Americká ekonomika v srpnu vytvořila zhruba 151 tisíc nových pracovních míst, což je méně, než se čekalo. Slabším tempem přijímaly zaměstnance hlavně firmy ve zpracovatelském a stavebním sektoru. Míra nezaměstnanosti přitom zůstala na 4,9 procenta, uvedlo v pátek americké ministerstvo práce. Zpráva naznačuje, že americká centrální banka (Fed) tento měsíc úrokové sazby asi nezvýší. Tempo růstu americké ekonomiky se však ve třetím čtvrtletí zlepšuje. Vývoz USA se zotavil a byl nejvyšší za posledních deset měsíců.

Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru očekávali, že vznikne přibližně 180 tisíc nových míst a že míra nezaměstnanosti klesne na 4,8 procenta. Ministerstvo současně zlepšilo údaj za červenec, kdy po zpřesnění dat vzniklo zhruba 275 tisíc míst. To je asi o 20 tisíc více, než činil předběžný údaj.

Analytici však upozorňují, že pracovní trh je blízko plné zaměstnanosti, v uplynulých dvou měsících vzniklo asi 546 000 míst. Zpomalení růstu počtu nových míst považují tedy za normální. Šéfka Fedu Janet Yellenová uvedla, že ekonomika potřebuje vytvářet měsíčně téměř 100 000 pracovních míst, aby udržela krok s růstem populace.

"Údaj o nových místech je zjevně trochu pod očekáváním, ale stále blízko 150 000. Myslím si, že Fed na to bude stále pohlížet celkem pozitivně," komentoval zprávu analytik ústavu Citizens Bank Tony Bedikian. "Myslím si, že Fed si je vědom, že srpnový údaj má historicky největší pravděpodobnost, že bude po zpřesnění vyšší v průměru asi o 70 000 míst. Takže celkem vzato to vypadá jako poměrně pozitivní údaj," řekl. Trend na trhu práce je podle něj pozitivní a je zde stále určitá možnost, že by Fed mohl zvýšit úroky už v září. Větší pravděpodobnost ale Bedikian dává růstu úroků až v prosinci.

Americké akcie na zprávu o slabší tvorbě pracovních míst reagovaly poměrně svižným růstem. Index S&P 500 krátce po zahájení přidával asi půl procenta na 2182 bodů. Dolar naopak zamířil dolů a ke koši hlavních světových měn ztrácel skoro 0,4 procenta na 95,3 bodu.

Srpnová zpráva o vývoji nezaměstnanosti bývá obvykle slabší než očekávání analytiků a v dalších měsících bývá údaj zpřesněn směrem vzhůru, podotýká agentura AP. V posledních pěti letech byl tento údaj obvykle zpřesněn asi o 70 000 míst.

Zpráva přichází více než dva týdny před zasedáním měnového výboru Fedu. Analytici očekávají, že Fed do konce letošního roku úroky ještě zvýší, ale neshodují se v tom, zda jednou, nebo dvakrát. V úvahu připadá září nebo prosinec a páteční zpráva podle analytiků naznačuje, že pravděpodobnější je až závěr roku.

Tempo růstu americké ekonomiky se zlepšuje

Přebytek zahraničního obchodu Spojených států v červenci po třech měsících růstu klesl, a to o 11,6 procenta na 39,5 miliardy dolarů (951,4 miliardy korun). Vývoz se ale zotavil a byl nejvyšší za posledních deset měsíců. Zpráva, kterou v pátek zveřejnilo tamní ministerstvo obchodu, je další známkou, že tempo růstu americké ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zlepšuje.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že deficit se sníží pouze na 42,7 miliardy dolarů. V červnu činil schodek po zpřesnění dat 44,7 miliardy dolarů.

Vývoz zboží a služeb v červenci vzrostl o 1,9 procenta na 186,3 miliardy dolarů, což je nejvyšší hodnota od září 2015. Vývoz do zemí EU o 9,5 procenta klesl, vývoz do Británie se snížil o 9,2 procenta. Naproti tomu vývoz do Číny se o 3,8 procenta zvýšil.

Dovoz do Spojených států v červenci o 0,8 procenta klesl a dosáhl 225,8 miliardy dolarů. Dovoz z Číny se o 2,4 procenta zvýšil.

Údaje o zahraničním obchodu jsou další příznivou zprávou pro americkou ekonomiku po zprávě o výdajích spotřebitelů, průmyslové výrobě a výstavbě bytů. Všechny tyto zprávy naznačují, že ekonomika nabírá na rychlosti. V první polovině roku americká ekonomika vzrostla o jedno procento.