Sony není první, kdo nám na veletrhu v Barceloně ukázal na mobilním displeji video s vysokým dynamickým rozsahem. Je ale první, kdo to udělal v kombinaci s jemným 4K displejem, který má stejných 8 milionů bodů jako dvoumetrové televizory. Sony vlastně ukázalo nejlépe vybavený telefon současnosti.

Xperia XZ Premium má (neoficiálně) nejrychlejší procesor na trhu, nejjemnější displej, nejrychlejší fotoaparát s vysokým rozlišením 19 Mpx, špičkový zvuk s podporou Hi-Res audia, je odolná vůči vodě a prachu a je také nejlesklejší. Ve vypnutém stavu navíc poslouží jako precizní zrcadlo a díky gigabitovému LTE zvládne vyčerpat běžný datový limit v Česku dříve, než řeknete FUP.

 Sony Xperia XZ Premium

Srdcem prémiové verze Xperie YZ je nová čipová sada Qualcomm Snapdragon 835, která vedle vyššího výkonu nabízí gigabitovou rychlost stahování dat z mobilních sítí. Sony v Barceloně předběhlo Samsung, který svůj nový telefon Galaxy S8 se Snapdragonem 835 představí až na měsíc. Do prodeje se ale dříve dostane Samsung, který má podle zákulisních práv zamluvenou celou první dodávku procesorů. I proto Sony v Barceloně Xperii jen ukazuje, neumožňuje ale návštěvníkům telefon vyzkoušet.

Vedle extrémního displeje je nejzajímavějším prvkem telefonu fotoaparát. Sony přepracovalo celý systém od optiky přes senzor až po obrazový procesor. Výsledkem má být unikátní zařízení, které zvládne snímat 960 obrázků za sekundu a se záznamem začne už před stiskem spouště. Zpracování fotografií je navíc údajně pětkrát rychlejší než u předchozích Xperií.

Snímání v ultrarychlém režimu má samozřejmě omezení, stejně jako u profesionálních kamer specializovaných na zpomalené záběry. K dosažení maximální snímkové frekvence je nutné snížit rozlišení záznamu na 720p, a pokud není záběr skvěle osvícený, bude plný šumu. Doba nahrávání v tomto režimu je navíc pouze 5 sekund, více se nevejde do paměti umístěné přímo na snímacím senzoru.

To ale nevadí – konkurence bude podle všeho vždy horší. Mnohem zajímavější ale bude zjistit, zda se Sony podaří překonat fotografické prokletí Xperií. Sony totiž vyrábí senzory pro Apple i Samsung, ale Xperie se stejnými senzory fotily doposud citelně hůř než konkurence.

Největší otázkou ale bude výdrž baterie. Už u Xperie Z5 Premium se 4K displejem nebyla výdrž optimální, a to Sony aktivovalo 4K rozlišení pouze pro přehrávání videa a prohlížení fotografií. Jinak telefon ve snaze snížit spotřebu energie pracoval ve FullHD rozlišení. Se 4K obsahem se navíc pojí drobný problém: obrovská spotřeba dat při streamování videa z Amazonu. To je jediná zatím potvrzená služba, u které na Xperii 4K HDR video bude fungovat. O Netflixu a YouTube zatím nepadlo ani slovo.

Sony má nicméně čas domluvit spolupráci s dalšími partnery a doladit software fotoaparátu do konce jara. Oznámený termín zněl "late spring" a je v podstatě jisté, že se Xperia XZ Premium začne prodávat až v druhé polovině května. Cenu bychom raději ani neměli odhadovat, ale takových 25 tisíc korun není nijak odvážný odhad, když původní Xperia XZ stála skoro dvacet tisíc.