Letoční ročník veletrhu Mobile World Congress přišel o největší hvězdu. Očekávaný telefon Galaxy S8, který určuje trendy pro celý rok, si Samsung nechává ještě pro sebe. Největší přehlídka mobilních technologií však v Barceloně začala ostřejším tempem, než je obvyklé. Nové telefony ještě před pondělním otevřením výstaviště ukázalo LG, Nokia i Huawei.

Mobile World Congress

První dojmy: Huawei představil nový špičkový telefon. P10 je levnější iPhone s rychlým procesorem a třemi fotoaparáty Leica. Celou recenzi si můžete přečíst zde.

Samsung na veletrhu neodhalil telefon Galaxy S8, místo toho ale představil trojici nových tabletů. Jejich recenze si můžete přečíst zde.

Telefony Blackberry neskončily. Čínské TCL na veletrhu v Barceloně představilo pod touto značkou slibovaný model s klávesnicí. Více o telefonu čtěte zde.

 

Letošní rok bude mít z pohledu mobilních telefonů dvě témata. Prvním bude další zvětšování displejů na úkor rámečků kolem displeje, druhým určitá retro vlna, na kterou sází hlavně znovuzrozená Nokia, respektive telefony, které pod licencovanou slavnou značkou vyrábí finský start-up HMD Global.

I když Samsung v Barceloně neukázal telefon Galaxy S8, jeho design unikl již dříve a potvrzuje to, co v katalánské metropoli ukázali konkurenti jako LG u modelu G6 a Huawei u P10 a P10+: nejlepší telefony tohoto roku se zbaví rámečků po stranách obrazovky a displej bude zabírat drtivou většinu čelní plochy telefonu. Výrobci obrazovky letos zvětší podobně, jako to udělal Apple u modelu iPhone 5, tedy protažením obrazovky nahoru při zachování stejné šířky zařízení.

Nejlákavějším telefonem veletrhu však není ani elegantní LG G6, ani povedený Huawei P10, ale pocta legendární Nokii 3110. Klasický telefon s malým, ale nově barevným displejem a ikonickou hrou Had. I přes velkou míru nostalgie je nová verze Nokie 3110 (foto) telefon zajímavý pro stovky milionů uživatelů v rozvojových zemích. Retro telefon zároveň poslouží jako marketingový nástroj pro znovuvybudování značky i v oblasti smartphonů.

Nokia 3310 range

Všichni výrobci si zároveň dávají záležet na tom, aby zákazníky ujistili o bezpečnosti použitých baterií. Po problémech, kvůli kterým Samsung stáhl z trhu model Note 7, jsou kvalita baterií a jejich správný návrh klíčové. Platí to nejen pro Samsung, ale i pro ostatní výrobce.

Zatímco nové mobilní telefony, chytré hodinky a další doplňky tvoří jen menší část barcelonského veletrhu, druhá část patří výrobcům vybavení pro mobilní sítě a mobilním operátorům či poskytovatelům obsahu. Už několik let se Mobile World Congress věnuje budoucnosti mobilní komunikace pod označením 5G. Přímo v Barceloně jsou k vidění testovací přenosy dat s gigabitovou rychlostí, ale v kuloárech se stále jedná o tom, jak sítě páté generace budou vypadat.

Mezinárodní telekomunikační unie ITU teprve koncem února schválila návrh technických specifikací sítí páté generace. K jeho finálnímu přijetí má dojít v listopadu letošního roku. Další dva až tři roky bude trvat vypracování detailních specifikací. Nasazení prvních komerčních 5G sítí se očekává do pěti let. Zásadní odlišností proti LTE je důraz na celkovou propustnost sítě a komunikaci mezi stroji, tedy internet věcí namísto zvyšování maximálních přenosových rychlostí pro jednotlivé uživatele.

Sítě páté generace mají podle stávajícího návrhu zajistit přenosovou kapacitu 20 Gbps pro stahování a 10 Gbps pro upload na jednu základnovou stanici. V případě stahování nový standard zvyšuje požadavek na kapacitu na dvacetinásobek. V síti bude možné obsloužit milion zařízení na jednom kilometru čtverečním. Nová generace bezdrátových sítí by měla také zrychlit odezvu při komunikaci z dvaceti milisekund u LTE na 4 ms.