Tablet Iconia W700P není na trhu úplnou novinkou a v recenzi na IHNED.cz napoprvé ve verzi s procesorem i5 a 128 GB prostoru uspěl jako zajímavá konkurence prvního Surface Pro. Proti tabletu od Microsoftu totiž Iconii chyběl zabudovaný stojánek, ale Acer Microsoft předčil v důležitém parametru – výdrži baterie.

Nyní přichází jiné hodnocení, kterého se ujal Microsoft MVP (Most Valuable Professional) pro oblast ASP.NET. Jako programátor má jiné nároky než běžný uživatel a tablet navíc používal v průběhu náročného pracovního týdne v Redmondu a samozřejmě i při letu tam i zpět.

Na papíře vypadá Acer Iconia Tab W700P dobře: Plnohodnotná Windows 8 Pro, procesor Core i3 (Ivy Bridge), 4 GB RAM, pouzdro s klávesnicí, displej na prst i pero, certifikace „ultrabook” od Intelu…

Bohužel, po týdnu soužití s ním mohu říct jediné: ať už inženýři z Aceru při navrhování tohoto kousku moderní technologie mysleli čím chtěli, hlavou to určitě nebylo. Alespoň ne z pohledu vývojáře a náročného uživatele.

Tablet na první pohled vypadá jako něco od Applu: hliníkové tělo, zaoblené rohy, černý rámeček displeje… Na přední straně je 11.6" displej s Full HD rozlišením, přední kamera a jediné tlačítko, s logem Windows.

Levá strana na sobě kromě reklamního nápisu „Dolby HomeTheater Professionally Tuned“ má zdířku napájení, USB 3.0 a MicroHDMI konektor. Horní strana na sobě má zámek otáčení displeje (vypadá jako mechanický přepínač, ale není) a dva reproduktory. Vpravo najdete hlavní vypínač, ovládání hlasitosti a běžný konektor na sluchátka nebo handsfree. Spodní strana pak nabízí jenom výdechy reproduktorů.

Na zadní straně je ještě pětimegapixelová zadní kamera. Bohužel v pravém horním rohu, tedy přesně v místě, kde tablet tak nějak intuitivně uchopím, takže objektiv zakryji prsty. Ono je to nicméně vesměs jedno, protože dodávaný obal nemá v místě objektivu žádný otvor, takže po většinu času je kamera vesměs nepoužitelná tak jako tak.

Dodávaný obal s klávesnicí má jenom o maličko menší rozměr než A4 a je z vnějšku potažen šedohnědou umělou kůží, na omak dosti příjemnou. Tablet v něm není uchycen žádným hi-tech úžasným upínacím mechanismem, ale je nutné jej vpravit do „vany“ z plastu neurčité žlutobílé barvy.

Nejde to úplně snadno a ještě horší potom je tablet z ní páčit ven. To vyžaduje jistou míru fyzického násilí a obávám se, že konstrukce není navržena na to, aby se takové věci dělaly příliš často. Pravděpodobně tedy tablet jednou umístíte do obalu a už nikdy nevyndáte a připravíte se tudíž o možnost použití zadní kamery.

Pouzdro s klávesnicí

Klávesnice sama je česká, ostrůvková a na tabletové standardy docela přijatelná. Horší je to s jejím rozložením. Umístění tlačítka Delete vpravo vedle klávesnice, tedy na místo, kde se obvykle nachází pravý Control, je činem velmi inovativním. Drobnou cenu za inovativní přístup si zaslouží rovněž idea přiblížit a hmatově sloučit tři klávesy s obskurními znaky (jako je tilda, zpětné lomítko nebo přehláska) se Shiftem, Caps Lockem a Enterem.

Slovo „inovativní“ je v tomto případě ovšem nutné vykládat způsobem „nikdo jiný to neudělal, protože všem ostatním hned na první pohled došlo, že to je pitomost.“ Zrušení funkčních kláves F1–F12 a kláves Home, End a Insert, které jsou dosažitelné pouze přes Fn, je bohužel v dnešní době standard.

Klávesnice má vlastní baterii a připojuje se přes Bluetooth. Ačkoliv se tedy v okamžiku použití obě součásti nutně fyzicky dotýkají, nejsou propojené žádným konektorem. Kromě dobíjení tabletu tedy ještě musíte řešit dobíjení klávesnice přes MicroUSB konektor. Můžete obé samozřejmě propojit dodaným kabelem, což ale zabere jediný konektor, přes který je možné tablet jakkoliv rozšířit. Kromě toho byste správně neměli klávesnici použít třeba v letadle, protože tablet nemůžete přepnout do režimu „Letadlo“.

Konstrukce pouzdra s klávesnicí je taková, že displej může být nastaven pouze do jednoho úhlu, a to přibližně 60 stupňů proti podložce. Což bohužel znamená, že aby se vám zařízení pohodlně používalo, musíte být trpaslík. Při položení na běžném stole (nebo nedej bože na klíně) je úhel příliš tupý a na displej není pořádně vidět. Musíte se tedy hrbit – po týdnu stráveném s tímto zařízením na cestách mi v zádech křupalo jedna radost.

Bez klávesnice se tablet v pouzdru dá použít pouze v případě, že klávesnici vypnete speciálním tlačítkem nebo vypnete Bluetooth v tabletu. Neumí se vypnout při složení sama, takže pokud pouzdro přeskládáte tak, aby šlo zařízení použít tabletovým způsobem, budete si jinak náhodně mačkat tlačítka.

Kromě pouzdra s klávesnicí je ještě s tabletem dodáno pero, o němž bude podrobněji pojednáno později, a maličký elegantní placatý napájecí zdroj s obrovským, tuhým, trojžilovým napájecím kabelem, asi jako k vrtacímu kladivu. Pánové z Aceru nicméně nejspíše vědí co dělají, protože zmíněný zdroj se při provozu zahřívá přibližně stejně jako to vrtací kladivo při vrtání do betonu.

Rozšiřitelnost u tohoto tabletu rozhodně nebyla prioritou. Jak již bylo popsáno výše, máte k dispozici jeden USB 3.0 konektor, a tím výčet končí. Považuji za absurdní, že v době, kdy slot na MicroSD kartu mají i náramkové hodinky, tento tablet nic takového nenabízí.

Používání a výbava

Po stránce software a výkonu se zařízení používá velice dobře. Procesor i3 a 4 GB RAM na běžné použití s Windows 8 Pro stačí a tablet se chová svižně. Full HD rozlišení na malém displeji je dostatečně jemné, možná až příliš. Windows 8 mají na podobných zařízeních standardně nastaveno vyšší DPI, což je ovšem feature, kterou většina autorů aplikací třetích stran neumí používat a různě se jim rozpadá layout. Musíte tedy buďto mít ostříží zrak, nebo trpělivost.

Testoval jsem variantu s 64 GB SSD a vám doporučuji investovat do většího disku. Z 64 GB kvůli operačnímu systému a recovery partition po čisté instalaci zbude 26,8 GB na vaše vlastní data, což není mnoho. A jediná šance, jak diskovou kapacitu rozšířit, je pomocí USB disku, což nevypadá u tabletu příliš elegantně.

S tabletem je dodáváno i kovové dotykové pero v poněkud staromódním designu. Bohužel se jedná o pero kapacitní, s poněkud zvláštní konstrukcí s dotykovou ploškou na pružince, takže pocit při jeho používání je dost nezvyklý a není nijak zvlášť přesné. Psát s ním poznámky rukou prakticky nejde, protože si nemůžete položit ruku na displej – i to vnímá jako dotek. Jako třešničku na dortu pak lze vnímat to, že ho nelze zasunout do pouzdra nebo do těla tabletu, takže ho stejně nejspíš brzo ztratíte.

Aceru je nutné přidat k dobru, že počítač není zaplevelen hromadou „crapware“, což je velice příjemné překvapení. Obvykle je nutné u nového počítače strávit půl dne odinstalováním různých nechtěných programů, často jen v omezených zkušebních verzích. V případě tohoto počítače jsou nainstalovány pouze ovladače, aktualizační a registrační utilita Aceru a Evernote v Metro provedení, což je velice milé překvapení.

Recenzní kus byl vybaven ještě Windows 8.0, které bylo nutno aktualizovat na 8.1 ze Store, nicméně dá se předpokládat, že nové kusy budou mít už Windows 8.1 z výroby.

Podle výrobce by měla vestavěná nevyměnitelná tříčlánková baterie vydržet až devět hodin provozu a praktická zkušenost k mému velkému překvapení ukázala, že mluví pravdu. S vypnutou Wi-Fi (ale zapnutým Bluetoothem) Acer vydržel po celý transatlantický let na trase Amsterdam – Seattle, který těch devět hodin trvá. Odečteme-li pauzy na stoupání, jídlo a podobně, takových sedm a půl hodiny nenáročné práce (psaní ve Wordu a odpovídání na nahromaděné maily v Outlooku) dal.

Verdikt

Acer Iconia Tab W700P je zařízení, které mohlo dopadnout výborně, pokud by se při jeho návrhu myslelo k tomuto účelu určeným orgánem, nikoliv kolenem. Tato blahá situace žel bohu nenastala, pročež pohodlnému praktickému užití brání řada drobných, leč otravných problémů.

Nejvíce Iconia ztrácí kvůli vysoké ceně. Za dvacet tisíc včetně DPH je možné koupit mnohem lepší zařízení, například Lenova IdeaPad Yoga, která nabízí větší disk a mnohem rozumnější form factor, i když nemá tak jemný displej.