V podvečer přistál modul sondy Rosetta na kometě. Sonda má přinést nové poznatky o vzniku Sluneční soustavy i o tom, jak se na Zemi dostala voda. Na analýzu výsledků si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Zpracovaní veškerých získaných dat zabere roky.

Ale zajímavé snímky jsou k dispozici už nyní. Sledovat náročný přistávají manévr bylo pro vědce i laiky dobrodružství. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda vše klapne. Ve středu po 17 hodině ale přišla do řídícího střediska ESA německém Darmstadtu dobrá zpráva. Modul Philae se ohlásil z povrchu komety.

A krátce po svém dopadu měl modul vysunout "harpuny" a přikurtoval se k povrchu komety. To mu má umožnit, aby mohl v klidu pracovat a odebírat vzorky. Jenže uchycení nezačalo fungovat tak, tak jak vědci předpokládali, a "harpuny" se krátce po přistání nepodařilo vysunout, což komplikuje celou misi. Modul se měl ve čtvrtek navrtat do povrchu komety a podívat se, co je uvnitř. Je vybavený přístroji pro přímé zkoumání kometárního jádra. Jenže bez uchycení bude dost nestabilní.

Přistání na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko je jedním z nejambicióznějších projektů Evropské kosmické agentury. Celá mise stála už 1,4 miliardy euro. Sonda Rosetta (@ESA_Rosetta) i přistávací modul Philae (@Philae2014) mají své účty Twitteru. Takže zájemci mohli průběžně sledovat klíčové manévry i krátké zprávy o nich. Přes svůj twitterový účet ohlásil modul své úspěšné přistání v různých jazycích, a dokonce i v češtině: "Přistání! Moje nová adresa: 67P".

 

Deset let na cestách

Mise ke kometě začala už před více než deseti lety. Evropská sonda Rosetta odstartovala v březnu 2004 a po složité dráze se postupně přibližovala ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Během své cesty vesmírem absolvovala několik průletů kolem Země, Marsu a planetek. Letos v srpnu se sonda dostala na oběžnou dráhu komety a začala ji podrobně mapovat. Proměřovala i její slabé gravitační pole.

Ve středu ráno zahájila sonda finální manévry. Po desáté hodině úspěšně vypustila svůj přistávací modul Philae. Ten se pomalu snášel na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Dosedání modulu sledovaly týmy vědců a techniků celý den se zatajeným dechem.

Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko zaujme už svým tvarem. Vypadá tak trochu jako dětská kačenka do vany, ovšem její rozměry dosahují tří kilometrů. A odborníci věří, že její zkoumání pomůže odpovědět na dosud nejasné otázky z historie Země.

Startovní hmotnost Rosetty přesahovala tři tuny, z toho větší část tvořilo palivo (asi 1600 kg). Samotný modul Philae má hmotnost sto kilogramů.

Do projektu se zapojili také slovenští vědci. Košický Ústav experimentální fyziky Slovenské akademie věd navázal spolupráci s laboratořemi STIL v Irsku. Společně pak vyvíjeli elektronický servisní systém, jehož prostřednictvím probíhá veškerá komunikace s přistávacím modulem Philae. Irové přizvali Slováky ke spolupráci na základě dobrých zkušeností z předcházejících misí.

Související