Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Asi třetina až polovina lidí, kteří teď pracují na burze, bude v horizontu příštího desetiletí nahrazena softwarem pro automatizaci burzovních operací. Tvrdí to alespoň Daniel Nadler, šéf technologické startupové společnosti Kensho vyvíjející stejnojmenný software pro analýzu finančních trhů. Jde o program nového typu, který pracuje na principu kombinace vyhledávání pomocí slovní zásoby přirozeného jazyka s prvky umělé inteligence a dolování dat, přičemž nechybí ani využití cloudových řešení a grafické uživatelské rozhraní.

O tom, že to bude něco kvalitativně vyššího než stávající analytický software, svědčí nejen Google stojící za Kensho tiše v pozadí a investice 58 milionů dolarů ze strany nadnárodního finančního obra Goldman Sachs, ale také podpora od CIA - což jsou subjekty, které obvykle vědí, do čeho se vyplatí investovat. Goldman Sachs je kromě největšího investora současně i největším zákazníkem Daniela Nadlera - a CIA patrně také.

Tržní hodnota Kensho s pouhými 12 zaměstnanci se v současnosti odhaduje na 650 milionů dolarů a její existence má být postrachem pro hedgeové fondy pracující s pochybnými zdroji informací, ale i pro finanční analytiky obecně. "Zničíme velké množství poměrně dobře placených míst a nahradíme je velmi malým množstvím špičkově placených odborníků," tvrdí Nadler, 32letý ekonom s titulem Ph.D z Harvardu.

Úvah, koho nahradí umělá inteligence a roboti, rychle přibývá úměrně k tomu, jak je tento scénář stále aktuálnější. Velmi diskutovaná je studie vypracovaná vědci z Oxfordu, z níž vyplývá, že během příštích dvaceti let bude čím dál chytřejšími stroji ohrožena pracovní pozice 47 procent Američanů. Nepřekvapí, že první na řadě jsou méně kvalifikované profese, víc však znepokojilo zjištění, že jistí si nemohou být ani pracovníci s vysokou kvalifikací - zejména ti, kteří pracují s informacemi nebo se rozhodují na základě jejich analýzy.

Důvod je zřejmý: v současnosti dramaticky klesá cena výpočetního výkonu počítačů a zároveň neméně dramaticky roste rychlost procesorů, což umožňuje aplikace prvků umělé inteligence a schopností strojů učit se. To ohrozí dokonce i právníky, novináře a finanční analytiky. Celých 57 procent posledně jmenovaných se už nyní údajně může pomalu začít třást o svá pracovní místa. Z oxfordské studie také vyplývá, že přežijí především kreativní profese, a ty, kde je při komunikaci významný emoční prvek - tedy zejména ve výchově, vzdělávání a ve zdravotnictví.

Zdaleka ne všichni odborníci jsou ale ohledně budoucnosti burziánů tak skeptičtí. Evergreenem skeptiků je příhoda z roku 2013, kdy skupina hackerů, která si říkala Syrská elektronická armáda, vypustila falešnou zprávu o úspěšném bombovém útoku na prezidenta Obamu v Bílém domě. Převzala ji agentura AP - a to zmátlo softwarové roboty zabývající se finančními transakcemi natolik, že se obchodování propadlo o 200 miliard dolarů, a to i navzdory tomu, že poplach trval jen několik málo minut. Zaplakali především obchodníci používající softwarové nástroje pro analýzu trhů, protože počítačový program nedisponuje rozhledem (tedy dostatečným počtem informačních kanálů, kombinovaným s životními zkušenostmi lidského analytika), aby mohl správně vyhodnotit věrohodnost poplachu.

"Epizoda odhalila zranitelnost počítači řízených rychlých operací hedgeových fondů obhospodařujících přibližně polovinu trhu amerických cenných papírů," říká Tom Lauricella z The Wall Street Journal. Giovanni Vigna, spoluzakladatel a technologický šéf bezpečnostní firmy Lastline současně upozornil na to, že tato metoda půjde snadno použít i k hospodářské kriminalitě: "Falešnými, ale pravděpodobnými zprávami šířenými jako virál jednoduše oklamete software pro finanční analýzu - a když ceny spadnou, levně nakoupíte. Až se věc vysvětlí, draho prodáte."

Ukázalo se, že to, co dosud bylo považováno za silnou stránku automatických obchodovacích systémů (čerpání obrovského množství informací ze sociálních sítí a dalších otevřených zdrojů), je současně jejich největší slabinou.

Jestli bude Nadlerův nápad fungovat, se teprve uvidí - ale když ne, burziáni jsou stejně ohroženým druhem. Kensho totiž v japonštině znamená stupeň zasvěcení v Zen. Ten první, nejnižší. Po něm následují další.

Související