Největší internetová firma v očích investorů není takový zlatý důl jako Apple. Hlavním důvodem je mnohem pomalejší růst obratu a klesající ceny reklamy na internetu. Z finančního pohledu není růžový ani systém Android, který naprosto dominuje trhu s chytrými telefony, ale příjmy z prodeje aplikací a dalšího obsahu zaostávají za Applem.

Dobrou zprávou je, že Google meziročně zaznamenal díky rozšiřování služeb do nových zemí 50% meziroční nárůst obratu. Investory nejspíše potěšil i odprodej společnosti Motorola Mobility, který firma uzavřela až v rámci čtvrtého čtvrtletí.

Google má za sebou také velké akvizice. Tou nejvýraznější je koupě společnosti Nest, která vyrábí v USA populární chytré termostaty. Nákup, který Google vyšel na 3,2 miliardy dolarů, mimo jiné vyústil ve stažení Nestu z prodejen Apple Store. Další výraznou akvizicí byl nákup společnosti Dropcam, která nabízí bezpečnostní kamerky s jednoduchým ovládáním pro domácí použití, za 550 milionů dolarů. Třetí velkou akvizicí byl nákup společnosti Skybox Imaging, která se zabývá analýzou satelitních snímků, za 555 milionů dolarů.

Z pohledu uživatelů a technologií je Google stále jedničkou v inovacích. Firma pokračuje v rozšiřování Androidu, aktuálně mu patří 85 procent trhu s chytrými telefony (a přibližně tři čtvrtiny trhu v Česku). Nová verze Android 5.0 navíc přináší zatím největší změny, od kompletně přepracovaného designu přes nové jádro systému až po moderní fitness funkce a platformu Android Wear pro "počítače na tělo", primárně hodinky.

Chytré hodinky LG G Watch R mají kulatý displej a masivní lunetu

Pro Google je nicméně zásadním produktem prodej reklamy na internetu a ten funguje jen díky neustálému vylepšování služeb vyhledávače Google, Gmailu a dalších webových služeb od Googlu. Vyhledávač od Googlu v podstatě nemá srovnatelnou konkurenci, a to ani z lokálního pohledu. Společnost Seznam pomalu ztrácí podíl na trhu vyhledávání i kvůli nástupu Androidu, ale ve službách, jako jsou mapy, stále konkuruje globálnímu obrovi.

Google získává body také za své netradiční aktivity, jako je projekt Loon pro zajištění internetového připojení prostřednictvím speciálních balonů létajících ve velké výšce nebo projekty v oblasti lidského zdraví.

Podobně jako Apple ale Google zkazil start nového systému. V Mountain View nejprve rozhodli o odložení vydání Androidu 5.0, kvůli kterému se posunulo i zahájení prodeje nových zařízení Nexus 9 a Nexus 6. Důvodem byly chyby v operačním systému, zejména spojené se špatným řízením spotřeby, které mělo naopak patřit mezi nejsilnější stránky nového systému. Problematická je i další novinka Nexus Player, zařízení pro "chytré televize", které má potíže s výkonem a extrémně omezenou nabídku aplikací.

Android 5.0 Lollipop přináší největší změny za šest let vývoje

Dalším jasným neúspěchem Googlu jsou brýle Google Glass, nadějný produkt je po dvou letech od svého odhalení téměř v kómatu. O Glass už není zájem, Google za dva roky nezvládl vydat novou verzi, která by odstranila zásadní slabinu v podobě pomalého procesoru a slabé výdrže baterie. Podle spekulací se ale nová verze Glass představí počátkem roku 2015 a pohánět ji má procesor od Intelu. Špatný dojem z první verze ale bude těžké vymazat. Vlastní špatné zkušenosti z delšího používání vedly k tomu, že se Google Glass dostaly do našeho přehledu nejhorších technologických produktů roku.

Velké nepříjemnosti čekají Google ve vztahu k Evropské unii. Dominantní postavení ve vyhledávání na internetu a internetové reklamě přivedly Google poněkolikáté do hledáčku Evropské komise. Na Google si stěžují i české firmy vedené Seznamem.

Firma musela zavést "právo na zapomenutí", díky kterému mohou lidé požádat o odstranění výsledků vyhledávání, pokud se jim nelíbí. Tuto možnost využívají zejména pachatelé trestných činů nebo podezřelí z trestné činnosti. Tato praxe se již dotkla i českých médií.

Proti Googlu brojí také některá média. Ve Španělsku vedl odpor tamních médií k zastavení služby Google News. Vydavatelé chtěli, aby Google platil za útržky obsahu odkazované z přehledu zpravodajství. Google platit nechtěl, službu po zavedení zákonné povinnosti platit ve Španělsku zrušil a tamní média přišla o návštěvníky, kteří chodili na zpravodajské weby přes Google News. Šlo asi o 5 % celkových návštěv zpravodajských serverů.

Z lokálního pohledu Google výrazně ztrácí body kvůli nesplněným slibům. Firma sice zahájila prodej filmů v Česku, ale chybí filmy v češtině, jen u části pak jsou alespoň české titulky. Podobně slabá je nabídka českých knih v Google Play. Nejvíce kritiky si ale Google zaslouží za nesplněný slib začít počátkem roku 2014 prodávat v Česku zařízení Chromecast pro snadné přehrávání on-line videa na libovolné televizi. Prodej chromebooků Google připustil také až koncem roku, přestože výrobci byli připravení už počátkem roku.

Android 5.0 Lollipop přináší největší změny za šest let vývoje

Chytré hodinky LG G Watch R mají kulatý displej a masivní lunetu