O žádném jiném telefonu se letos v Barceloně nemluví více než o návratu Nokie 3310, legendárního mobilu, který našel 100 milionů zákazníků. Nyní má reinkarnace legendy pomoci "nové Nokii" k návratu na trh. Jde přitom o obyčejný plastový mobil.

Nová 3310 je na první pohled lákavá. Zaujme zejména ve výrazné červené barvě. Vedle šedivého předchůdce navíc působí moderně.

Kromě jména a hry "Had" však s originálem nemá moc společného.

Znovuzrozená legenda Nokia 3310 je skvělý tah a zároveň mnoho povyku pro nic
Znovuzrozena_legenda_Nokia_3310_je_skvely_tah_a_zaroven_mnoho_povyku_pro_nic.jpg

Největší rozdíl představuje štíhlé tělo z lesklého plastu a relativně velký barevný displej s úhlopříčkou 2,4" a rozlišením 320 x 240 bodů.

Nokia, respektive finský start-up HMD Global, kterému patří licence na výrobu telefonů pod značkou Nokia, přesto může být spokojený. Během pár dní dokázal, že tradiční evropská mobilní značka má pořád dost síly, aby prodala i nesmysl. Nebo aby kolem obyčejného telefonu vyvolala obrovskou mánii.

My jsme si telefon mohli vyzkoušet předtím, než na barcelonské výstaviště vtrhly davy. Velká očekávání ale přinesla logicky zklamání. Nokia 3310 je přesně takový telefon, jakého jsem se před deseti lety strašně rád zbavil.

Proti původnímu nerozbitnému modelu působí spíše jako hračka. Napomáhají tomu barevné lesklé plasty, nepříliš pohodlná tlačítka a menší rozměry. Telefon je téměř o polovinu tenčí a váží polovinu toho, co originál. Na zadní straně telefonu je čočka 2Mpx fotoaparátu, původní model byl ještě bez kamerky, nechybí ani klasický 3,5mm jack.

Překvapením je velká interní paměť – 16 MB, původní model neměl nic, data jako SMS nebo kontakty šlo ukládat pouze na SIM. Z tohoto pohledu je Nokia 3310 ročník 2017 použitelný telefon, dostanete do ní písničky, telefon je přehraje do sluchátek. Proč ne. I displej vypadá dobře. Minimálně na hraní modernizovaného Hada se bude hodit.

Telefon, který nabídne i dualSIM verzi, si jinak moc neužijete. K internetu se připojíte, ale jen přes GPRS, což v dnešní době znamená, že se dříve zblázníte, než se vám v prohlížeči Opera Mini zobrazí požadované informace.

Nokia 3310 boduje výdrží baterie, v pohotovostním režimu má vydržet měsíc, hudbu bude přehrávat 50 hodin. Jako druhý telefon to není špatné, za 1500 korun si takový telefon možná koupí i uživatelé smartphonů, ale spíše bude bojovat o mladé uživatele v rozvojových zemích a pod stromečkem ho možná najdou babičky a dědečkové, kteří se bojí smartphonů.Stará a nová Nokia 3310