Hráči, projektanti, grafici či střihači videa mohou slavit. Druhého března se začnou prodávat nové výkonné procesory od AMD, které efektivně snižují cenu za špičkový výkon počítačů na polovinu. AMD po deseti letech paběrkování dokázalo vyvinout konkurenceschopné procesory pro náročné uživatele.

Nové procesory Ryzen se na trh dostanou nejprve ve své nejlepší verzi s označením Ryzen 7. Všechny procesory této řady mají osm jader, to je hodnota, kterou u Intelu nabízí pouze extrémně drahý procesor Core i7-6900 běžně prodávaný za 32 tisíc korun. Procesor od AMD přijde na polovinu a stejně jako modely od Intelu s "K" na konci podporuje přetaktování.

Rychlý nástup Ryzenu může narazit na dostupnost samotných procesorů i základních desek. Čipy od AMD vyžadují nové čipové sady. Nejlevnější model základní desky přijde na necelé tři tisíce korun, tedy asi o tisíc korun víc, než kolik stojí nejlevnější desky pro procesory Intel. Nutností je také pořízení pamětí typu DDR4 – ty jsou přibližně stejně drahé jako starší varianta DD3, ale uživatelé, kteří by chtěli přejít z Intelu na AMD, budou muset koupit nejen procesor, ale také novou desku a paměti.

Desky s podporou procesorů Ryzen 2. března, tedy se zahájením samotných procesorů, nabídne Asrock, Asus, Gigabyte a MSI. Předprodej začíná i v Česku. Oficiální ceny procesorů ukazuje tabulka.

Ceny procesorů Ryzen 7

Rychlost i spotřeba na špičce

Od představení architektury Core měl Intel jednoznačně navrch v oblasti výkonu i spotřeby. Procesory Core ovládají drtivou většinu trhu. Ryzen to může změnit, protože většině uživatelů nabídne lepší poměr ceny a výkonu při zachování sekundárních požadovaných vlastností, jako je tichý provoz a nízká spotřeba. To dává prostor i pro přetaktování, které oficiálně podporují všechny procesory Ryzen, zatímco Intel oficiální podporu nabízí pouze u dražších variant procesorů.

První zveřejněné oficiální testy i uniklé benchmarky ukazují, že se AMD podařilo naplnit slib výkonu srovnatelného s nejlepšími čipy od Intelu. Například v testu Cinebench R15 je čip od AMD rychlejší o 9 procent při použití jednoho jádra, při použití všech jader je výsledek v podstatě stejný. Ryzen má přitom o něco vyšší taktovací frekvenci, a to jak základní, tak i krátkodobě využitelné „turbo“. Lepší výkon ukázal Ryzen také v testu fyzikálních výpočtů v sadě 3DMark v testu 3DMark Fire Strike. Nezávislé testy a recenze nových procesorů lze čekat příští týden, až se nové čipy začnou prodávat.

Uživatelé procesorů Ryzen nicméně přijdou o některé nadstavbové funkce, jako je rychlá sběrnice Thunderbolt. Konektory USB Type-C ale desky pro procesory Ryzen mít budou. Co naopak představeným procesorům od AMD chybí, je integrovaná grafická karta. Ty od Intelu jsou v nejnovější verzi dostatečně výkonné pro základní hraní titulů, jako je Overwatch, ale v případě herních počítačů, kam Ryzen míří v první fázi primárně, to nebude vadit. U nasazení v grafických studiích nebo střižnách to mírně zvýší výslednou cenu počítače. Ještě letos by mělo AMD ale nabídnout i procesory s integrovanou grafikou.