Normálně se zaměřujeme spíše na „civilní“ elektroniku, využili jsme ale příležitosti a podívali se na monitor určený profesionálům, kteří pracují s videem a grafikou. BenQ PV3200PT vypadá na první pohled jako třikrát levnější modely, ale láká na obzvlášť věrné zobrazení barev a rovnoměrný jas.

Dva Full HD obrazy vedle sebe

Rozlišení 3840 × 2160 pixelů, 4K UHD, je vzhledem k určení monitoru optimální. Hráč se může na ploše 32 palců spokojit klidně s nižším QHD (2560 × 1440 px), už kvůli nárokům na výkon počítače, ale při práci s grafikou a videem jde o detaily.

Bez přepočítávání a deformací vedle sebe zobrazíte dva Full HD zdroje (respektive tedy čtyři), což je přesně to, co profesionální editoři potřebují. A ocenil jsem to koneckonců i já, když jsem pracoval se svým ryze neprofesionálním videem.

To samé samozřejmě platí, pokud pracujete v grafických editorech, tvoříte v enginech a modelovacích softwarech hry, pracujete v CAD/CAM apod. Rozdíl v detailech je na první pohled patrný.

Neměl jsem naštěstí ani problém s klasickou „civilní“ prací v tom smyslu, že by Windows nezvládaly škálovat. Chrome, MS Office i samotné prostředí operačního systému už UHD zvládají, i když se musíte smířit třeba s tím, že pokud monitor obklopíte „obyčejnými“ 24" FHD monitory, budou některé prvky na každém jinak velké.

BenQ PV3200PT

Připlácíte hlavně za barvy a rovnoměrný jas

4K samo o sobě už v dnešní době není taková rarita, cenovka PV3200PT je vysoká hlavně kvůli barevnému podání. Zatímco u novoročních přáníček je to s prominutím jedno, u úpravy filmů nebo při zpracování zakázky na knížku s milionovým nákladem je zásadní, aby barvy odpovídaly tomu, co grafik či editor chtějí.

Monitor tedy nabízí 100procentní pokrytí sRGB a Rec.709, zobrazí více než bilion barevných odstínů a splňuje přísné průmyslové normy pro monitory určené k profesionálnímu použití. Hardwarově se na co nejvěrnějším barevném podání podílí 14bitová 3D vyhledávací tabulka, která se stará o přesnost míchání RGB odstínů.

Chválím rovnoměrný jas, takhle pěkně černou plochu nezobrazil ještě žádný monitor, který jsem testoval. O podsvícení se starají stovky podoblastí, podobného výsledku by diody v rámečku nemohly dosáhnout.

PV3200PT dále podporuje hardwarovou kalibraci a každý kus je ve výrobě podrobený testování výkonu z hlediska rovnoměrnosti podsvícení, hodnoty Delta E (barevný rozdíl) a gama křivky. Do balení výrobce přikládá zprávu, jak si vedl váš konkrétní kus.

V praxi se monitor osvědčil jak při práci, tak při sledování filmů nebo hraní. Barevné podání a jas byly opravdu excelentní, i když samozřejmě zrovna hráči nebo jiní „běžní“ uživatelé pravděpodobně sáhnou po méně speciálním modelu. Pohrál jsem si ale kromě střihu videa také s několika 3D modely a rozdíl v množství detailů oproti mojí obyčejné 24" je pochopitelně značný. Pokud nejste zmiňovaní hráči, mohu už dnes vysoké rozlišení jen doporučit.

Výborná ergonomie a chytré ovládání

V první řadě chválím snadné sestavení monitoru. Bez šroubků ho nacvaknete do stojánku, který samotný sestavíte bez šroubováku.

U profesionálního monitoru by byla neomluvitelná nedostatečná ergonomie, naštěstí BenQ nezklamalo. Můžete ho otočit na výšku, posouvat vertikálně v rozmezí 15 cm, natáčet až o 45° do obou stran a naklápět nahoru o 20° a dolů o 5°. Na výšku je už 32" úhlopříčka opravdu extrémní, v každém případě jsem monitor během testování několikrát přesouval a nestalo se mi, že by úhly nedostačovaly. A případně monitor podporuje standard VESA.

Z konektorů máte k dispozici HDMI 1.4, DP 1.2 a mDP ve stejné verzi, plus USB 3.0 rozbočovač se čtečkou paměťových karet. HDMI, USB kabel a kabel mDP/DP dostanete v krabici. Starší konektory jako DVI chybí, ale vzhledem k rozlišení a určení monitoru se není čemu divit.

Zmínku si potom zaslouží „dálkové ovládání“, respektive kulatý OSD ovladač, který přesně padne do stojánku monitoru. Má tři tlačítka, kterým můžete přiřadit režimy obrazu, a snadno se s ním ovládá nastavení. Ovladač jsem chválil už u civilnějšího modelu BV3200PT a jeho 4K nástupce BV3201PT – pracuje se s ním nesrovnatelně rychleji než s tlačítky na hraně monitoru, kde jsem se popravdě nikdy nebyl u žádného modelu schopný naučit, čím se posouvá kam a čím se nastavení potvrzuje.

BenQ PV3200PT 
Profesionální monitor s přesným zobrazením barev a rovnoměrným jasem

Typ panelu: IPS 
Úhlopříčka a rozlišení: 32", 16 : 9, 4K UHD 3840 × 2160 pixelů 
Náklon: 20° nahoru, 5° dolů, 45° do stran, 90° pivot 
Konektory:  DisplayPort, Mini DisplayPort, HDMI, USB 3.0
Doporučená cena: 37 990 Kč

 

Verdikt

Je zajímavé testovat profesionální hardware. BenQ PV3200PT vybočuje z řady námi běžně recenzovaných monitorů dvou- až trojnásobnou cenou a ukazuje, za co si připlácejí experti. Barvy umí pro běžného uživatele dostatečně dobře i civilnější modely, ale takhle pěkné podsvícení jsem u monitoru ještě neviděl, nemluvě o precizním zkalibrování. Když k tomu přičtete mimořádně velkou úhlopříčku a jemné (a hlavně praktické) vysoké rozlišení, neudělají profesionálové s PV3200PT chybu.