyla mnohá vylepšení a vrátily se i některé oblíbené prvky z dávnější minulosti.

Velký důraz kladou vývojáři na prostředí. Podoba bojiště hodně závisí na tom, co hráči udělají, od zboření mrakodrapu po zatopení města vodou. Stejně tak můžete na silnici vysunout zátarasy nebo vyhodit pojistky a vypořádat se s nepřáteli ve tmě. Je to zajímavý koncept a zdá se, že se osvědčil – na zábavnosti neubírá hře ani to, že se po chvíli všechny triky naučíte a „nepřekvapí vás“, tak jako tak totiž dodávají každé mapě další rozměr.

Samotné mapy jsou jako vždy dokonale propracované, vývojáři je ostatně dlouho testovali. V základní hře jich je deset, a i když si každý hráč najde nějakou svoji oblíbenou, má každá z nich co nabídnout. Na všech se navíc dají hrát všechny herní mody.

Počet těch se také zvýšil. Kromě tradičního dobývání vlajek a různých deathmachů představili vývojáři novinky. Dva mody jsou podobné legendárnímu Counter Striku – deathmach bez respawnů a kladení a odjišťování bomby, v dalším opět pomocí bomby ničíte základny nepřátel.

PC má velkou výhodu v tom, že maximální počet hráčů je až 64 – na bojišti je pak tak plno, že si opravdu připadáte jako uprostřed válečné vřavy. Současná generace konzolí takové možnosti nemá, dobrou zprávou ale je, že next-gen konzole budou také takto velké boje podporovat (a mimochodem prý hra bude dobře optimalizovaná a poběží na 60 snímcích za sekundu).

Kromě tradičního hraní můžete vyzkoušet i velitelský režim (Commander Mode), který bude vyžadovat trochu tréninku, ale vypadá překvapivě zábavně, a režim diváka (Spectator), opět podobný tomu z Counter Strika, což vůbec není na škodu.

Zůstaly čtyři tradiční třídy vojáků, opět s bohatými možnostmi přizpůsobení. Zbraní i výbavy máte na výběr spoustu a nová se odemyká s dalšími XP – za každý typ vojáka se hraje jinak.

Vozidla z DLC třetího dílu (například pojízdná dělostřelecká jednotka) jsou teď k dispozici od začátku, velký důraz kladou vývojáři na lodě. I když tomu málokdo chtěl věřit, budou tentokrát nejspíš opravdu užitečné. Novinkou jsou mnohem větší možnosti přizpůsobení vozidel, a to nejen zbraňové výbavy, ale i například barvy maskování.

Ovládání vozidel mi přišlo realističtější, i zkušení piloti z třetího dílu se budou muset znovu učit pořádně létat. Také se zdá, že se autoři snaží popostrčit hráče k tomu, aby využívali pohledu z kabiny/kokpitu. Kamera je hlavně u stíhaček při pohledu třetí osoby nepříjemně blízko, ale u pozemních vozidel není problém.

Jinak jsou mechanismy podobné třetímu dílu, od samotného hraní přes komunikaci mezi hráči až po udělování rozkazů na bojišti. Pokud tedy přecházíte z trojky, čeká vás sice spousta novinek, ale ani se neztratíte.

Moderní cenová politika

EA nepatří k nejpopulárnějším firmám, jedním z důvodů je odpor hráčů k cenové politice u přídavných balíčků (DLC). Opět se jedná o něco, s čím osobně nemám problém – dodatkové balíčky ke třetímu Battlefieldu byly vynikajcí (jmenovitě například Close Quarters s extrémně rychlou akcí a Armed Assault s novými typy vozidel) – výrazně změnily vyznění multiplayeru.

Přesto se rozhodně nedá říct, že by byla cena nízká. Samotná hra stojí oficiálně 60 eur (přes 1500 korun), Deluxe edice ještě o deset eur víc. Premium rozšíření znamená příplatek dalších 50 eur (1300 korun). Zamrzí také to, že si můžete koupit balíček Hra + Premium, ale neušetříte na něm doslova ani cent, a kompletní Battlefield 4 zážitek vás tak přijde na skoro tři tisíce.

Neoficiálně hru seženete i levněji (tím nemyslím nelegálně, ale například v některých e-shopech a aukčních portálech), dva tisíce si ale připravte. Je to ospravedlnitelné?

Jako fanoušek série a aktivní hráč Battlefieldu 3 musím po dlouhém zvažování uznat, že ano. Základní hra nabízí graficky vynikající filmově laděnou kampaň a propracovaný multiplayer, který zabaví na desítky hodin.

Premium je zároveň předplatným všech pěti budoucích DLC, přináší výhody v podobě dřívějších přístupů do hry, rezervovaných slotů, vyhrazených serverů, speciální výbavy… Za příplatek, i když rozhodně není malý, tak získáte v podstatě druhou hru – nové multiplayerové mapy a další desítky hodin hraní. Kampaň pro jednoho hráče projde většina hráčů jednou, ale multiplayer (navíc dávkovaný po kouskách každých několik měsíců) vydrží celý rok.

Nevýhoda je to, že je platba za Premium skok do neznáma. Zpětně můžu tvrdit, že u Battlefieldu 3 se mi předplatné všech DLC vyplatilo, u čtyřky zatím můžu tvrdit jen to, že multiplayer se zdá být dobrý a v budoucí DLC „mám důvěru“. Soudě podle cen balíčků u třetího dílu můžete počkat a kupovat je po jednom. Cenově o nic nepřijdete a budete si moct vybírat a vynechat ta DLC, která vás nezaujmou. Kdybyste ale nakonec koupili všech pět, neušetříte ani korunu, a naopak přijdete o výhody Premium členství.

Rozhodnutí není lehké a je na vás na základě osobních preferencí a minulých zkušeností. Snad bych jen doporučil EA, aby klidně nechala ceny na výši, jakou uzná za vhodné, ale aspoň pack Hra + Premium nabízela s nějakou pársetkorunovou slevou. Takhle hráči z hlediska marketingu nemají motivaci utrácet za Premium rovnou – nejdřív hru vyzkouší a za 14 dní se „třeba rozhodnou“ službu dokoupit.

Velkou pochvalu si naopak zaslouží snadný a levný upgrade na konzole nové generace. Hrát můžete už teď na současných konzolích a za tři týdny můžete za deset dolarů přejít na novou generaci. Premium členství i postup ve hře a statistiky se automaticky přenesou.

Ještě to chce vyladit

Cenu jsem si v duchu ospravedlnil, ale přesto zůstává vysoká. Tím spíš zamrzí drobné překážky, kterým hráč musí čelit.

Že narazíte na bugy, to se dá u hry tohoto rozsahu pochopit a autorům to nezazlívám (vše nevychytá ani několikaměsíční testování). Přesto jsou otravné, a dokud se neobjeví alespoň dočasné řešení, můžou hráče silně frustrovat. Spoustě lidí například vůbec nefunguje myš a klávesnice (já jsem jeden z nich), hra se tedy sekne na úvodní Press ENTER obrazovce. Řešením (které jsem vygooglil až asi po hodině hledání) je vypnout prohlížeč ve chvíli, kdy se hra spustí – pak vše jako zázrakem funguje.

To je vcelku detail – nemám nejmenší pochybnost o tom, že autoři urychleně vydají opravu a vše bude fungovat, možná už ve chvíli, kdy čtete tento text. S prohlížečem ale souvisí ještě jedna „překážka“.

Hra se spouští přes webovou stránku Battlelog. Ta je přehledná a velmi praktická, co se týče třeba možnosti upravit výbavu vojáka nebo vozidel, nastavení vzhledu, sledování statistik, chatu s přáteli, výběru serverů… Ale vyžaduje speciální plugin do prohlížeče, se kterým jsou samé problémy. Často funguje jen v jednom z prohlížečů, nejde aktualizovat, hlásí chybu apod.

Ve chvíli, kdy vše funguje, si Battlelog nemůžu vynachválit, ale pokud se setkáte s nějakým ze zmiňovaných problémů, musíte se zeptat nutně proč. Proč se hra spouští přes prohlížeč, a ne třeba přes vlastní miniaplikaci – launcher, který by měl stejné funkce a nezávisel na pluginech pro programy třetích stran?

Na řešení problémů s pluginy, které obvykle vyžadují postupy plné restartů a reinstalů, nemají hráči náladu, hráči chtějí hrát, když už si najdou chvíli času. Nevím proto ani, jestli tato řešení fungují – plugin mi funguje v Chromu, ale už ne ve Firefoxu, a dokud nebudu mít problém, neodvažuju se cokoli zkoušet.

Přitom vývojáři vědí, co dělají – aplikace pro mobilní telefony a tablety je špičková, a jestli jste si hru pořídili, určitě si ji nainstalujte, nejen kvůli Commander Modu.

Verdikt

Poslední odstavce byly trochu kritické, ale celkový dojem je jednoznačně pozitivní. Kampaň nabízí parádní filmový zážitek, od třetího dílu výrazně „zchytřela“ a je trochu méně koridorová. Nabízí nové prvky, konečně efektivně využívá tým a přinejmenším PC verze vytáhne ze současného hardwaru maximum, aniž by měla na počítač přehnané nároky.

Multiplayer je špičkový, a kdybych měl desítky hodin volného času a chtěl je trávit hraním, dovedu si představit, že by mě Battlefield 4 skvěle zabavil. Něco si na něm najde každý – různé třídy vojáků, vzájemně velmi odlišné mody, různorodé mapy… –, zážitek ze hry může být pokaždé úplně jiný.

Cena hry je dost vysoká a příplatek za Premium členství ji zvedne na skoro dvojnásobek. Dospěl jsem nakonec k tomu, že je ospravedlnitelná, a pokud jste fanoušci Battlefieldu a jiných her tohoto žánru, nebudete podle mě litovat.

Protože ale nemáte žádnou finanční motivaci utrácet za Premium rovnou, je moje rada jednoduchá: zkuste nejdřív základní hru – kampaň a prvních 10 multiplayrových map. Pokud vás uchvátí, může být Premium logická volba. I bez extra členství je pak Battlefield 4 výborným počinem a řadí se k mnoha výjimečně skvělým hrám, které zatím rok 2013 přinesl.

Autoři: Zdeněk Král
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Recenzia (DaMaG[3]^)
Mne sa recenzia celkovo páči. Asi pred hodinou som dohral SP a...
Opravdová recenze opravdu dokončeného produktu? (Giorgio)
Největším faktem je to, že se hra "sráží" sama. Její vypuštění...
Nejaky idiot(i) si tu leci komplexy. Drsnaky za klavesnici nesnasim ! (anonym)
a ve zkutecnosti to jsou ukusnuti tzpci co se boji verejne neco...
Dobrá recenze (Xcunakx)
Ahoj, dobrá recenze, těším se, až si BF4 také zahraji, jen musím...
Zajímavá alternativa komerčním FPS (Ampo)
Zkuste sci-fi střílečku Natural Selection 2: http://www.naturalselection2.com/..
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama