Fotograf Jaroslav Kučera je se svým souborem Sudety teprve druhým hostem v nové galerii Czech Photo Centre, která se nachází v pražských Butovicích. Kučerova výstava zde začíná tuto středu, potrvá do 15. ledna.

Kolekce snímků vznikala od roku 1990 jako zakázka pro tehdy založený časopis Reflex. Jaroslav Kučera, který je známý svou inklinací k neobyčejným životům lidí pohybujících se na společenském okraji, pro sebe v Sudetech objevil zemi zaslíbenou. 

„Chtěl jsem začít tam, kde skončila železná opona, která dělila svět na ´kapitalistický´ Západ a ´socialistický´ Východ. Tam, kde se po léta drancovalo nerostné bohatství země, kudy se převalilo několik vln zlatokopů a kde dnes žijí lidé bez dědičného vztahu ke kraji, k půdě, k místním tradicím,“ říká Kučera. K výstavě Sudety vychází i stejnojmenná kniha.

Jaroslav Kučera se v 60. letech na strahovských kolejích stal spoluzakladatelem Fotoklubu Strahov. Zde také poprvé veřejně vystavoval.

V srpnu 1969 byl při fotografování prvního výročí okupace Československa Sovětskou armádou zatčen, surově zbit a několik týdnů vězněn ve věznici na Pankráci. Tehdy se definitivně rozhodl pro fotografickou kariéru.

Po dokončení ČVUT zůstal „na volné noze“ jako fotograf a v období normalizace pracoval externě pro některé časopisy a státní podniky. Volný čas věnoval černobílému sociálnímu dokumentu. 

Druhou fotografickou disciplínou, která se stala jeho živobytím, je fotografování historické architektury a v posledních letech i jeho vydavatelství a nakladatelství JAKURA, kde v roce 2006 vydal první knihu o díle malíře Františka Ronovského.

Po roce 1989 stál u zrodu české fotografické skupiny Signum a od roku 1996 je členem mezinárodní agentury Bilderberg Hamburg. V roce 2000 obdržel v soutěži Czech Press Photo za snímek z pražských protestů proti globalizaci hlavní cenu – titul Fotografie roku.