Evropská komise vyměřila bankám JPMorgan Chase, HSBC a Crédit Agricole pokuty v celkové výši 485 milionů eur (přes 13 miliard korun) za manipulace s úrokovou sazbou EURIBOR. Oznámila to ve středu komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Největší pokuta připadla na americkou banku JPMorgan, která musí zaplatit 337,2 milionu eur. Francouzské bance Crédit Agricole vyměřila komise pokutu 114,7 milionu eur, zatímco britská HSBC dostala pokutu 33,6 milionu eur.

"Spolehlivý a konkurenční finanční sektor je nezbytný pro investice a růst. Banky musí respektovat pravidla EU stejně jako všechny ostatní firmy, které podnikají na našem jednotném trhu," uvedla Margrethe Vestagerová, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž. Banky si podle Vestagerové nezákonně vyměňovaly citlivé informace a spolupracovaly s cílem dosáhnout vysokých zisků na trzích s finančními produkty spojenými s úrokovými sazbami. 

Společnost Crédit Agricole vyjádřila přesvědčení, že antimonopolní zákony neporušila, a dodala, že se proti rozhodnutí komise odvolá. Také HSBC se domnívá, že nenarušovala hospodářskou soutěž, a zvažuje svůj další postup. Reakce JPMorgan Chase zatím není k dispozici.

Pokutované firmy byly podle komise součástí skupiny sedmi bank, které v období od září 2005 do května 2008 spolupracovaly na manipulacích se sazbou EURIBOR. Do skupiny patřily rovněž banky Barclays, Deutsche Bank, RBS a Société Générale, které se však na urovnání této záležitosti s Evropskou komisí dohodly již v roce 2013. Banky tehdy dostaly celkovou pokutu 1,7 miliardy eur. Finančnímu postihu tehdy unikly banky Barclays a UBS proto, že komisi o těchto praktikách informovaly.

Manipulacím se v minulosti nevyhnula ani londýnská mezibankovní sazba LIBOR. V roce 2012 dostala největší britská banka Barclays za manipulaci se sazbou pokutu 453 milionů dolarů. V loňském roce byla potrestána Deutsche Bank, která musela americkým a britským úřadům zaplatit rekordních 2,5 miliardy dolarů. Zástupci banky tehdy uvedli, že manipulovali nejen se sazbou LIBOR, ale i s jejími obdobami EURIBOR a tokijskou mezibankovní sazbou TIBOR.

Loni žádalo ministerstvo financí, aby byla prověřena případná manipulace s českou mezibankovní sazbou PRIBOR. Tato úroková sazba je klíčová pro výši úroků u hypotečních úvěrů a odvíjejí se od ní splátky úvěrů v hodnotě stovek miliard korun. Podle České národní banky (ČNB) však žádost náměstka ministerstva financí Martina Prose neobsahovala žádné relevantní důkazy. Pros si za svou žádost vysloužil kritiku ministra financí Andreje Babiše a o měsíc později na ministerstvu skončil.

Sazba EURIBOR je evropskou obdobou londýnské mezibankovní sazby LIBOR. Od těchto sazeb se odvozují úroky u milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě v hodnotě stovek bilionů eur.