Zbraně, které posílala americká CIA a Saúdská Arábie do Jordánska pro syrské povstalce, byly systematicky kradeny jordánskými zpravodajci a prodávány na černém trhu.

Napsal to americký deník New York Times s odvoláním na anonymní americké a jordánské úředníky. CIA i FBI se k tomu odmítly vyjádřit. Jordánský vládní mluvčí informaci popřel.

"Zbraně našich bezpečnostních institucí jsou přesně sledované, s nejvyšší disciplínou," prohlásil vládní mluvčí Muhammad Múmaní. Informace, že by jordánští zpravodajci byli zapleteni do jakýchkoliv krádeží zbraní, označil za "absolutně nesprávné".

Podle NYT si Američané a Saúdové na krádeže v minulosti stěžovali a jordánská rozvědka prý poté několik důstojníků zatkla.

Podle anonymního zdroje NYT si zpravodajci za ukradené zbraně prodané v Jordánsku na černém trhu kupovali drahá terénní auta a další luxusní zboží.

Podle deníku New York Times byly některé z těchto ukradených zbraní použity začátkem listopadu v Ammánu při střelbě v policejním tréninkovém středisku, která si vyžádala dva mrtvé Američany a tři další oběti (jednoho instruktora z JAR a dva z Jordánska). Deník New York Times na to přišel ve společném pátrání s katarskou televizí al-Džazíra.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Listopadový incident se stal ve výcvikovém středisku, které založily Spojené státy východně od Ammánu v roce 2003. Výcvikem tam procházejí zejména příslušníci palestinských a iráckých bezpečnostních sil.

Již vycvičilo na 53 tisíc policejních důstojníků z Iráku, 8 tisíc Palestinců a mnoho dalších z jiných arabských zemí. Útočníkem byl jordánský důstojník, který ve středisku pracoval jako instruktor a při incidentu byl zabit.

Výcvikový program řídí americká CIA a rozvědky některých arabských zemí. Jeho cílem bylo od roku 2013 ozbrojit povstalce bojující proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Největšími přispěvateli do programu jsou USA a Saúdská Arábie, která dodává jak zbraně, tak velké částky peněz, píše deník New York Times.