Jaká je budoucnost ženy v církvi? Co mohou ženy dát?

Nejsem vědma. Hlavní problém církví nevidím jen úzce genderově, ale spíš v otázce sociální (ne socialistické). Ale budiž: Když před lety jeden z kandidátů na papeže kardinál Martini vyjmenoval okruh problémů, které musí církev řešit, patřilo k nim vedle společného ekumenického přístupu k Večeři Páně také postavení žen v jeho církvi.

V římskokatolické církvi to souvisí s tzv. přirozeným právem a přirozeným zákonem. Ano, Ježíš si vyvolil muže. Ovšem za podmínek, které v tehdejším sociálně-kulturním rámci ženám to, co mužům neumožňovaly. O to větší zástupy žen (a to vidíte v chrámech do dneška), Ježíši naslouchaly.

V církvi zůstala ženám servisní služba a za ni díky nejen řádovým sestrám. „Zatímco muži je dáno obětovat za oltářem, ženě je dáno se obětovat.“ (Paul Claudel), tento citát v podstatě platil celá dvě tisíciletí existence církve a křesťanství. Až ve 20. století ženy samy vykročily z onoho uzavřeného okruhu Kinder-Küche-Kirche, aniž by jej opustily. Na změněnou situaci by měla nejen římskokatolická církev reagovat přiměřeněji než jen konzervativním odkazem na přirozené právo či přirozený zákon.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se