Acer už jednou slavil rekord. Elegantní Swift 7 je s tloušťkou menší než jeden centimetr unikát. Stejnou strategii firma zvolila i u notebooku Spin 7, který se umí proměnit i v tablet přetočením displeje. Na pohled s obyčejnými panty se Aceru podařilo vyrobit nejtenčí „konvertibilní“ notebook na světě.

Stejně jako Swift 7 se i počítač s dotykovým displejem obejde bez větráků. Díky tomu je i při náročnějším použití absolutně tichý, na rozdíl od své přímé konkurence v čele s Yogou 910 od Lenova. Ale i když v některých parametrech své konkurenty překonává, není to favorit na nejlepší počítač aktuální generace PC.

Spin 7 design ksp 03 large

Tenká past na otisky

Schopnosti inženýrů Aceru se při návrhu nových počítačů napnuly na udržení štíhlé linie, ale zdá se, že na Spinu pracoval jiný tým než na návrhu modelu Swift 7. Když dáte oba počítače vedle sebe, uvidíte společné prvky, jako je matně černá barva krytu a samozřejmě útlá linie, díky které se vedle normálního ultrabooku vejdou dva počítače od Aceru na sobě. I proto ale chybí klasické USB konektory, notebook nabízí pouze dva USB Type-C porty, které doplňuje adaptér s klasickým konektorem přibalený k počítači. A na stejné, pravé, straně notebooku ještě najdete výstup na sluchátka.

Když ale počítač otevřete, objevíte velké rozdíly. Spin má na stejném půdorysu o 2 cm větší displej – 14“ místo 13,3“. Díky tomu má Spin 7 tenké rámečky, podobně jako řada Dell XPS nebo Yoga 910. Chybí ale zlaté prvky, které ozvláštňovaly vzhled Swiftu. Spin proti tomu působí nudně: chybí mu zajímavější tvarosloví, barevné akcenty a mnohem víc vyniknou otisky prstů a jakákoliv mastnota. U potenciálně elegantního byznysového notebooku to je faux pas.

Nic na tom nezmění špičkové zpracování, pevná konstrukce z hliníku ani bezpečnostní sklo kryjící displej. Samotný displej zaujme velikostí v malém těle, ale není první, takže už to není takový šok jako u notebooků od Dellu. Ve srovnání s konkurenční Yogou 910 je pak okamžitě patrný rozdíl v rozlišení. Yoga 910 má 4K displej, který je fantasticky jemný, Acer proti tomu vsadil na čtvrtinové rozlišení FullHD. To je standard, který na pohled nevypadá tak pěkně, ale je mnohem praktičtější.

Kvůli limitům Windows 10 se s operačním systémem lépe pracuje s nižším nativním rozlišením, což je pro Acer výhoda. Yoga od Lenova měla automaticky nastavené zvětšení prvků systému na 300procentní a kvůli tomu se na obrazovku vešlo málo informací. U Aceru lze používat 100procentní zobrazení, takže přes nižší rozlišení toho displej Spinu 7 ukáže více. Je to paradox, ale je to tak.

Displej Spinu 7 má jen průměrný jas a kontrast i podání barev, pro kancelářskou práci a občasné sledování videa na Netflixu je tak akorát, ale třeba vedle nových MacBooků je viditelné horší podání barev.

sdr

Výkon na úrovni

Acer v Česku nabízí Spin 7 pouze v jedné konfiguraci s procesorem Intel Core i7-7Y75 Kaby Lake, 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Nejde o nic extravagantního, 8 GB RAM a 256GB úložiště jsou v podstatě základ, u počítače téměř za 40 tisíc korun by se možná dalo čekat více, třeba dvojnásobek paměti. Samotný procesor je ale zajímavý – jde o nástupce neúspěšné řady Core M, ale v testech i praxi jde o povedený kousek.

I když je procesor ve Swiftu 7 bez větráku, nabízí v testu PCMark 8 stejný výkon jako plnohodnotný Core i7 s chladičem v konkurenční Yoze 910, která má navíc více operační paměti. Inženýrům v Aceru se jednoduše daří. Na druhou stranu nenabízí Spin větší výkon než „bratrský“ Acer Swift 7, který má slabší verzi procesoru i5-7Y54.

SnA mek obrazovky 2

Acer zvládá procesor uchladit pasivně, ale absence větráku má přece jen jeden vedlejší účinek. Počítač se v zátěži při zapojení do nabíječky umí zahřát. Nehřeje celý, nejteplejší je zadní část uprostřed, přesně ten kousek, který se dotýká vašeho stehna, pokud máte počítač na klíně. Teplota kolem 45 stupňů už nemusí být úplně příjemná, paradoxně ani při ní neodchází ke snížení výkonu počítače. A pokud s notebookem pracujete u stolku, třeba v první třídě ve vlaku, tak si zahřívání ani nevšimnete.

Solidní je nakonec i výdrž, nikoliv zázračná, ale 4,5 hodiny v testu PCMark Work Battery Test jsou o trochu lepší výsledek než u Yogy 910. V reálném provozu zvládne Spin 7 mezi pěti a šesti hodinami kancelářského provozu s rozumným nastavením jasu a připojením k wi-fi a spoustou otevřených webů. Při přehrávání videa vydrží ještě déle, ale slibovaných osm hodin zvládne jen v podmínkách, ke kterým se reálný provoz zdaleka neblíží.

dav

Drobné nepříjemnosti

S notebooky Acer máme v drtivé většině dobré zkušenosti, ale Spin 7 má navzdory praktické konstrukci typu „yoga“ dva nedostatky, které se týkají klávesnice. Stejně jako u Swiftu Acer upustil od podsvícení. To je u notebooku namířeného na náročné zákazníky, kterým jde o styl, nepříjemné. V šeru se bez podsvícené klávesnice hůře pracuje, předchozí topmodely značky podsvícenou klávesnici měly.

Druhou nepříjemností je samotný chod klávesnice. Je měkčí, a ne dostatečně jistý. Oběti, které Acer přinesl na cestě za rekordními rozměry, jsou tak kontraproduktivní. To platí doslova, pokud se na klávesnici píše méně jistě, ztrácíte čas, a čas jsou peníze. Pokud denně napíšete pár e-mailů, nevadí to, ale pokud píšete tisíce a tisíce písmenek, je to znát. A i když si po čase zvyknete, přechod na lepší klávesnici poznáte okamžitě.

V tomto kontextu nelze nezmínit počítač Acer Switch Alpha 12, tablet s přídavnou klávesnicí, který i skoro po roce od svého představení zůstává mezi nejlepšími PC, které jsme kdy testovali. Alpha má oddělitelnou klávesnici, ale s vyšším zdvihem a podsvícením a i nejdražší model s plnohodnotným Core i7, také bez větráku, je levnější než Spin 7.