Dnešní ráno bylo pro velké množství uživatelů Androidu nepříjemné – jejich telefony, tablety i chytré televize přestaly správně fungovat. Důvodem bylo odhlášení od služeb Googlu, které proběhlo automaticky bez zásahu uživatele. Problém se dotkl také majitelů zařízení Chromecast, Google Hub, Google Wifi nebo Google Assistant.

Google pro americká média vydal krátké prohlášení, podle nějž firma obdržela hlášení od „některých uživatelů“, že byli nečekaně odhlášeni ze svých účtů. Google problém vyšetřuje, ale uživatele uklidňuje, že nejde o následek bezpečnostního rizika, a radí, aby se uživatelé znovu přihlásili.


V případě uživatelů, kteří mají více zařízení a používají dvoufázové ověření identity, to je nepříjemná záležitost. Majitelé routerů od Googlu musí nejdříve resetovat své síťové zařízení do továrního nastavení, aby mohli vůbec používat internet.

Uživatelé zatím spekulují, co za hromadným odhlášením uživatelů mohlo stát. Google v uplynulých dnech oznámil dvě zprávy spojené s kybernetickou bezpečností. První zpráva hovoří o prolomení staršího šifrovacího standardu SHA-1, který vznikl v roce 1996 a už od roku 2005 ho odborníci považují za náchylný útokům. 

Jako pravděpodobnější se jeví druhá zpráva - bezpečnostní analytik Googlu Tavis Ormandy odhalil bezpečnostní slabinu ve službě Cloudflare, která zajišťuje přenosy dat podobně jako třeba Akamai nebo česká CDN77. Z Cloudflare mohla unikat citlivá data včetně hesel.

V každém případě můžeme doporučit změnu hesel u důležitých on-line služeb a používání dvoufázového ověření tam, kde je to možné. I když nutnost potvrdit každé přihlášení na novém zařízení prostřednictvím SMS může být otravná, je to aktuálně nejlepší způsob, jak chránit svoje data přes nežádoucím přístupem. Dvoufázové ověření nabízí například Microsoft, Google, Facebook, Twitter nebo Steam a od února loňského roku i Apple.