Kdo nemá herní notebook, jako by nebyl. Výstavní haly v Las Vegas jsou plné zařízení, která v podstatě nedávají smysl. Herní notebooky jsou velké, těžké, nevydrží na baterii, ale hráči po nich touží. A výrobci jim jdou naproti.

Mezi desítkami modelů vynikají na jedné straně "obyčejné" stroje, které mají solidní výkon s novými grafickými čipy GeForce 1050 a příjemnou cenu. Proti nim jdou unikátní mašiny, které popírají selský rozum. Acer v Las Vegas oznámil, že během několika týdnů začne prodávat největší notebook na světě s cenou kolem 300 tisíc korun. Razer ohromil konceptem Valerie, který má hned tři špičkové obrazovky, které jedna grafická karta stěží utáhne.

25 milionů bodů 

Razer patří mezi nejodvážnější výrobce herních notebooků. Dosud bodoval hlavně tenkými notebooky s nadstandardním výkonem, ale nyní změnil strategii. Na veletrhu CES ukázal koncept notebooku, který v sobě skrývá tři 17“ obrazovky s rozlišením 4K, to dohromady dává rozlišení 11 520 x 2160 bodů, nebo také 24,883 milionu obrazových bodů. To vše v těle srovnatelném s velikostí většiny 17“ herních notebooků na trhu.

Funkční prototyp, který Razer ukazuje ve Vegas, má v sobě nejvýkonnější mobilní procesor současnosti a grafickou kartu GeForce 1080. Ani nejlepší mobilní grafický čip však nestačí k tomu, aby na notebooku mohly hry běžet v maximálním dostupném rozlišení. I stolní verze GeForce 1080 zvládá u nových her spíše deset až dvacet snímků za sekundu než plynulých 30 či 60, i tak je ale výkon nových čipů úctyhodný.

Razer navíc přiznává, že jde o koncept, který nikdy nemusí jít do prodeje, a pokud by se do nabídky Razeru dostal, bude to ještě pár let trvat a výkon mobilních grafických karet za tu dobu opět vzroste. Pokud přemýšlíte nad cenou, tak ta bude vysoká. Nejlepší herní notebook od Razeru nyní stojí asi 3500 dolarů, k tomu je potřeba přidat cenu dvou dalších 4K obrazovek a náklady na vývoj. Pak je rozhodně lepší si koupit desktop.

Dvě grafické karty a zakřivená obrazovka

Pozornost na veletrhu CES vzbuzuje i monstrózní notebook Predator 21 X od Aceru, který se poprvé ukázal v září na veletrhu IFA v Berlíně. Do Vegas Acer dovezl finální produkční kus s připravenou cenovkou. Ta je nastavená na 10 tisíc USD/10 tisíc EUR, což v přepočtu znamená asi 270 tisíc korun za notebook. 

Predator 21 X ovšem není typický přenosný počítač, na jeho přenášení se hodí spíše vozík, protože notebook váží kolem osmi kilogramů. Uvnitř obřího těla je dvojice výkonných grafických karet GeForce 1080, několik disků, 32 GB RAM, mechanická klávesnice a hlavně 21“ zakřivený 4K monitor. Na rozdíl od Razeru Valerie se extrémní predátor bude prodávat, a to už během několika týdnů. 

Levnější hraní s GeForce 1050

Na opačném konci spektra jsou nové notebooky s právě představeným grafickým čipem GeForce 1050, který tvoří základ nabídky Nvidie. Výkon tohoto čipu je srovnatelný s loňskou populární kartou 960, která zvládala většinu her ve vysokých detailech ve FullHD rozlišení. To znamená, že na ve Vegas představených herních noteboocích můžete bez problémů hrát třeba Zaklínače 3. A celý počítač vás bude stát třeba 26 tisíc.

První počítač s GeForce 1050 představil Acer ještě před oficiálním zahájením veletrhu. Aspire VX 15 se bude v Česku prodávat už v lednu za 25 990 korun. Acer nezveřejnil konkrétní konfiguraci nejlevnějšího modelu, ale otazník se týká hlavně úložiště. Použití procesoru Core i5 a 8 GB RAM je rozumné minimum, hráči u nejlevnější varianty ale budou muset pravděpodobně zapomenout na rychlé SSD úložiště.

Podobné specifikace nabídne zatím bez uvedené ceny také Samsung Odyssey. Nová značka počítačů, pro které Samsung vyvinul netradiční design chlazení a další prvky počítače – svého prvního herního notebooku za posledních několik let. V Česku ale zatím Samsung počítače neprodává.

Novinky si v herní oblasti připravilo také Lenovo. To se rozhodlo k vyčlenění herních počítačů pod značku Legion, dosavadní název IdeaPad moc herně nezněl. CoO se týká výkonu a výbavy, bude to podobné jako u konkurence, výkon notebooků udává primárně grafický čip. Zajímavé bude sledovat ceny, Lenovo v posledních letech zvyšovalo svůj tržní podíl agresivní cenovou politikou, tak uvidíme, jestli se s cenou základního modelu dostane pod 25 tisíc korun.