Nově zvolený americký prezident Donald Trump nabídl funkci ministra pro výstavbu a rozvoj měst svému někdejšímu soupeři z republikánských primárek Benu Carsonovi. Ten si podle svého mluvčího nabídku rozmyslí během nadcházejícího Dne díkůvzdání, který budou Američané slavit ve čtvrtek.

Někdejší americký generál a ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus, o němž se spekuluje jako o ministrovi obrany, naznačil, že by místo ve vládě přijal, pokud by ho o to zvolený prezident požádal. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Ben Carson byl jedním z republikánských kandidátů v prezidentských volbách. V březnu se kandidatury v primárkách vzdal s tím, že bude podporovat Trumpa. V úterý Carsonův mluvčí Armstrong Williams prohlásil, že "zvolený prezident Carsonovi nabídl post ministra pro výstavbu a rozvoj měst a Carson nabídku zvažuje".

V budoucí vládě by také mohl zasednout někdejší demokratický poslanec Harold Ford mladší ze státu Tennessee, který sloužil v Kongresu pět volebních období.

Server Politico s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsal, že by Ford mohl stanout v čele ministerstva dopravy. Ford se ještě s Trumpem nesešel, existují ale prý náznaky, že se o něm uvažuje pro některou z vládních funkcí, a Ford by se tomu podle všeho nebránil.

Při sestavování nové vlády se stále čeká na obsazení nejvýznamnějších funkcí, jako je ministr zahraničí a obrany. Podle některých zdrojů je favoritem na ministra obrany bývalý velitel ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku James Mattis, spekuluje se ale také o penzionovaném generálovi Davidu Petraeusovi. Ten v rozhovoru s britskou rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 naznačil, že pokud by mu Trump funkci ve vládě nabídl, souhlasil by.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Byl jsem již dřív v postavení, kdy se na mě prezident obrátil ve složité situaci a řekl:

'Žádám vás jako váš prezident a vrchní velitel, abyste převzal velení Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF).' Jediná odpověď na to může být: 'Ano, pane prezidente.'" prohlásil Petraeus.

Petraeus musel v roce 2012 ukončit svou slibnou kariéru, když vyšel na světlo jeho mimomanželský vztah s novinářkou a autorkou jeho životopisu Paulou Broadwellovou. Zároveň se objevily spekulace, že milence umožnil přístup ke svému e-mailovému účtu zřízenému CIA a k vysoce tajným informacím. Tajné dokumenty byly prý nalezeny v počítači Broadwellové. Loni za to dostal dvouletou podmínku a pokutu 100 000 dolarů (2,5 milionu korun).

Trump si do týmu vybral i dvě ženy

Donald Trump si za stálého představitele USA v OSN vybral jihokarolínskou guvernérku Nikki Haleyovou (44), první ženu a první osobu jiné než bílé pleti ve svém týmu. Oznámila to agentura AP.

Druhou ženou v kabinetu bude milionářka Betty DeVosová (58). Tuto známou stoupenkyni privatizace vzdělávání si Trump vybral za ministryni školství.

Haleyová, jejíž jmenování musí potvrdit Senát, se během volební kampaně stavěla ostře proti Trumpovi a v primárkách podporovala jeho protikandidáty Marka Rubia a Teda Cruze.

Čtyřiačtyřicetiletá dcera indických přistěhovalců se navzdory kritice budoucího prezidenta s Trumpem po zvolení už setkala. Jednání, které se minulý týden uskutečnilo v New Yorku, označila za "velmi pěkné".

Trump na rozdíl od dřívějších republikánských prezidentů post představitele v OSN považuje za vládní funkci, uvedla AP. Nominace Haleyové zatím oficiálně oznámena nebyla, média ji zveřejnila s odvoláním na anonymní zdroje z Trumpova štábu.

DeVosová se podle listu The Washington Post silně zasazovala za rozšíření programu poukázek umožňujících rodičům poslat své potomky studovat na soukromé či církevní školy, což odpovídá Trumpovým slibům. Výběr současně vyjadřuje ochotu hledat vhodné uchazeče mimo okruh svých věrných.

DeVosová přispěla na kampaň Trumpových soupeřů o republikánskou nominaci Carly Fiorinaové a Jeba Bushe, než přenesla podporu na Marka Rubia.

Trumpa svého času označila za "vetřelce", který "nereprezentuje Republikánskou stranu".

Nyní mu ale věnovala vřelejší slova.

"Jsem poctěna tím, že budu pracovat se zvoleným prezidentem na uskutečnění vize, které učiní americké školství zase skvělým. Stávající stav je nepřijatelný," uvedla na Twitteru.

Učitelské odbory a další stoupenci veřejného školství okamžitě pranýřovali nominaci DeVosové jako katastrofu, nadšeny však nejsou ani některé konzervativní skupiny.