Ze zprávy společnosti Symantec o obzvlášť rafinovaném viru Regin agentury vypíchly hlavně to, že musel pocházet od nějakého státu a že se zaměřoval na Rusko. Lidé ze Symantecu sice neřekli proč, ale na rozdíl od cimrmanovského pana Smrtky mohli aspoň naznačovat: "S ohledem na znalosti potřebné k vytvoření viru to vypadá, že pochází ze západní organizace." Zároveň ale prý nevěří, že by byl určen "ke sledování soukromých osob".

To evokuje představu zlopověstného strašáka CIA. Než se ale podíváte, jestli ve špajzu nesedí chlapík s černými brýlemi (nic jiného dělat nemůžete, protože Regin je neodhalitelný), koukněte se na originální zprávu Symantecu. Jsou tu grafy, které zmíněná tvrzení zpochybňují.

První ukazuje, že většinovým cílem útočníka jsou soukromé osoby a malé firmy (48 procent). Teprve na druhém místě jsou s velkým odstupem telekomunikační společnosti (28 procent) a na třetím místě s devíti procenty hotely. Tedy cíle pro Jamese Bonda jako stvořené.

V grafu distribuce útoků podle zemí se Rusko opravdu vyšvihlo na první místo, ovšem jen s 28 procenty, přičemž mu na záda dýchá americký spojenec Saudská Arábie s 24 procenty.

Konečně ani argument "znalosti potřebné k vytvoření viru" nesedí: čínští, ruští a ukrajinští programátoři mají přinejmenším stejně dobrou pověst jako ti ze Západu. A tak se nelze ubránit pocitu, že Regin sice opravdu nebezpečný je, ale ta omáčka kolem představuje především jistý obratný marketing.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se