Zamyslí se. Kde vidí budoucnost? "V propojení technologií a lidí," říká. "Líbí se mi, co prý říkal Garri Kasparov na otevření nových kanceláří Avastu tady v Praze. Že když hrál proti počítači, tak někdy vyhrál a jindy prohrál. A že to není nic tak zajímavého. Ale když spojí síly on a počítač, tak porazí jakýkoliv jiný stroj a jakéhokoliv člověka."

Podobně dnes nejlepší výsledky mají ty datové firmy, které využívají práci počítačů i "živých" analytiků, říká Pavel Doležal, muž, který právě datům hodně věří. Dalo by se říct, že na ně "vsadil" jako investor své peníze, ale také na ně vsadil svůj čas. A energii i emoce. Práce ve firmě Keboola je jeho vysněným projektem, kterému se chce věnovat dlouho a naplno. A že má za sebou projektů dost.

Začal v Atlasu

Nepamatuji se, kdo přesně to řekl, ale četl jsem ten citát v nějakém byznysovém časopisu. Na otázku, čí rady ohledně inovací a s nimi spojených investic bere vážně, zněla odpověď byznysmena takto: Rozhodně tu musí být někdo, kdo investicemi vydělal aspoň milion dolarů. A pozor, ještě musí platit druhá podmínka, aby naopak minimálně milion dolarů prodělal. To jsou lidé, které se vyplatí brát vážně. Nevím, v investování osobní zkušenost nemám. Ale Pavel Doležal obě podmínky splňuje.

Pracoval v internetovém vyhledávači, který měl koncem devadesátých let ambici porazit Seznam. Což se ovšem nepovedlo. Když z Atlasu odešel, zkoušel to s firmou provozující reklamní systém využívající esemesky. Jenže to se psal rok 2001 a na něco podobného bylo příliš brzy. Vyšlo to až na třetí pokus, když Doležal založil firmu Ataxo. Za podíl v ní po dalších šesti letech dostal dva miliony eur.

Jak se vůbec dostal k byznysu kolem internetu? "Zamiloval jsem se do něj na studiích v Americe," vysvětluje. Absolvoval v Las Vegas poslední ročník střední školy.

"Když jsem se vrátil zpátky, začal jsem s kamarádem, který předtím pracoval v Oraclu, dělat weby a databázové aplikace." To bylo v druhé polovině devadesátých let a v Česku jsme teprve pozvolna začínali tušit, že něco jako internet existuje. V Americe už webový boom běžel naplno. Z něj pak sice byla webová bublina, ale to až za několik let.

Doležal krátce pracoval pro Johna Lobkowicze, který vyráběl a prodával plyšové hračky, a podílel se na organizaci českého kulturního projektu Europálie v Bruselu roku 1998. Na vysokou školu nějak pozapomněl, sice ji začal studovat, ale pak na ni nebyl čas. Berme to jako další kvalifikační předpoklad pro byznys kolem technologií. Ostatně Bill Gates či Steve Jobs byli také univerzitními "drop-outy".

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se