Ceny průmyslových výrobců v říjnu pokračovaly v poklesu, který trvá už téměř tři roky. V říjnu zmírnily pokles na 1,7 procenta ze zářijových 2,4 procenta. Proti září se produkční ceny zvýšily o půl procenta. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.

"Dnešní údaje potvrzují rostoucí inflační tlaky v ekonomice a podporují náš pohled, že spotřebitelská inflace na přelomu roku výrazně zrychlí a na začátku roku dosáhne dvouprocentního inflačního cíle," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler dodal, že z meziročního pohledu je již zřejmé, že se pokles cen zastavil. "To se projeví i v celkové inflaci, která v listopadu poprvé po třech letech zrychlí nad jedno procento," uvedl.

Průmyslové ceny předznamenávají další vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků.

V průmyslu se meziročně snížily zejména ceny těžby a dobývání, a to o 5,2 procenta. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu klesly o 4,1 procenta. Potravinářské výrobky, nápoje a tabák od výrobců zlevnily o procento, přičemž mléčné výrobky byly levnější o tři procenta. Vzrostly naopak ceny vody, její úpravy a rozvodu, a to o 1,6 procenta.

Ceny zemědělských výrobců klesly v říjnu meziročně o 3,8 procenta, proti září farmářské výrobky zdražily o 2,9 procenta. Stavební práce proti loňskému říjnu podražily o 1,2 procenta, ve srovnání se zářím ceny stouply o 0,1 procenta. Dráž vyšly také tržní služby, kam patří například doprava, skladování, telekomunikace či pojištění. Ceny těchto služeb stouply meziročně i meziměsíčně o 0,3 procenta.

ČSÚ ve středu také zveřejnil výsledky zářijového vývoje cen zahraničního obchodu. Vývozci podle nich zlevnili své zboží proti loňskému září o 2,4 procenta a proti letošnímu srpnu o 0,2 procenta. Ceny dovozu meziročně klesly o tři procenta, proti srpnu se nezměnily.