Český startup DO-IT není výjimečný tím, že vymyslel další mobilní aplikaci nebo webovou službu, ale tím, že představil reálný produkt, který se drží nejmodernějších trendů a navíc se vyrábí v České republice. 3D tisk je obrovské téma, a česká 3D tiskárna, která vypadá, jako by ji navrhli designéři Applu, to je hodně zajímavé.

My jsme díky včas projevenému zájmu dostali možnost si tiskárnu nejen vyzkoušet, ale tři týdny používat. Díky delší zkušenosti s tiskárnou jsme odhalili nejen to, jak zábavné je mít unikátní formičky na cukroví, ale také to, jak moc se očekávání liší od reality.

DeeOrange patří k 3D tiskárnám určeným na „domácí“ použití. Jde o kompaktní zařízení, které sice zabere spoustu místa na stole, ale nepotřebuje vlastní pokoj ani speciální obsluhu. Cílem DeeOrage je konkurovat zahraničním projektům, jako je MakerBot nebo Cube 3D. V marketingu firma používá i slovo domácnost, stejně jako zahraniční konkurence, ale zatím je to trochu sci-fi.

Tiskárna samotná dorazila ve velké krabici, ve které se skrývá zařízení o rozměrech, které na žádné straně nepřesahují 40 centimetrů. Hmotnost krabice je 17 kilogramů, většinu z toho má na svědomí masivní hliníková konstrukce, která slouží mimo jiné jako pasivní chladič.

DeeOrange se od konkurence liší v tom, že je plně zakrytovaná, což zajišťuje stabilní prostředí – hlavně teplotu, které je při 3D tisku naprosto zásadní. Celý princip 3D tisku počítá s tavením a následným chladnutím plastu (nebo jiného materiálu). Teplota musí být stálá, jinak dojde k nerovnoměrnému chladnutí a smršťování hmoty může celý tištěný objekt zničit.

video: 3D tiskárna
Zkusili jsme v 3D tiskárně vytisknout Mistra Yodu

Rychlá cesta k prvnímu tisku

Zprovoznění tiskárny není nijak složité, jedinou „montáží“ je vložení tiskové podložky do těla tiskárny. Jinak stačí připojit napájecí kabel, připravit si tiskový materiál a také tiskové podklady. DO-IT nabízí jednoduchý software pro tiskovou přípravu.

Samotné modely je možné vytvořit v aplikacích typu AutoCAD, ale mnohem jednodušší je pro vyzkoušení funkcí 3D tisku stáhnout hotové 3D modely z webu výrobce tiskárny nebo ze stránek, jako je thingverse.com, i když některé nemusejí fungovat – asi u dvou věcí z Thingverse se mi stalo, že tiskárna zahlásila chybu.

Stažené nebo vytvořené modely pak ovládací software připraví k tisku (v podstatě je virtuálně nakrájí na tenké plátky, které se následně tisknou jako jednotlivé vrstvy) a následně je možné tisková data přenést do tiskárny přes USB, nebo, mnohem rychleji, s pomocí paměťové karty. Nahrání tiskového modelu z karty je pak otázka několika stisků prstem na ovládacím panelu s dotykovým displejem.

Napětí před tiskem

Před tím, než z trysky vytečou první milimetry nataveného plastu, čeká uživatele nejméně příjemná a zároveň nejdůležitější část celého procesu – kalibrace. Tiskárnu je nutné precizně nastavit a také připravit podložku na tisk. DeeOrange používá speciální lepidlo, které je nutné nanést na podložku v několika vrstvách.

Lepidlo slouží jako “hnízdo” pro natavený plast, který by se jinak na hladkém skle neudržel. Konkurenční tiskárny používají na přípravu jednodušší, ale ve výsledku asi dražší lepivé podložky. Namazanou podložku je poté nutné umístit do tiskárny a nakalibrovat otáčením trojice stavěcích šroubů. Nutné je přesně trefit vzdálenost trysky od podložky – velká mezera znamená, že se natavená hmota neuchytí a celý tisk skončí fiaskem. Párkrát se mi to stalo.

Tvůrci tiskárny k tomu říkají jediné: 3D tiskárna je vlastně výrobní stroj, a je nutné se s ním naučit zacházet. Něco na tom bude, pozdější pokusy už probíhaly bez problémů, jde jen o to trefit mezeru, hodně pomáhá nastavení s použitím listu papíru, který dáte mezi podložku a trysku a po dotažení vytáhnete – nechá mezeru tak akorát.

Po ruční kalibraci podložky pak proběhne při zahájení tisku krátká kalibrace automatická, kdy si stroj jen nastaví „dorazy“ maximální polohu ve všech směrech. Samotný tisk pak probíhá podle velkosti modelu a jemnosti tisku několik nebo mnoho hodin. Dvě malé figurky zabraly skoro šest hodin na střední kvalitu tisku. Po celou dobu tisku je pak slyšet poměrně hlasitý zvuk, který připomíná klasické jehličkové tiskárny. Nic, co byste chtěli mít vedle sebe na stole.

Asi největší překvapení v porovnání s marketingovými prezentacemi výrobců 3D tiskáren přinese okamžik, kdy tiskárna ztichne a vy vytáhnete hotové dílo. Ono totiž vůbec není hotové, jde v podstatě jen o polotovar plný hrbolků a cancourů plastu. Profesionálové vyhlazují povrch vytištěných předmětů v acetonových parách, v domácích podmínkách to chce pilníky, brusný papír a trpělivost.

Do domácností ještě ne

Během několika týdny s tiskárnou, chvíli doma a dva týdny v redakci, jsem toho nakonec vytiskl mnohem méně, než jsem čekal. Úspěch slavily figurky Androida, doma pak zabodovala hlavně vykrajovátka ve tvaru mašinek. Poté ale nějak nebylo co tisknout. Kromě drobností, jako je třeba stojánek na telefon, jsem pro 3D tiskárnu neměl využití.

3D zbraně? Plastové šperky? Ale ano, náušnice z plastu mohou být hezké, ale pak ještě musíte sehnat háček, který je přichytí k uchu, drátky z vánočního stromku nejsou úplně optimální. A při pořizovací ceně tiskárny je každá taková drobnost s materiálem za pár korun vlastně hrozně drahá.

DeeOrange proto v praxi míří hlavně do menších firem, které výhody 3D tisku dokáží využít smysluplně, ne jen na tisk modelů Androidů a dalších zbytných drobností. A i přes cenu přesahující 43 tisíc korun je o produkt zájem, firma v podstatě rozprodá celou sérii před tím, než v Praze tiskárny sestaví.

Hlavní využití je přitom v prototypování – rychlém vytvoření trojrozměrného objektu, který představuje budoucí výrobek nebo jeho část. 3D tisk je v tomto případě rychlejší a levnější než výroba forem pro odlévání prototypů.

Na trh firma aktuálně uvedla i průmyslovou tiskárnu DeeRed velkou jako lednice. Stojí desetkrát tolik co DeeOrange, měří metr × skoro metr × dva metry a zvládne tisknout předměty o velikosti 40 × 40 × 80 cm, zatímco DeeOrange zvládá jen objekty o rozměrech 13 × 10 × 10 cm.