Prodej čteček elektronických knih před Vánoci pravidelně roste. Jde o optimální dárek pro náruživé čtenáře a nemusí být ani drahý. Aktuálně nejlevnější čtečku na trhu je možné pořídit za 1600 korun, nebo za korunu, pokud ke čtečce vezmete i kredit na nákup libovolných knih za 3000 korun.

Nabídce čtečky za korunu nebo dotykové čtečky za 999 korun je těžké odolat, a tak jsme obě dvě vyzkoušeli. Model mini i Basic Touch vyrábí pod značkou PocketBook stejnojmenná ukrajinská firma, jejíž čtečky mají po Kindlech od Amazonu druhý největší podíl na českém trhu.

Obě čtečky nabízí za zvýhodněných podmínek s nákupem kreditu obchod Palmknihy, samostatně se čtečky prodávají za 1590, respektive 2390 korun. Díky spolupráci Palmknih a Pocketbooku ale obě čtečky s nejnovější verzí softwaru umožňují automatické zasílání koupených knih z e-shopu přímo na čtečku. Skoro jako Kindle. Ale jen skoro.

 

PocketBook mini („čtečka za korunu“)

Obrazovka: 5" (12,7 cm) e-ink 800 × 600 bodů, 16 odstínů šedé
Úložiště: 4 GB + microSD karty
Dotykové ovládání: ne
Nasvícení: ne
Podporované formáty: ePub, PDF, Adobe DRM, PRC, HTML, TXT, FB2, ePub, PDF, DJVU, DOC, DOCX, RTF, HTML, TXT, FB2,
Hmotnost: 131 g
Cena: 1590 Kč / 3001 Kč (v ceně je kredit 3000 korun pro nákup knih)

PocketBook mini je aktuálně nejlevnější e-ink čtečka na českém trhu, a to nejen při nákupu kreditu za tři tisíce korun. S cenou 1590 Kč je dokonce stejně drahá jako základní model Kindle s reklamou při koupi v USD s průměrnou výší sales tax, který se v ČR prodává asi za 2290 korun. Při nízké ceně je přitom o 50 procent vyšší česká cenovka u Kindlu citelný argument pro konkurenci.

PocketBook mini je shodou okolností nejhezčí PocketBook na trhu, což vychází zejména z jeho velikosti. O 2,5 cm menší obrazovka znamená menší, skoro roztomilejší tělo, které ozvláštňuje pouze kruhový pětisměrný ovladač s výrazným barevným lemem. Na test jsem měl zelenošedou verzi s oranžovým akcentem.

Čtečka se díky své velikosti dobře drží v ruce a dobře pasuje i do kabelky. I když se na plochu obrazovky při stejné velikosti písma vejde méně textu, není to problém, čtečka text automaticky přerovnává. Ovládání obstarává směrový volič v kombinaci se dvěma skrytými tlačítky (po stranách ovládacího kolečka) pro posun mezi stránkami či úrovněmi uživatelského prostředí. V rozečtené knize stačí zmáčknout tlačítko uprostřed ovladače a objeví se kontextové menu s rychlou možností přidat záložky, vyhledat slovo nebo se podívat do slovníku.

Funkčně je na tom PocketBook mini podobně jako dražší modely stejného výrobce, což z pohledu českého čtenáře znamená hlavně možnost automatické distribuce knih a velkou podporu formátů, i když z pohledu čtenáře ochotného platit za knihy je podstatný v českých podmínkách pouze ePub.

Snižování nákladů se samozřejmě někde muselo projevit. Displej je pořád velmi dobrý, ale nabízí hrubší rozlišení, stejné jako tři roky starý Kindle Keyboard. V praxi není nižší rozlišení žádný problém, ve srovnání s LCD panely se stejným rozlišením je písmo snáze čitelné.

Největší slabinou čtečky je ovšem rychlost – jakákoliv akce trvá déle než u konkurence. Hlavně načítání knih při prvním otevření je zdlouhavá záležitost – i tři roky starý Kindle je několikanásobně rychlejší. Při čtení už to není problém, občas se čtečka zadrhne, ale ne tak, aby by to uživatele iritovalo.

Ovládání bez dotykové obrazovky není tak intuitivní, ale po chvíli se na něj dá zvyknout. Vzhledem k ceně pak není nad čím spekulovat, za ty peníze je čtečka velmi dobrá.

PocketBook Basic Touch

Obrazovka: 6" (15,2 cm) e-ink 800 × 600 bodů, 16 odstínů šedé
Úložiště: 4 GB + microSD karty
Dotykové ovládání: ano
Nasvícení: ne
Podporované formáty: ePub, PDF, Adobe DRM, PRC, HTML, TXT, FB2, ePub, PDF, DJVU, DOC, DOCX, RTF, HTML, TXT, FB2,
Hmotnost: 191 g
Cena: 2490 Kč / 3999 (v ceně je kredit 3000 korun pro nákup knih)

Dražší testovaný model Basic Touch má proti mini větší obrazovku a hlavně intuitivnější ovládání díky dotykové vrstvě na e-ink displeji. To je ale v podstatě jediná výhoda této čtečky, která se cenově pohybuje na úrovni, za kterou se dá bez problémů koupit aktuální generace čtečky Kindle.

Technologicky zdatní potenciální zájemci by mohli ocenit také napojení na službu Dropbox, která může sloužit jako náhrada synchronizační služby, jakou nabízí Amazon – všechny knihy na jednom místě dostupné odkudkoliv.

Bohužel ostatní parametry jsou jednoznačně terčem pro kritiku. Už dílenské zpracování působí horším dojmem než u PocketBooku – občas nepříjemně vrže, je to pravděpodobně způsobené většími rozměry. Testovaný kus navíc trpěl vadou displeje, kterou kontrolní kousek zapůjčený přímo z Palmknih neměl.

Rychlost zařízení je podobná jako u PocketBooku mini, tedy výrazně horší než u tři roky starého Kindlu. Ve srovnání s Kindlem také méně vydrží baterie, zvláště s aktivovaným wi-fi připojením, i přesto ale vydrží čtečka několik týdnů.

Podle mě ale tohle nestačí. PocketBook Basic Touch prostě ve srovnání s konkurencí za požadované peníze nestojí, je jednodušší oželet dotykové ovládání a pořídit si rychlý Kindle s lepším displejem a lepší synchronizací obsahu, zvláště když Palmknihy jako hlavní partner PocketBooku v Česku nabízí pohodlné posílání knih i do Kindlu.

V praxi potom výhoda PocketBooku v podobě českého uživatelského prostředí není nijak závratná, Kindle je jednoduchý na ovládání a s automatickou synchronizací knih poslaných e-mailem se s „cizím“ zařízením naučí pracovat i starší lidé, kteří anglicky nerozumí. No a pokud jde čistě o cenu, je mini lepší volbou, zvlášť, když se s příplatkem 1400 korun dá koupit dotovaná verze s třemi tisíci na nákup knih.