Na letišti v Dubaji ve středu při přistání havarovalo letadlo společnosti Emirates na lince z Indie, na palubě mělo 300 lidí. Stroj začal po dosedu na ranvej hořet, incident se ale obešel bez obětí. Mluvčí vlády Spojených arabských emirátů oznámil, že všichni cestující i posádka byli včas evakuováni. Letiště ale zastavilo až do odvolání provoz.

Dubajská společnost Emirates uvedla, že incident se stal ve 12:45 místního času (10:45 středoevropského času). Záběry umístěné na sociálních sítích ukazovaly letadlo zahalené kouřem.

"Nevěřila jsem svým očím, bylo to naprosto strašné. Vyhodili skluzavky, ale poletovaly všude kolem. Lidem se podle toho, co jsem viděla, podařilo uniknout před velkým výbuchem, po němž se objevily plameny. Nás právě odváželi od našeho letadla a byli jsme poblíž. Lidi volali, aby je odtud rychle odvezli pryč," řekla stanici BBC Sarah-Louise Sherwoodová, která na letiště dorazila v jiném letu.

Letiště oznámilo, že přílety i odlety budou asi o čtyři hodiny zpožděny. Letadla, která už byla ve vzduchu, byla k přistání odkloněna na jiná letiště. Provoz bude podle nového oznámení obnoven v 16:30 středoevropského času a přednostně začnou být odbavována velká letadla.

Příčina nehody zatím není objasněna a odborníci se shodují, že je spíš zázrak, že se nikomu nic nestalo. Ze snímků kolujících na sociálních sítích je patrné, že letadlo leží na ranveji na trupu a není vidět podvozek.

Televize SkyNews citovala jednoho z pasažérů, podle něhož pilot cestujícím oznámil, že má problém s přistávacím zařízením a že provede nouzové přistání.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Mezi cestujícími byli lidé z 20 zemí. Na palubě bylo podle společnosti Emirates 226 Indů, 24 Britů, 11 občanů SAE, po šesti z USA a Saúdské Arábie, pět z Turecka a čtyři z Irska. Po jednom nebo dvou pak občané Austrálie, Brazílie, Německa, Malajsie, Thajska, Chorvatska, Egypta, Bosny, Libanonu, Filipín, JAR, Švýcarska a Tuniska.

Indický velvyslanec v SAE řekl, že mnoho pasažérů je v šoku a jeden člen posádky musel byl hospitalizován.

Alby Wilson, který byl právě v letištní hale, popsal situaci tako: "Slyšeli jsme venku velký hluk, běželi jsme k oknům a viděli letadlo ve vzdálenosti asi 500 metrů. Na dráze bylo mnoho černého kouře. Řekli nám, abychom si sedli, a pak se ozvala velká rána. Všude kolem letadla byla hasičská auta."

Nehoda se nedotkla spojení s Prahou. Obě letadla směřující z Dubaje do Prahy bezpečně přistála, řekla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková. V opačném směru z Prahy krátce po 14:00 odletělo první z dvou letadel, která mají během středy plánovaný odlet do Dubaje. Tento stroj pravděpodobně bude z hlavního dubajského letiště odkloněn na některé z okolních letišť. Druhý let má plánovaný odlet z Prahy před 16:00.

Boeing 777 letěl z Tiruvanantapuramu v indickém státě Kérala, let trval zhruba 3,5 hodiny a na palubě bylo podle letecké společnosti 282 pasažérů a 18 členů posádky.

Podle stanice NBC se požár rychle šířil ze zadní části trupem letadla a plameny zachvátily jeho horní polovinu. Na místo přijely tři hasicí vozy a požárníci do 20 minut dostali oheň pod kontrolu.

Agentura Bloomberg v této souvislosti připomněla, že společnost Emirates provozuje vůbec nejvíce mezinárodních letů a podle toho, co zbylo z ohořelého letadla, jde podle ní o jednu z největších nehod této společnosti.

Letadla Boeing 777 jsou považována za jedna z nejbezpečnějších. To, které ve středu hořelo, prošlo servisem v roce 2003.