Výrobci televizí ukazují 8K rozlišení jako vzdálenou budoucnost na televizorech s úhlopříčkou velkou několik metrů. Dell bez varování ukázal světu počítačový displej, který má rozlišení 7680 × 4320 bodů. Více než 33 milionů obrazových bodů na úhlopříčce 32“ je rekord, paradoxně ale nestačí na jemnost obrazovek mobilních telefonů.

Fascinující monitor UltraSharp není pro Dell první zářez na pažbě. Firma dlouho kralovala světu PC monitorů s modely s QHD rozlišením a následně verzí s rozlišením 5K, která měla konkurenci pouze v novém iMacu. Dell má ale také resty. Před rokem ukázal a sliboval zahájení prodeje 4K displeje s OLED panelem. Ale nic takového v nabídce nemá ani po roce. U modelu představeného na letošním veletrhu CES ale slibuje zahájení prodeje v průběhu několika měsíců.

Odložení 8K displeje třeba na konec roku nebo na neurčito není úplně vyloučený. Výroba takového zařízení je extrémně náročná a drahá. Vystavený kus si navíc po několika dnech na CESu uhnal defekt, tmavé vertikální čáry uprostřed obrazovky. Podle všeho je způsobil špatný kontakt, protože pokud inženýr z Dellu zatlačil na rámeček na správném místě, vada na chvilku téměř zmizela.

Fantazie i prokletí 8K

Firma 8K displej prezentovala v optimálním prostředí, v pološeru, kde vynikl vysoký jas i schopnost zobrazit kompletní paletu barev Rec. 709 používanou pro HDTV vysílání. To z monitoru dělá nástroj pro profesionální úpravu videa. Extrémně ostrý obraz se hodí také při práci s CAD systémy. Zástupci Dellu měli ale i poetičtější možnosti využití, jako je snadnější zkoumání snímků z teleskopů při výzkumu vesmírných jevů nebo hledání nových planet.

Vysoké rozlišení funguje skvěle s obrázky, mapami nebo videem v odpovídajícím rozlišení. My jsme si ale vyzkoušeli nový monitor i v běžném prostředí Windows. Displeje s vysokým rozlišením jsou ve Windows problematické, a když máte displej 16x jemnější, než je FullHD rozlišení, jsou výsledky až komické.

Rekordní monitor Dell UltraSharp UP3218K

Chtělo by se říct, že i na zjištění aktuálního času v taskbaru budete potřebovat lupu, hodiny jsou titěrné. Ale díky jemnému displeji překvapivě dobře čitelné, velikosti navzdory. I nabídka Start zabírala na obrazovce komicky malý prostor. To vše ale jen proto, že systém měl nastavené nativní zobrazení. Windows 10 se přeci jen naučily trochu škálovat, takže většina prvků systému funguje normálně. Pokud se ale dostanete ke starším kouskům nebo pustíte starší programy, budete jemný displej proklínat.

Displej tohoto kalibru bude vyžadovat také velmi výkonný počítač. Integrované grafické karty se pravděpodobně ani nedokážou přinutit k tomu, aby displeji poskytly potřebná data. Při práci s 3D obrazem pak budou potřeba výkonné samostatné grafické karty a hraní na 8K displeji si vyžádá využití několika grafických karet najednou. Ale pokud někdo najde 155 tisíc korun (5000 USD) na to, aby si pořídil 8K displej domů, asi najde i peníze na dvě tři GeForce 1080.

Rekordní monitor Dell UltraSharp UP3218K

Displeje v centru zájmu

8K obrazovka od Dellu zastínila konkurenci, ale nebyla jediná, dokonce ani u Dellu. Dell totiž zazářil spolu s LG a Asusem představením prvních PC displejů s podporou technologie HDR, která se prosazuje u televizorů a kterou do Windows 10 přidá chystaná jarní aktualizace.

Spoustu prostoru ve svém stánku věnoval počítačovým monitorům i Samsung, který vsadil všechno na zakřivenou obrazovku modelu CH711 Quantum Dot Curved monitor. Odtažité jméno nehraje roli, samotný displej s QHD rozlišením vypadá skvěle a hráčům nabízí extrémně rychlou odezvu.

Zakřivený je také nový širokoúhlý monitor Acer s poměrem stran 21 : 9, který má v rámečku zabudovaný systém Tobii a umí obměnit obraz až 200x za sekundu. Rozlišení je 2560 x 1080, takže displej naplno využijí i hráči se staršími stroji nebo herními notebooky.