Když americká Akademie filmového umění a věd, která uděluje ceny Oscar, vloni uzavírala nominace v kategorii cizojazyčných filmů, sešlo se jí rekordních třiaosmdesát titulů.

Letos bude o Oscara soutěžit jen o dva filmy méně. Jak informovala agentura AFP, přihlášky byly uzavřeny 1. října a dorazilo jich 81.

Poprvé svého kandidáta na Oscara poslala například Paraguay – jde o film dokumentaristky Arami Ullonové o vztahu s její stárnoucí matkou.

Podle pravidel mohou být na nejlepší cizojazyčný film nominovány snímky, které se v zemi výroby hrály mezi 1. říjnem loňského roku a 30. zářím roku letošního.

Podle AFP bude k největším favoritům na cizojazyčného Oscara letos patřit rakouský hororový film Good Night Mommy, který se hrál v amerických kinech a získal pochvalné recenze.

Za snímkem stojí režisérské duo Veronika Franzová a Severin Fiala. "Je lákavé označit ho za horor pro ty, kdo nemají rádi horor. Ve skutečnosti je to film pro všechny, kdo mají rádi dobré filmy," uvedl například americký deník Arizona Republic.

Také podle listu Minneapolis Star Tribune jde o "horor, ve kterém se velmi málo křičí – křičí jen diváci".

Čínský režisér Han Yan byl na Oscara nominován s filmem Go Away Mr. Tumor. Vypráví o mladé ženě, která se snaží přemoct rakovinu. Japonec Masaharu Take bude o Oscara usilovat s titulem 100 Yen Love o plaché ženě, která se chce naučit boxovat.

Francie poprvé od roku 1960, kdy kandidovala – a uspěla – se snímkem Černý Orfeus, nominovala film, ve kterém se nehovoří francouzsky.

Snímek nazvaný Mustang natočila francouzsko-turecká režisérka Deniz Gamze Erguvenová o pěti sestrách žijících ve vesnici na severu Turecka.

Česká republika do soutěže poslala film Domácí péče, který s Bolkem Polívkou a Alenou Mihulovou v hlavních rolích natočil Slávek Horák. Snímek v hlasování vybrali členové České filmové a televizní akademie.

Užší nominace na Oscara budou oznámeny 14. ledna 2016, ceremoniál proběhne 28. února v Los Angeles.