Představenstvo pražského dopravního podniku (DPP) ve čtvrtek odvolalo z čela firmy generálního ředitele Jaroslava Ďuriše. Řekl to zdroj dobře obeznámený s jednáním představenstva. Vedením DPP byl pověřen člen představenstva Ladislav Urbánek. Ďuriš působil v čele největší městské firmy v Česku od října 2013. Odboráři kvůli jeho odvolání vyhlásili stávkovou pohotovost.

Ďuriše už ve středu odvolala dozorčí rada z představenstva a ve čtvrtek jej v čele tohoto orgánu firmy nahradil Martin Gillar, který dosud působil v České poště. Společně s Ďurišem byla odvolána i ekonomická ředitelka Magdalena Češková. 

Ďuriš řekl, že se ke svému odvolání zatím nechce vyjadřovat.

Představenstvo rozhodovalo na mimořádném jednání. "Vzhledem k tomu, že dozorčí rada odvolala členy, předsedu a místopředsedkyni představenstva, bylo nutné bezodkladně zvolit alespoň jednoho nástupce. Dozorčí rada se změnami v představenstvu bude zabývat na příštím jednání. Do té doby je mým úkolem zabezpečení chodu společnosti a seznámení se s interními procesy. Zároveň jsem poděkoval paní Češkové i panu Ďurišovi za jejich dlouhodobou práci pro DPP," uvedl Gillar. O dosavadním řediteli divize rozvoje a strategie České pošty Gillarovi se spekuluje jako o Ďurišovu nástupci v čele firmy.

Představenstvo se ve čtvrtek zároveň usneslo, že vedením podniku bude pověřen člen představenstva a dopravní ředitel DPP Ladislav Urbánek, Češkovou nahradí dosavadní vedoucí odboru účetnictví Marek Polický. Kdy bude zvolen nový ředitel DPP, zatím není jasné.

Dozorčí rada vyslovila ve středu nesouhlas se směřováním podniku, zároveň uvedla, že chce odvoláním Ďuriše urychlit transformaci DPP.

Novými členy představenstva rada rada zvolila kromě Gillara také technického ředitele podniku Jana Šurovského. I o něm se v médiích spekulovalo, že by měl nahradit Ďuriše v čele podniku.

Odvolání Ďuriše prý požadovaly ANO a ČSSD. Jejich koaliční partner ve vedení města, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), si prý následně vynutil odvolání Češkové.

Odboráři jsou odvoláním Ďuriše znepokojeni. "My jsme dnes svolali mimořádné jednání prezidia odborových svazů a jsme znepokojeni tím, co se děje okolo DPP. Z naší rozpravy je jasné, že jej vidíme negativně. Připomíná nám to doby minulé, kdy do DPP vstupovaly lidé, kteří neměli s podnikem nic společného a neznali jeho chod," řekl prezident odborových svazů Obitko s tím, že z rozhovorů se zaměstnanci vyplynulo, že se prý obávají destabilizace DPP.

S novým předsedou představenstva Gillarem, se prý budou chtít sejít. "Doufáme, že k takové schůzce co nejdříve dojde a my se budeme moci na vše důležité zeptat. Včera jsem ale seděl na jednání dozorčí rady a musím říct, že pan Gillar na dotazy neodpověděl, z mého pohledu, moc přesvědčivě," řekl Obitko.

Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost. Je to varování, aby stávka nepřišla z čistého nebe, kdyby se objevily kroky k destabilizaci, řekl Obitko. Stávková pohotovost je časově neomezená. "Jakmile budou relevantně zodpovězeny všechny naše dotazy, pak ji samozřejmě ukončíme," řekl.

V současné době si podle něj odboráři začali plánovat řadu schůzek s vedením včetně nového předsedy představenstva nebo náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD).

Spokojeni jsou prý pouze s tím, že vedením DPP byl pověřen Urbánek. "Je to člověk s velkou erudicí," řekl Obitko.

Odbory ale nejsou ve stávkové pohotovosti jednotné. Základní organizace odborového svazu pohotovost prostřednictvím předsedy Luboše Olejára dementovala. "Pokud takovou informaci zveřejnila jedna z 22 odborových organizací zde působících, pak o tom nikdo jiný neví než úzké vedení oné organizace," uvedl Olejár. Organizace, kterou vede, podle něj nevidí důvod k vyhlašování stávkové pohotovosti. "Rozhodně platí, že naprostá většina zaměstnanců nebude stávkovat kvůli zákonnému odvolání generálního ředitele," napsal Olejár.

DPP provozuje tři linky metra o celkové délce 59,4 kilometru, dále 539,8 kilometru tramvajových tratí a 1798 kilometrů autobusových linek. Praha jeho fungování dotuje více než 11 miliardami ročně.