Kdo viděl film Marťan režiséra Ridleyho Scotta (natočený podle stejnojmenné knižní předlohy Andyho Weira), ve kterém hlavní hrdina pěstuje na povrchu Marsu brambory ve speciálním skleníku, se jistě nebude ničemu divit. Ostatním se ale vědci z NASA rozhodli dokázat, že pěstování zemědělských plodin na čtvrté planetě sluneční soustavy bude pravděpodobně opravdu možné.

Jak se poprat s extrémními podmínkami, budou experti zjišťovat v příštím měsíci v perské Limě. Zde se dokonce nachází speciální výzkumný ústav Lima's International Potato Center (CIP) specializující se na pěstování jedné z nejvýznamnějších rostlin patřící do jídelníčku velké části světa, kterou jsou právě brambory.

Podle tiskové agentury AFP se bude testovat sto vybraných odrůd této zemědělské rostliny, které budou muset odolat všem nástrahám klimatu Rudé planety. Botanici museli finální stovku vytřídit z celkem 4500 druhů. Testování by mohlo vydláždit cestu také k pěstování dalších plodin na Marsu, a tedy i možnému obydlení jeho povrchu.

Ambiciózní projekt by mohl také napomoci boji s problémem podvýživy v těch částech světa, které trpí nedostatkem srážek. "Už dnes jsme si skoro stoprocentně jistí, že mnohé z vybraných druhů budou schopné testy projít," vysvětlil peruánský astrobiolog Julio Silva Valdivia. Konkrétní výsledky by přitom mohly být dostupné už během jednoho až dvou let.

Brambory se budou testovat přímo v poušti Atacama v jižním Peru, kde budou nasimulovány speciální podmínky atmosféry Marsu, v níž převažuje oxid uhličitý a extrémní množství ultrafialového záření. Pokud by rostliny přece jen nebyly schopné podmínkám odolat, vědci mají v záloze systém, který se používá pro pěstování rostlin bez půdy. Jejich kořeny by se pak umisťovaly do nádob ve tvaru koule či krychle napuštěných živinami a se speciálním filtrem na odstraňování toxinů.