Monitory s rozlišením 4K nejsou příliš rozšířené, a je to vlastně škoda. Ve spojení s velkou obrazovkou je schopnost zobrazit 4x více bodů než klasické FullHD displeje výhoda nejen při hraní, když máte výkonné PC, ale hlavně při práci. Ať už chcete pracovat s obrázky, videem, nebo jen dát dva dokumenty vedle sebe, 4K monitor jako je AOC U3277PWQU dává smysl. 

Na první pohled AOC ale nenadchne, od monitoru pro kanceláře se asi nedají čekat přílišné designové výstřelky a velká obrazovka zabere na stole hodně místa. Ani design není příliš nápaditý: tělo je zčerného plastu, jen pod displejem je stříbrný pruh. Stříbrný je také podstavec a zadní strana nohy.

 

AOC U3277PWQU

Povedená je ergonomie displeje - nabízí naklápění podle vodorovné osy i otáčení v podstavci. Obrazovku je možné posunovat nahoru a dolů až o 18 centimetrů a nechybí ani možnost otočit displej na výšku. Díky tomu rychle přejde strach z velké obrazovky - 32" je ještě akorát, v nejhorším monitor posunete trochu dále od hrany stolu. Další variantou je přichycení například na zeď držákem se standardem VESA. 

Jediné, co trochu kazí vynikající dojem z ergonomie, je fakt, že při instalaci monitoru budete potřebovat šroubovák, i když konkurence se často obejde bez něj. Velká úhlopříčka nicméně asi potřebuje pevnější uchycení a hlavně - v kanceláři většinou hardware neinstalují uživatelé, takže je to trápit nebude.

Na zadní straně jsou DisplayPort a HDMI 2.0, které umožňují přenos obrazu v rozlišení 4K s frekvencí 60 Hz. Nechybí ale ani starší konektory VGA a DVI a na pravé straně obrazovky je i hub se čtyřmi USB.  Na pravé spodní liště pak najdete také ovládací prvky samotného monitoru. Uživatelské prostředí je k dispozici i v češtině.

Výborně čitelný obraz, nadprůměrné barvy

Obrazovka s úhlopříčkou 31,5 palců má rozlišení 4K (3840x2160 bodů) s obnovovací frekvencí 60 Hz. Technologie AMVA dodává obrazu jasné barvy, kterých umí vykreslit přes miliardu. Výborné jsou též pozorovací úhly, které výrobce udává v hodnotách 178 stupňů ze všech stran. Obrazovka je matná a jas dost silný, takže práce v osvětlených místnostech probíhá bez nepříjemných odlesků.

Velkou obrazovku s vysokým rozlišením ocení všichni, kteří potřebují mít otevřených více oken či pracují v programech s nástrojovými panely. Není ale hned nutné myslet na CAD programy, jemné rozlišení je znát i při práci s několika okny prohlížeče.

Vzhledem k nízké ceně je ale přeci jen jasné, že grafici nebo střihači videa budou hledat prémiové monitory s garancí věrnosti barev, ale ani tento základní monitor nezklame řekněme nadšené amatéry.

Přechod na 4K z nižších rozlišení probíhá bez problémů. Největším překvapením je fakt, že na takto velké úhlopříčce nedělá UltraHD rozlišení potíže ani ve spojení s Windows, zatímco na laptopech se 4K obrazovkou je těžké najít vhodné nastavení. Bez problémů si s vysokým rozlišením externího displeje poradí i počítače s ChromeOS včetně staršího Chromebooku 13 od Aceru.

Hraní her ve 4K ještě dlouho standardem nebude. Dobře vykreslené detaily v jemném rozlišení vyžadují spoustu výkonu, který běžné herní počítače nemají, a dostupné jsou jen s dražším vybavením, alespoň na úrovni GeForce 980/1070 nebo Radeonu 390X.

AOC U3277PWQU
Typ displeje AMVA
Rozlišení 3840x2160 bodů
Úhlopříčka 31,5", poměr stran 16:9
Rozměry 74,2 x 66 x 17 cm (včetně stojanu)
Hmotnost 11,5 kg (včetně stojanu)
Jas 350 cd/m2
Konektory VGA, DVI, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, audio vstup a výstup, USB hub
Uváděná spotřeba 50 W (typická); 0,5 W (stand-by)
Odezva 4 ms
Cena 15 490,-

Monitor může posloužit i jako televize - má dva reproduktory s výkonem 3W, které nijak nevybočují z průměru počítačových obrazovek. Jsou dostatečně silné, aby ozvučily místnost, a na sledování filmů bohatě stačí. Žádný hudební zážitek se ale čekat nedá.

Udávaná spotřeba 50 W není ve své kategorii vůbec špatná, nicméně bude nakonec záležet, s jakým jasem bude monitor pracovat. Na druhou stranu při multimediálním využití je možné uvažovat i o nákupu 4K televize. Jejich ceny letos dramaticky klesly a 43" UltraHD televizi lze koupit za 13 tisíc korun. Pokud byste s ní ale chtěli nahradit monitor, můžete narazit na omezenou ergonomii - televize nebude mít ani posun do výšky, ani možnost naklonění.

Verdikt

Monitor AOC U3277PWQU je za 15 tisíc korun rozumnou vstupenkou do vysokého rozlišení. Velká úhlopříčka obrazovky spojená s jemným 4K rozlišením dává velký prostor pro práci s několika otevřenými okny. Obrazovka se tak uplatní hlavně v kanceláři, na multimédia a hraní her dá většina lidí přednost levnějším monitorům s nižším rozlišením. Konkurence sice nabízí řadu monitorů s podobnými parametry, ale jejich cena se pohybuje o několik tisícovek výše, takže AOC můžeme s klidem doporučit.