Dříve to byl Microsoft, Samsung nebo Intel, výroční 50. ročník veletrhu CES ale otevřela Nvidia. Firma, kterou má většina lidí zařazenou jako výrobce grafických karet, ukázala, jak moc se změnila. Pro Nvidii je stále důležitější oblast automobilů a umělé inteligence. Právě tyto oblasti stojí za více než zdvojnásobením hodnoty akcií firmy za poslední rok.

I herní kořeny se ale během slavnostní přednášky projevily. Nvidia v jejím průběhu představila spoustu novinek. Tou nejvýraznější je spolupráce s Audi a Boshem na výrobě inteligentních automobilů vybavených funkcí Nvidia co-pilot, která má přinést pohodlnější jízdu a snížení rizika dopravních nehod. Nvidia a Audi plánují zahájení prodeje prvních vozů s touto technologií do konce roku 2020.

Systém pro chytrá auta od Nvidie bude sledovat kromě dopravního značení a ostatních vozidel také situaci uvnitř vozu. Díky interiérovým kamerám bude moci sledovat, kam se dívá řidič. Kamery mají dokonce sloužit k odezírání hlasových příkazů v případě, že uvnitř vozu bude hrát hlasitě hudba. Umělá inteligence může dokonce doporučit řidiči zastavení, pokud dojde k závěru, že se řidič nesoustředí nebo je příliš rozčílený.

Nový a inteligentnější Shield TV

Set top box Shield ATV v naší recenzi dopadl skvěle a Nvidia jej stále vylepšuje. Šéf firmy Jen-Hsun Chuang v Las Vegas představil druhou generaci tohoto zařízení, která se však liší jen designem a novým ovladačem. Shield TV druhé generace je o 40 procent menší než původní model. V ceně 6000 korun je inovovaný herní ovladač a hlavně povedený multimediální ovladač, který svou jednoduchostí připomíná ovladač z Apple TV. Původní Shield v Česku stál 5500 korun, multimediální ovladač ale stál dalších 1500 korun, nová verze tak bude výhodnější.

Nvidia zároveň představila nové funkce, které získají i majitelé původní verze. Primárně jde o aktualizaci, která na platformě Android TV zpřístupní služby umělé inteligence Google Assistant. Shield také dostane oficiální aplikaci Amazon Prime Video, která je už dostupná i v Česku. 

Shield od svého uvedení na trh nabízí možnost přehrávání UltraHD videa a díky softwarovým aktualizacím nabízí také možnost zobrazení HDR obsahu, zpracování prostorového zvuku nebo funkce multimediálního systému Plex.

Nvidia chystá také další rozšíření Shieldu, malé zařízení Shield Spot, které se zapojí do zásuvky s louží jako směrový mikrofon, kterým lze ovládat Google Assistanta a chytrá zařízení zapojená do systému SmartThings.

GeForce Now bude i na PC, ale podraží

Nvidia se po třech letech rozhodla, že rozšíří dostupnost své herní služby GeForce Now. Ta umožňovala na Shieldu hrát moderní PC hry přes internet za měsíční poplatek. V následujících týdnech Nvidia uvolní také aplikaci pro Windows a MacOS. Dobrá zpráva má ale i odvrácenou stránku. 

Nvidia dosavadní službu založenou na systému předplatného s přístupem ke starším titulům zásadně mění. Místo předplatného hráči získají virtuální počítač s výkonem Geforce 1080 nebo 1060, na kterém budou mít dostupné hry koupené z běžných zdrojů, jako je Steam, Uplay nebo GoG.com, a platit budou podle využitého strojového času.

Nvidia nabídne při registraci 1000 kreditů, které stačí pro 250 minut hraní na výkonnějším stroji nebo na 500 minut hraní na slabší konfiguraci. Za další hraní bude nutné nakupovat kredity po 2500 za 25 dolarů, hodina hraní ve vyšší kvalitě tak vyjde v přepočtu na 60 korun bez DPH, zatímco doposud systém nabízel neomezené hraní asi za 220 korun.

Ještě před oficiálním zahájením CES pak Nvidia představila nové grafické karty 1050 a 1050Ti pro notebooky. První zařízení s těmito kartami už představil Acer, Lenovo a dokonce Samsung, který nabídne první herní notebooky.