Už jste s mobilem pochytali všechny pokémony? A už jste své prázdninové fotografie prohnali uměleckými filtry mobilní aplikace Prisma? To ještě pořád nestačí. Vždyť co je vaše nejčastější otázka, když se s mobilem o prázdninách touláte Českem či zahraničím? Nezní ta otázka náhodou: "Safra, co je tohle za kytku (houbu, strom, ptáka, kámen, motýla…)?"

Pokud ano, možná jste zaslechli, že do telefonu lze nahrát také přírodovědné aplikace. U nás jsou ještě v plenkách, ale v zahraničí už dobývání přírody s mobilem v ruce jede ve velkém. Když si pospíšíte a oželíte pár pokémonů, ještě letos toho můžete spoustu objevit. A když vám pak večer v televizi sir David Attenborough začne vykládat, jak se jmenuje která květina, strom či zvíře, jen se pohrdlivě zatváříte. Vy jste si přece dnes prožili něco mnohem zábavnějšího!

Bude smaženice?

Pokud z ptáků poznáte jen holuba, určitě by se vám do telefonu hodila aplikace iBird, která vmžiku pomůže poznat ptáka nejen vizuálně, ale třeba také podle jeho zpěvu.

Má to však háček: aplikace identifikuje jen druhy běžné v Severní Americe. Jinými slovy je v Česku trochu k ničemu. A podobné je to s programy na rozpoznávání listů, které kdysi odstartovala aplikace LeafSnap. Sebelepší provedení tu nenahradí tak potřebnou lokalizaci do místních podmínek.

Jediné, co si Češi z aplikací na poznávání přírody dosud mohli osvojit, tak byla identifikace hvězd. Dávno pryč jsou doby, kdy člověk na hvězdné obloze našel jen Velký vůz a pak následovalo dlouhé mlčení. Dnes k obloze namíříte telefon a máte vystaráno.

Ale zpět k Česku. Přestože v tuzemských soutěžích o nejlepší aplikace zatím ty přírodovědné chybí, neznamená to, že se v tomto oboru nic neděje. Naopak. Čím dál víc nadšenců i firem pochopilo, jak jedna šikovná aplikace může ostatním usnadnit procházku přírodou.

Je srpen, tak začněme u hub. K české tradici sice patří sebrat v lese vše kromě muchomůrek, udělat smaženici a pak chvíli čekat, jestli v tom nebylo něco jedovatého.

Jde to ale i jinak. Třeba v houbařské aplikaci nazvané jednoduše Atlas hub se orientujete podle fotografií hříbků, holubinek či ryzců mykologa Jaroslava Malého, který focení hub povýšil na umění. Do přírody si tahá nejrůznější světla, odrazné a nasvětlovací desky či rozprašovače. Na jeho fotografiích pak samozřejmě dobře vidíte všechny znaky, abyste je mohli porovnat se svým úlovkem.

Podobně se množí také lokalizované aplikace motýlů či zvířat. Mnohostí těchto programů se nenechte zmást. Často jde jen o přeformátované atlasy, ve kterých se na mobilu nehledá nijak zvlášť příjemně.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se