Ministerstvo školství odmítlo požadavek studentů, aby mohli dostudovat na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK). "Dojednali jsme studentům studium o víkendech a také možnost individuálních plánů. Teď už je jen na nich, zda tuto možnost využijí," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová s tím, že ministerstvo udělalo v dané věci maximum.

Studenti požadovali, aby mohli dostudovat na UJAK, to ale ministryně odmítla. Studenti dále nechtějí znovu dělat přijímací zkoušky. Ani na to ministryně nepřistoupí. "Nenechám se dohnat k protiprávnímu jednání," uvedla. Zároveň řekla, že role ministerstva školství tím skončila.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pedagogické fakulty zveřejní termíny konání přijímacích zkoušek a podrobné podmínky do konce října. Zkoušky by se měly konat v lednu. Samotné studium by mělo začít v únoru 2016.

Ministryně Valachová už dříve oznámila, že pro všech 700 studentů UJAK není na univerzitách místo. "Programy, které jsou pro ně optimální, se studují na třech univerzitách. Kapacita neodpovídá současné potřebě," řekla ministryně.

"Pokud bychom přijali studentů víc, měli bychom rovněž problémy s malým počtem pedagogů - jako UJAK," říká Radka Wildová z Karlovy univerzity s tím, že kvalitu studia snižovat nechtějí.

Speciální pedagogiku na UJAK  podle dřívějších informací studuje zhruba 700 studentů, z nichž je většina pedagogů doplňujících si kvalifikaci. Studenti však dosud zastávají jiný názor než ministerstvo školství. Většina chce dostudovat na této soukromé vysoké škole, nechce tak dělat přijímačky a přejít na veřejnou školu.

Vadí jim, že stále nebyly vypořádány námitky UJAK vůči rozhodnutí Akreditační komise. V sobotu 24. října se chystají znovu demonstrovat.

Studenti UJAK se hájí také tím, že veřejné vysoké školy jim nenabídly studium o víkendech. To děkanka Wildová odmítá. "Nabízeli jsme víkend a jeden den v týdnu. Je potřeba se naučit do hloubky všechny didaktiky, aby bylo studium kvalitní, strávit nad tím nějaký čas," míní.

Podle ní pedagogické fakulty místa nabídly, dosud nejsou obsazená. Studenti šli raději na UJAK, protože byl pro ně jednodušší.