Google v úterý představil řadu nových produktů. Hlavní roli hrají nové telefony Pixel s virtuální realitou a zařízení pro chytrou domácnost s inteligentním asistentem. Téměř všechny informace o nových mobilech však předem publikovali zahraniční operátoři.

I když se spekulovalo o důležitých novinkách jakou mělo například být oznámení nového operačního systému označovaného jako Andromeda, hlavní roli nakonec hrála umělá inteligence, které se ale Google věnuje dlouhodobě.

Představení novinek jsme sledovali online.

Propálené telefony

Google se rozloučil se značkou Nexus a nabídl nové telefony Pixel, o kterých v podstatě všechny informace unikly s dlouhým předstihem. Jen dva dny před oficiálním představením se pak kompletní popisy a detailní fotografie objevily na webech mobilních operátorů v USA a Kanadě a v nabídce britského prodejce Carphone Warehouse. Oba modely mají 4 GB RAM a 32 GB prostoru pro systém, data a aplikace a procesor Snapdragon 821. Lišit se budou velikostí obrazovky a jejím rozlišením.

Menší model nabídne úhlopříčku 5" s rozlišením Full HD, větší má mít úhlopříčku 5,5" a rozlišení QHD. Oba telefony využijí údajně technologii AMOLED. Fotoaparáty by měly nabídnout 12 MPx snímače, které aktuálně nabízejí asi nejlepší poměr mezi rozlišením a kvalitou obrazu, jak ukázala Galaxy S7.

Telefony Pixel na trh doprovodí systém Daydream VR, nová generace headsetu pro virtuální realitu.

Multimediální a chytrá domácnost

Prostor dostal také Google Asistent a síťové prvky pro domácnost. Google představil reproduktor s funkcemi umělé inteligence Google Assistant a také novou verzi Chromecastu s podporou 4K videa.

Smutnou zprávou pro české uživatele bude, že Google v Česku nic z nových zařízení nenabídne, alespoň ne oficiální cestou. Nejde o novinku, ale o pokračování dlouhodobé strategie Googlu, který v Česku dlouho aktivně bránil i zahájení prodeje Chromebooků a prodej telefonů Nexus probíhal téměř partyzánsky prostřednictvím samotných výrobců, zejména LG se snažilo, velký Nexus 6P od Huawei se pak na český trh dostal asi až půl roku po zahájení prodeje v USA a jen ve velmi malém množství.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
16:42
Reklamy na telefony Pixel už jsou také venku

Google v Kanadě několik hodin před oficiálním odhalením spustil reklamy na nové telefony Pixel

 

16:52
Fakt modrý a docela bílý

Úniky informací od operátorů prozradily zajímavý název světlé barevné kombinace Pixelu jako "Quite White" a novou barvu "Really Blue". Vypadá to, že modrá je nová zlatá. Ale ony telefony v modré barvě vypadají opravdu dobře.

 

pixel really blue 

17:55
Pixely přijdou 20. října

Kanadský operátor Rogers stačil ještě pár minut před zahájením akce prozradit termín zahájení dodávek nových teleofnů od Googlu - 20. října je za rohem, dva týdny a dva dny daleko. Upozornil na to server AndroidPolice.com

ap resize

18:01
Začínáme s humorem

Přímý přenos na Youtube.com/google začal skečem s herci ze serálu Silicon Valley. Někdo se holt na keynote nepodívá, natož na afterparty. 

Hlavní osobou dnešní akce je Sundar Pichai, šéf Googlu, který hovoří o posunu technologií. Po oosbních počítačích přišel web, který změnil mezilidskou komunikaci i produktivitu. Třetí technologickou revolucí jsou smarphony a nyní nadchází čtvrá revoluce poháněná umělou inteligencí.

18:05
Google Asistent je budoucnost. Bez češtiny

Pichai mluví o Googlu Asistentu, umělé inteligenci dostupné kdykoliv a kdekoliv, pro všechny uživatele. Možnosti Asistenta ukazuje video. Zatímco webový vyhledávač je ale skutečně univerzální, Google Asistent je zatím velmi omezený regionálně a jazykově. Forma zatím oznámila podporu pouze pro dva jazyky - angličtinu a hindů.

Google asistent navazuje na Google Now a staví na kombinaci znalostní báze googlu a rozpoznávání přirozeného jazyka  a kontextové komunikace. Právě nutnost naučit umělou inteligenci hovořit v různých jazycích zásadně zpomalí nástup umělé inteligence mimo angličtinu, číštinu a další nejpoužívanější jazyky na světě.

Pichai ale připomíná, že Google má už nyní nejschopnější systém automatického překladu, který v některých jazycích používá umělou inteligenci pro zlepšení překladů.

Umělá inteligence už pohání některé produkty Googlu, například Google Photos, kde má umělá inteligence 94% úspěšnost rozpoznání obsahu obrázků.

SnA mek obrazovky 85

18:14
Google Assistent už je v rukách uživatelů

Pichai říká, že dnešek bude celý o Googlu Assistentu. Bude výraznou součástí telefonů a domácnosti v mobilech Pixel a v "reproduktoru" Google Home. 

Už dva týdny je ale Asistent k dispozici v chatovací aplikaci Google Allo. My jsme ji vyzkoušeli a v angličtině je Asistent fajn, ale česky nerozumí. A zájem uživatelů o Allo je minimální, aplikace rychle získala 5 milionů uživatelů, ale nyní je sotva v první stovce nejstahovanějších aplikací na Google Play.

18:17
Telefony oficiálně

Google je nadšený, že nám může představit telefon Pixel "by Google", i když jej vyrábí HTC. Nadšení nám trochu chybí, protože jsme ho poprvé viděli nejméně před měsícem.

Google se chlubí designem, snadným používáním. Vzhled ale není nijak designově povedený a má zbytečně velké rámečky kolem displeje (ale bez hrbolu na foťák, jak si z konkurence Google dost upracovaně utahuje).

Pixel bude první telefon s Google Asistentem, nabídne kvalitní fotografie s neomezeným úložoštěm pro zálohování snímků. Za chvíli se dozvíme i detaily. Už ale víme, že Google pracoval hrozně tvrdě.

SnA mek obrazovky 87

18:23
Demo... zzzzzzzz

Google neumí prezentovat. Svůj "první" telefon prezentuje další ukázkou schopností Google Asistenta, který má ženský hlas a neskutečně připomíná Siri a Cortanu. Plánování rodinného víkendu podle Googlu by vypadala skvěle tak před třemi lety nebo kdy Google poprvé ukázal službu Google Now, na níž Asistent navazuje. Celý průběh je popisný jak výklad pro prvňáčky.

SnA mek obrazovky 89

18:27
Rekordní fotoaparát

Google podle testů DXOMark nabízí nejlepší fotoaparát na trhu s 89 body. Pixel má údajně největší snímač na trhu s rozlišením 12mpx a 1.55 mikronovými pixely a solidní optiku, Google se ale soustředil také na software, bez kterého je i kvalitní snímač k ničemu. Vylepšení nabídne i režim HDR+ - a tento režim je výchozí a nezpomaluje proces snímání.

Fotoaparát v Pixelu má také nejrychlejší odezvu mezi stiskem spouště a pořízením záběru (podle Googlu) a kvalitní optickou stabilizaci obrazu. Snímky i video bude možné ukládat i ve 4K rozlišení bez komprimace v Google Photos.

SnA mek obrazovky 91

18:33
Rychlé nabíjení a žádný jack?

Google do telefonu logicky přidal rychlé nabíjení od Qualcommu, jak jinak. Zajímavější je, že Pixel nemá na spodní hraně telefonu sluchátkový konektor. Podle jiného obrázku to ale vypadá, že ho Google jen umístil na horní stranu.

Automatické aktualizace u Pixelu také nepřekvapí, je to nástupce Nexů. Zajímavé je ono nové řešení spojené s Androidem Nougat - instalace proběhne na pozadí a telefon po restartu hned naběhne s novým systémem podobně jako chromebooky.

Píxel bude stát 649 dolarů za menší levnější verzi, dostupný bude v USA, Kanadě, UK, Německu a Indii. Díky Google.

SnA mek obrazovky 93

18:40
Denní snění podle Googlu

Po telefonech je na řadě virtuální Google Daydream. Jde o kombinaci headsetu Daydream, a bezdrátového ovladače a telefonu s podporou technologie Daydream. Nepotvrdila se však informace o tom, že Daydream View bude mít vlastní displej, dovnitř se vkládá telefon.

Od konkurence se liší tím, že je místo z plastu nebo z lepenky jako Google Cardboard, z látky (a trochy plastu). Na výběr bude i několik barevných variant.

SnA mek obrazovky 97 

SnA mek obrazovky 99

18:51
VR s Bradavicemi

Google věnuje spoustu času snaze vysvětlit, k čemu bude virtuální realita. Výhodou Googlu je pohybový ovladač, který výrazně mění možnosti ovládání virtuální reality. Pomoci může i aplikace zasazená do Bradavic, ve které se ovladač změní v kouzelnickou hůlku.

SnA mek obrazovky 100

18:53
Chytrá a propojená domácnost

Na řadě je domácnost - Google Home a Google Wi-Fi.

Google Wi-Fi je systém propojených zařízení, která rozšíří bez složitého nastavení signál po celém domě. Google není první, podobné systémy v USA nabízí hned nměkolik startupů, ale po zkušenosti s routerem Google OnHub se dá očekávat, že po siftwarové stránce bude mít Google výhodu. 

Google Wi-Fi se začne prodávat za 129 dolarů za kus nebo  za 299 za tři kusy v prosinci, a nejspíše opět pouze v USA/Severní Americe.

 

18:56
Chromecast Ultra a 4K filmy od Googlu

Konečně trocha radosti. Google prodal přes 30 milionů Chromecastů a v lednu začne za 69 dolarů nabízet Chromecast Ultra, který přehraje video ve 4K rozlišení, s podporou HDR a k internetu se připojí nejen přes Wi-Fi, ale i přes ethernet.

Dobrou zprávou je také to, že Google v listopadu začne nabízet filmy ve 4K ve svém obchodě Google Play.

SnA mek obrazovky 106

19:00
Google Home proti Amazonu

Další na řadě je "chytrý reproduktor" Google Home. Jde v podstatě o kopii zařízení Amazon Echo, které funguje podobně - umožňuje přehrávat hudbu a nabízet odpovědi na otázky s využitím aplikací a umělé inteligence. V případě Amazonu je to Alexa, u Googlu Google Assistant. 

Ukazovat, jak moderní zařízení po hlasovém příkadu začne přehrávat vybranou písničku je ovšem trapné. Kolik let to umí Siri?

SnA mek obrazovky 108

 

Ale ne. Google Home umí odpovídat na optázky prostřednictvím Googlu! Bez sarkasmu zajímavé je pouze to, že Google Asistent zvládne dlouho předčítat informace z Wikipedie a dalších zdrojů.

19:08
Dobré ráno Google

Drobnou vtipnou funkcí je automatické shrnutí agendy pro daný den, který Google Home vychrlí, když mu řeknete "Dobré ráno".  Pokud ale máte hodně naplánovaných schůzek a úkolů, bude to poměrně nepřehledné, zobrazení na telefonu v kalendáři je poněkud efektivnější.

Přes Google Home půjde ovládat i celou chytrou domácnost - tedy pokud máte zařízení od pár výrobců jako je Googlem vlastněný Nest. I tady ale Google jen dohání s ročním zpožděním konkurenci. Tak ne s ročním, Amazon Echo bude mít v listopadu dva roky.

Google Home bude o 50 dolarů levnější než Amazon Echo, v ceně bude půlroční předplatné Youtube Red. Slibuje také kvalitnější zvuk.

SnA mek obrazovky 110

19:23
technická třešnička a náhlý konec

Google slibuje vývojářům, že budou moci používat Google Asistenta v různých zařízeních včetně RaspberryPi, Google nabídne vývojářské nástroje a doufá, že se Asistent dostane i do aut.

A to je vše...  Žádná Andromeda, žádné překvapení. Revolucí srovnatelnou se smartphony má být umělá inteligence, o které Google hovoří už takovou dobu, a dokonce jí několik let nabízí v podobě Google Now. Jen ji stále vylepšuje a dal jí nové jméno a bydlení v reproduktoru. 

Loučíme se tedy hlavně s vědomím, že nic z toho, co dnes Google ukázal, nebude v Česku oficiálně dostupné, alespoň ne letos. 

hezký večer.

SnA mek obrazovky 118