Díky grafickým novým akcelerátorům mohou nyní zákazníci služby IBM Cloud realizovat komplexní procesy rychleji se zapojením menšího počtu cloudových serverů, které jsou výkonnější. Novinka umožňuje rychlé zpracování široké škály výpočetně náročných procesů včetně analýzy dat, zpracování grafiky, průzkumu nalezišť zdrojů energie a hloubkového učení/umělé inteligence. Nové řešení otevírá dveře budoucí generaci inovací a přináší další možnosti pro spolupráci v reálném čase pro celou řadu odvětví včetně zdravotnictví a finančních služeb, průzkumu nalezišť ropy a zemního plynu, médií, architektury, strojírenství a stavebnictví.

Akcelerátor Tesla M60 s virtualizační technologií NVIDIA GRID™ pomáhá urychlovat virtualizované desktopové aplikace, zejména z oblasti CAD/CAM (počítačem podporované projektování a počítačem podporovaná výroba) včetně aplikace AutoCAD. IBM Cloud umožňuje společnostem využívat tyto procesory na vyžádání. Ve srovnání se servery vybavenými pouze CPU dokáží zredukovat výpočetní čas zákazníků z řádu dnů (či týdnů) na hodiny.

NVIDIA TESLA® M60

„Integrací grafických technologií NVIDIA jsme se opět o krok přiblížili době, kdy budeme moci zpřístupnit výkon superpočítačů jako individuální placenou službu. Díky ní se zpracování velkých dat stane dostupnější pro zákazníky všech velikostí,“ říká Jerry Gutierrez, HPC leader ve společnosti SoftLayer spadající do rodiny IBM.

„Není to zdaleka poprvé, co společnosti IBM a NVIDIA udávají krok v poskytování špičkových výpočetních služeb v cloudu. IBM Cloud jako vůbec první cloudová služba poskytuje zákazníkům kromě vysokého výpočetního výkonu také možnost pracovat s virtualizovanými procesně i graficky náročnými aplikacemi,“ doplnil Jim McHugh, viceprezident a generální ředitel NVIDIA.

Grafické procesory doplňují centrální procesorovou jednotkou (CPU) serveru a zrychlují aplikace. CPU pak předává grafickému procesoru výpočetně náročné části aplikací. Ten místo toho, aby průběžně zvyšoval celkový výkon serveru, zpracovává velké objemy dat najednou. Grafické procesory urychlují fungování více než 400 aplikací, které vyžadují výpočetní clustery mimo jiné z oblasti vědy, strojírenství, hloubkového učení a analýzy dat. Tyto procesory jsou pro vysoce náročné výpočetní procesy mnohem vhodnější, než samotné CPU. Disponují totiž tisíci vysoce výkonnými jádry, která jsou navržena pro rychlejší zpracovávání informací.

 

Platforma MapD umožňuje bleskový průzkum dat

Výkonnostní přínos grafických procesorů umožnil uživatelům IBM Cloud dosáhnout průlomových výsledků. Jedním z nich je společnost MapD, která s pomocí základních serverů IBM Cloud vybavených grafickými procesory NVIDIA vytvořila superrychlou databázi a vizualizační platformu.

Společnost MapD si vytyčila za cíl učinit průzkum dat vizuálně interaktivním a informativním. K jeho dosažení se rozhodla využít základní servery SoftLayer vybavené grafickými akcelerátory NVIDIA Tesla K80. S jejich pomocí dokázala vytvořit superrychlou databázi a vizualizační platformu. Díky ohromné šířce pásma a souběžnosti zajišťované grafickými procesory NVIDIA, filtruje a koreluje databáze MapD bez prodlevy několik dimenzí datových sad o miliardách řádků v řádu milisekund.

„Všichni jsme dnes zahlcováni daty, pro jejichž zpracování jsou současné databázové systémy příliš pomalé. Představte si platformu využívající masivní paralelní výpočetní výkon grafických procesorů k až 100x výkonnějšímu zpracovávání velkých dat – to vše prostřednictvím služby IBM Cloud. Právě takové řešení se nám podařilo vytvořit. MapD je platforma, která zvládá provádět ohromné výpočty v reálném čase a prostřednictvím sady vizualizačních nástrojů předkládá uživatelům hodnotné informace i kontexty extrahované z jejich dat, nehledě na to, kde se nacházejí,“ popisuje nové řešení Todd Mostak, zakladatel a výkonný ředitel společnosti MapD.

Platforma MapD může být nainstalována ve veřejných i privátních cloudech, virtualizovaných prostředích i jako lokální řešení (on-premise) nebo v jakékoli kombinaci těchto variant.