Výhody síťového disku jsme představili před týdnem v článku o pěti technologiích, kterým uživatelé věnují trestuhodně málo pozornosti.  Nyní je ideální čas podívat se na konkrétní příklady zmiňované i v původním článku. Zatím nejlevnější NAS od Synology i od Netgearu za sebou mají několikatýdenní testování v běžném provozu, do třetice jsme vzali novinku od Western Digital, která je na rozhraní obyčejného síťového disku a NAS.

Všechny tři produkty ukazují, že dostupnost moderních technologií rychle roste a “vlastní” cloud může být mnohem levnější než pronájem prostoru na serverech Googlu, Microsoftu a dalších poskytovatelů cloudových služeb. Na síťový disk s kapacitou 2 TB stačí i méně než 3,5 tisíce korun.

Pořízení síťového disku dává největší smysl v případě, že používáte více než jeden počítač či mobilní zařízení, takových domácností je dnes většina díky nástupu chytrých telefonů, tabletů a televizí - data (videa, fotografie, hudbu) není nutné kopírovat ze zařízení na zařízení, ale jsou centrálně dostupná i bez puštěného počítače.

Ideální je, když má domácnost k dispozici i kvalitní připojení k internetu. Nejen rychlé stahování, ale také odesílání dat “do internetu”, protože v podstatě všechny NAS dnes na trhu podporují snadný přístup k datům na dálku z mobilních zařízení.

 

Western Digital My Cloud 2TB

Cena: 3590 Kč s diskem
Kapacita: 1x 2 TB
Rychlost zápis: 43,5 MB/s
Rychlost čtení: 48,49 MB/s
Spotřeba zátěž: 10,5 W
Spotřeba klid: 5,7 W

My Cloud je novinka na trhu představená v říjnu a odpověď Western Digital na kritiku produktů My Book s omezenými funkcemi - šlo v podstatě pouze o externí disky, nikoliv o reálnou alternativu NAS. My Cloud se proti tomu chová jako skutečný NAS s podporou multimediálních funkcí a mobilních aplikací a samozřejmě s připojením k síti přes gigabitový ethernet.

WD do zařízení My Cloud dává disky vlastní výroby, ale u nejnižšího modelu, který jsme měli k dispozici pro test, neuvádí typ použitého hardwaru. U vyšších modelů naopak garantuje použití disku řady RED, který je určený přímo pro použití v NAS systémech.

WD nabízí instalaci i v češtině s použitím spustitelného instalačního souboru, webové prostředí při instalaci je k dispozici v angličtině, ale zase nemusíte nic stahovat a instalovat. Celé nastavení je ale nesmírně jednoduché, program najde úložiště v lokální síti, bude chtít jméno a příjmení a pro vzdálený přístupu i e-mailovou adresu a to je v podstatě vše.

Po ukončení instalace se otevře webové prostředí a tam lze pod ikonkou s ozubeným kolem nastavit český jazyk. Hned po aktivaci disku čekal nový firmware, jeho stažení a instalace je záležitost jednoho tlačítka. Celé uživatelské prostředí je přehledné a uživatele nijak nezatěžuje, což je dané i tím, že v podstatě nenabízí žádné funkce.

Webové UI jen ukazuje stav zařízení a umožňuje nastavení uživatelských účtů a služeb. Automaticky aktivní jsou síťové služby přes SMB, UPnP a iTunes Server a Twonky server pro zpřístupnění uložené hudby a filmů dalším zařízením.

My Cloud nabízí vzdálený přístup z počítače s Windows přes stránky www.wd2go.com, ale vyžaduje instalovanou Javu. Vzdálený disk se po kliknutí na odkaz připojí jako vzdálená složka v průzkumníku. Další variantou je možnost přístupu přes protokol FTP, ten je nutné ručně zapnout v nastavení NAS.

Zajímavější jsou mobilní aplikace. Podobně jako Synology nabízí i WD aplikaci nejen pro iOS a Android, ale také pro Windows Phone a pro základní přístup k souborům je aplikace My Cloud, respektive WD2Go pro WIndows Phone, nejlepší mobilní aplikací k NAS na trhu. Vzdálený přístup po aktivaci nevyžaduje žádné nastavení ze strany uživatele, ale to je u moderních NAS běžné a stejné je to i u obou testovaných konkurentů.

Konkurenci WD utíká možností propojit v jedné aplikaci svůj vlastní NAS s veřejným cloudem a v rámci aplikace kopírovat data z My Cloudu na Skydrive nebo Dropbox. Na Windows Phone pak WD nabízí možnost stažení souborů do telefonu, i když s nesmyslným omezením - pro stahování souborů větších než 100 MB je nutné připojit se k nabíječce.

Celkově je My Cloud příjemným překvapením. Nejen že má solidní nabídku funkcí a vynikající mobilní aplikaci, ale hlavně je levný. Proti samotnému disku se stejnou kapacitou stojí celý síťový disk jen asi o tisíc korun více. Ještě zajímavější pak bude, jestli WD nabídne i My Cloud se dvěma disky. Zároveň ale platí, že se My Cloud nehodí jako bezpečné úložiště dat, na to je potřeba mít právě dvoudiskové řešení se zrcadlením dat.

Synology DiskStation DS214se

Cena: 3990 Kč bez disků
Kapacita: až 2x 4 TB
Rychlost zápis: 56,4 MB/s
Rychlost čtení: 51,6,49 MB/s
Spotřeba zátěž: 11,5 W
Spotřeba klid: 5 W

Synology DS214se je nový produkt, který o dalších tisíc korun snižuje cenu nejlevnějšího NAS tchajwanské firmy proti v červnu testovanému modelu DS213j (číslovka v názvu určuje počet podporovaných disků následovaný posledním dvojčíslím modelového roku). Ve srovnání s tímto modelem je 214se výhodnější nejen samotnou cenou, ale i výkonem, s použitým diskem RED je rychlejší než 213j (se 7200ot diskem Seagate) a je také úspornější.

Výrobce ušetřil na jednoduché konstrukci z plastu s minimem kovových součástek a s nutností šroubovat disky přímo do skříně NAS, chybí také rychlé USB nebo čtečka paměťových karet, ale z uživatelského pohledu i zdaleka nejlevnější NAS od Synology nabízí stejné funkce jako několikrát dražší modely.

Synology má povedené uživatelské prostředí v češtině. Webové prostředí připomíná samostatný operační systém s pracovní plochou, miniaplikacemi a nabídkou “start”. V základním stavu není nabídka nijak bohatá, ale další balíčky lze on-line doinstalovat a nabídka je rozsáhlá.

Kromě povedených nástrojů pro stahování dat z webu (včetně rapidshare premium), výměnných sítí bittorent i méně známé eMule nabízí například vytvoření databáze multimédií s automatickým stahováním informací o televizních pořadech, filmech a hudbě - soubory v běžných formátech lze přitom v prostředí webového prohlížeče přímo přehrávat - jako byste měli soukromý Netflix.

Nechybí ani aplikace pro on-line přístup k datům z mobilních zařízení - pro přehrávání videa, prohlížení fotek i přístup k samotným datům. Pro Windows Phone je aplikace také, ale neumožňuje data stahovat, což je rozhodně škoda.

Naměřená rychlost zápisu dat se blíží výrobcem udávané maximální rychlosti a může konkurovat i výrazně dražším zařízením, u čtení dat je to podobné. Nedostatek výkonu se projevuje spíše při práci s uživatelským prostředím na webu než při přístupu k datům z lokální sítě nebo internetu.

Celkově je 214se za danou cenu skvělé zařízení, které si podobně drahou konkurenci dává k snídani nabídkou funkcí i rychlostí práce s daty.

Netgear ReadyNAS 102

Cena: 4032 Kč bez disků
Kapacita: až 2x 4 TB
Rychlost zápis: 31,7 MB/s
Rychlost čtení: 58,0 MB/s
Spotřeba zátěž: 13,1 W
Spotřeba klid: 11,7 W

 

ReadyNAS 102 je nejnižší model v nabídce síťových disků Neatgear, která se drží zaběhlého receptu - za cenu spotřebního zboží nabízí hardware, který využívá i u zařízení pro firemní použití. Kvalita zpracování a konstrukce ReadyNAS 102 je fantastická. NAS proti staršímu levnému modelu Duo v2 nabízí instalaci disků bez nářadí, samozřejmě včetně možnosti výměny jednoho ze dvou disků běžících v režimu zrcadlení za běhu.

Stejně jako dřívější modely má ReadyNAS i hardwarová slabší místa ve spotřebě - NAS neumí odpočívat, i v klidovém režimu hlásí v podstatě stálou spotřebu na hranici 12 W, konkurenci přitom v klidu stačí i méně než polovina. Výkonem při čtení a zápisu Netgear nepřekvapil, když už tak spíše negativně, zápis byl v trojici testovaných zařízení jednoznačně nejpomalejší, rychlost čtení byla naopak velmi dobrá.

Proti dřívějším modelům nasadil Netgear nové uživatelské prostředí, které je přehlednější a jednodušší než dříve, ale funkcemi pro domácí multimediální použití trochu zaostává za Synology, i když ne ve všem. Novinka například podporuje Plex - server pro přehrávání videa. Proti VideoStation od Synology si navíc Plex rozumí s chromecastem.

Hodně povedenou vlastností nového firmwaru je potom napojení na Dropbox. Vybrané složky z NAS je možné automaticky zálohovat “off-site”, do veřejného cloudu na možná nejznámější on-line úložiště. Většina lidí má zřejmě jen malou kapacitu na Dropboxu, ale i základní 2 GB stačí na uložení důležitých dokumentů či vybraných fotografií.

Spousta Čechů má ale na Dropboxu více než 50 GB kapacity díky možnosti získat bezplatný prostor při koupi vyšších modelů telefonů Samsung nebo HTC. S takovou kapacitou už bezplatně zazálohujete 10 tisíc fotografií ve vysokém rozlišení.

Vlastně je vzhledem ke spolupráci s Dropboxem paradoxní, že ReadyNAS umí vyrobit také soukromý dropbox, on-line dostupné úložiště, které je možné synchronizovat napříč počítači a mobilními zařízeními. Přístup můžete nabídnout kolegům či přátelům, stačí jim vytvořit uživatelský účet.

Slabším místem Netgearu jsou mobilní aplikace - fungují, ale působí zastarale a mají minimum funkcí. Stejně jako při testování před rokem se u nové generace NAS zdá, že Netgear se prostě hodí spíše do malých firem a Synology do náročných domácností.

 

Metodika měření

Rychlost zápisu a čtení jsme měřili s pomocí aplikace Lan Speed Test v3 opakovaným měřením při použití bloků 10 a 100 MB v lokální síti se špičkovým routerem Netgear r6300. NAS a testovací počítač zapojené gigabitovým ethernetem, wi-fi bylo vypnuté.

V obou plnohodnotných NAS byl použit identický disk WD RED s kapacitou 4TB, WD My Cloud obsahuje nespecifikovaný disk WD.

Spotřebu jsme měřili elektroměrem Belkin Conserve Insight v průběhu testování rychlosti. Při využití multimediálních funkcí NAS může být spotřeba vyšší.