Vypadá jako obyčejný list papíru, přibalený v běžné kartonové krabici. Protokol o nastavení projektoru BenQ W11000 je ale důležitý. Společně s nápisem THX na samotném projektoru potvrzuje, že diváci uvidí nejlepší možný obraz.

Stejně jako ostatní UltraHD projektory na trhu je nový BenQ obrovský, velký vnitřní prostor potřebuje zařízení pro optiku a lampu, usnadňuje ale také chlazení, díky kterému není zapnutý projektor téměř slyšet. Než se divák pustí do sledování filmů, musí patnáctikilový přístroj umístit v prostoru. Ideální je připevnit ho pod strop, stejně dobře ale funguje i na konferenčním stolku.

Za 130 tisíc je levný

Projektor je relativně levný, stojí 130 tisíc korun, což z něj momentálně dělá nejlevnější UltraHD projektor. Je to ale trochu znát na výbavě. Instalace počítá pouze s manuálním nastavením. Na horní straně má dva otočné prvky, kterými lze upravit posun objektivu ve dvou osách, takže zařízení nemusí být přímo proti plátnu nebo zdi, na které chce divák obraz promítat.

Bude se líbit

◼ Fantastická kvalita obrazu
◼ Nízký provozní hluk
◼ Velká maximální úhlopříčka

Může vadit

◼ Pouze manuální nastavení
◼ Omezená nabídka konektorů

U projektorů v této cenové kategorii se počítá s pevnou instalací a propojením s AV receiverem. Přímo na projektoru jsou proto pouze vstupy pro video. Chybějící výstup zvuku je záměr, se kterým je nutné počítat předem. Při testování jsme tento fakt obešli díky bezdrátovému přenosu z multimediálního přehrávače Nvidia Shield TV a herních konzolí Xbox One S a PlayStation 4.

Méně příjemná už je omezená nabídka vstupů. Projektor má pouze dva HDMI vstupy, jen jeden z nich přitom umí přehrávat UltraHD video se 60 snímky za sekundu. Klasický analogový VGA vstup pro staré počítače naopak působí anachronicky.

Ještě lepší by byla přítomnost bezdrátového modulu, jaký nabízí třeba konkurenční Epson u svého projektoru EH-TW9300.

Kino v domácím prostředí

Drobné trápení s připojením všech potřebných zdrojů obrazu ale stojí za to. V zatemněné místnosti nabízí BenQ fantastický obraz. Na vzdálenost tří metrů vytvoří projektor obraz s úhlopříčkou 2,5 metru s velkým množstvím detailů. I při srovnání se zkalibrovanou plazmovou obrazovkou má sytější barvy díky jejich většímu množství. Nejlépe je to vidět na odstínech červené, která je na standardních obrazovkách či projektorech méně výrazná a neodpovídá skutečnosti.

Obraz v UltraHD rozlišení byl plný detailů i u testovacích ukázek, které mají ukázat slabé stránky projektorů. Sledování Blu-ray filmů v UltraHD i FullHD rozlišení by mělo skutečný filmový nádech, stejně jako snímky z Netflixu nebo 4K videa na YouTube.

Sportovní fanoušci ale u projektoru tohoto typu narazí na slabší zpracování rychlého obrazu, u filmů s 24 snímky za sekundu je občas patrné zhoršení plynulosti. To jsou ale detaily, kterých si většina lidí při sledování nevšimne, lépe si s nimi poradí jen ty nejlepší televizory.

Naplno si projektor užijí také hráči u videoher z počítače i konzolí, zejména z Xboxu One S a PlayStation 4 Pro s podporou 4K výstupu. Projektor se dá používat i ve dne, stačí jen zatáhnout žaluzie, ale opravdový zážitek nabídne v hluboké tmě.